• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1951

  Przeczytaj także...
  Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.Spartakiada 1951 – ogólnopolskie zawody sportowe (spartakiada) rozegrane w dniach 8-16 września 1951 w Warszawie i Łodzi.
  Stadion Wojska Polskiego w Warszawie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego – stadion piłkarski w Warszawie, stanowiący własność miasta stołecznego Warszawa (od 1 sierpnia 2002), a dzierżawiony – i na co dzień użytkowany – przez Legia Warszawa SSA. Na podstawie umowy pomiędzy firmą PepsiCo a Klubem Piłkarskim Legia stadionowi nadano nazwę marketingową "Pepsi Arena".

  27. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody, które rozgrywane były w Warszawie na Stadionie Wojska Polskiego między 9 a 16 września 1951. Odbyły się w ramach Spartakiady 1951 r., w związku z czym lekkoatleci reprezentowali nie kluby sportowe, lecz zrzeszenia. Poniżej podane są jednak kluby, w których startowali medaliści (z wyjątkiem sztafet).

  Mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne rozgrywane w sezonie letnim począwszy od 1920 roku.Pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon) – dyscyplina sportowa składająca się z pięciu konkurencji, rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Do 1980 włącznie pięciobój był podstawową wielobojową konkurencją lekkoatletyczną wśród kobiet, rozgrywaną podczas igrzysk olimpijskich. W 1981 zastąpiony został siedmiobojem.

  Rezultaty[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Biegi przełajowe[]

  23. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano 20 maja w Olsztynie. Kobiety rywalizowały na dystansie 1,2 kilometra, a mężczyźni na 5 km.

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Wieloboje[]

  Mistrzostwa w pięcioboju mężczyzn i trójboju kobiet zostały rozegrane 24 czerwca w Łodzi, a w dziesięcioboju mężczyzn i pięcioboju kobiet 29 i 30 września w Elblągu.

  Główny Komitet Kultury Fizycznej (GKKF) - centralny organ administracji PRL w zakresie kultury fizycznej, sportu i turystyki utworzony 1950.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Bieg maratoński[]

  Mistrzostwa Polski w biegu maratońskim mężczyzn rozegrano 30 września w Elblągu.

  Przypisy

  1. Edycje mistrzostw Polski seniorów (pol.). Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. [dostęp 30 sierpnia 2014].
  2. Zygmunt Nawrocki, Marian Rogowski: Spartakiada 1951. Warszawa: Wyd. Główny Komitet Kultury Fizycznej, 1951.
  3. W skład trójboju wchodziły bieg na 100 m, skok w dal i pchnięcie kulą

  Bibliografia[]

 • Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin - Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
 • Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922-2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011. ISBN 978-83-934369-0-3.
 • Józef Pliszkiewicz (red.): Rocznik PZLA 1974. Warszawa: wyd. Sport i Turystyka, 1975, s. 93-94.
 • Zygmunt Nawrocki, Marian Rogowski: Spartakiada 1951. Warszawa: Wyd. Główny Komitet Kultury Fizycznej, 1951.
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bieg przełajowy – bieg w terenie, najczęściej w lasach, na łąkach lub w innych miejscach, gdzie bieg jest naturalnie utrudniany przez przyrodę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.