• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Polski w piłce nożnej - 1947

  Przeczytaj także...
  Pierwsze rozgrywki w I lidze po II wojnie światowej. W poprzednim sezonie 1947 mistrza Polski wyłoniono systemem nieligowym.RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Ruch Chorzów – polski klub sportowy założony 20 kwietnia 1920 w Bismarkhucie (niem. Bismarckhütte, od 1 stycznia 1923 Hajduki Wielkie; dziś Chorzów Batory, dzielnica Chorzowa) jako jednosekcyjny klub piłkarski. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. 14-krotny mistrz Polski, 3-krotny zdobywca Pucharu Polski oraz jeden z dwóch polskich ćwierćfinalistów Pucharu UEFA w historii (edycja 1973/74). Zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Obecnie gra w ekstraklasie (70 sezon w historii). W tabeli wszech czasów tych rozgrywek prowadził do połowy lat 90., aktualnie plasuje się na 3 miejscu. Do sezonu 1986/87 był jedynym klubem, jaki uczestniczył we wszystkich sezonach polskiej ekstraklasy.

  Sezon przejściowy. Oprócz wyłonienia mistrza Polski rozegrano także baraże o prawo do gry w I lidze – reaktywowanej od następnego sezonu.

  Faza grupowa[edytuj kod]

  Tabela grupy I[edytuj kod]

  Tabela grupy II[edytuj kod]

  Tabela grupy III[edytuj kod]

  Legenda:

  KKS Lech Poznań SA – spółka akcyjna prowadząca polski klub piłkarski założony 19 marca 1922 roku w miejscowości Dębiec (teren dzisiejszego Poznania) jako Lutnia Dębiec. Od 30 maja 2006 roku nosi nazwę KKS Lech Poznań Spółka Akcyjna, w wyniku przejęcia klubu przez firmę Amica, sponsora klubu Amica Wronki, a od 20 października 2008 r. jedynym akcjonariuszem jest Invesco SA, której 100% akcji posiada Jacek Rutkowski. Zespół występuje obecnie w T-Mobile Ekstraklasie i jest sześciokrotnym mistrzem Polski, pięciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski i czterokrotnym Superpucharu Polski.Legia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, aktualny mistrz Polski. Od 9 kwietnia 2004 stanowi część holdingu Grupa ITI, kontynuator tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej Drużyny Legjonowej LEGIA, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej (m.in. półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/70 i Pucharu Europy Zdobywców Pucharów 1990/91, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów 1995/96).

  Faza finałowa[edytuj kod]

  Tabela finałowa[edytuj kod]

  Legenda:

  Eliminacje o I ligę[edytuj kod]

  Równolegle z mistrzostwami Polski rozgrywano dwuetapowe eliminacje o I ligę w sezonie 1948. Brali w nich udział mistrzowie regionalnych klas A z sezonu 1946/47.

  Awans uzyskały drużyny:

 • Ruch Chorzów
 • Legia Warszawa
 • Tarnovia Tarnów
 • Uwagi[edytuj kod]

 • Pierwotnie planowano, że w ekstraklasie w 1948 zagra 12 zespołów – po 3 najlepsze z każdej grupy i 3 zwycięzców eliminacji. Ostatecznie, już po zakończeniu rozgrywek, władze PZPN zdecydowały o dołączeniu do tego grona dwóch klubów ZZK Poznań i Widzewa Łódź (zajął przedostatnie 4 miejsce w grupie finałowej eliminacji do I ligi).
 • Wynik meczu Wisła Kraków – Ognisko Siedlce 21:0 to niepobity do dziś rekord najwyższego zwycięstwa w rozgrywkach pierwszego szczebla Mistrzostw Polski. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.