• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.European Athletics (do 2009: European Athletic Association) – europejskie stowarzyszenie skupiające narodowe federacje lekkoatletyczne. Obecnie liczy 50 członków.

  Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez European Athletics od 1934 roku.

  Pierwotnie mistrzostwa rozgrywano co 4 lata (z wyjątkiem przełomu lat 60. i 70. XX wieku). Na mocy decyzji z kwietnia 2007 od 2010 roku czempionat rozgrywany jest co dwa lata. W programie mistrzostw rozgrywanych w roku igrzysk olimpijskich zabraknie chodu sportowego oraz biegu maratońskiego. W zawodach startują reprezentacje krajów skupionych w European Athletics – w roku 2010 w Barcelonie wystartowało 50 reprezentacji.

  III Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbyły się w Oslo w Norwegii w dniach 22-25 sierpnia 1946 roku. Rozegrano zawody w trzydziestu trzech konkurencjach – dziewiętnastu biegowych, trzynastu technicznych i jednym wieloboju. Po raz pierwszy jednocześnie rozgrywano zawody męskie i kobiece. Areną rywalizacji był Bislett Stadion. Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Szwecji.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1926 roku ówczesny prezes Węgierskiego Związku Lekkiej Ateltyki Szilard Stankovits na posiedzeniu Rady Międzynarodowej Federacji Amatorskiej Lekkoatletyki (IAAF) zaproponował powołanie do życia mistrzostw Europy jednak jego propozycja została odrzucona. Sześć lat później, na Kongresie IAAF w 1932 roku, Węgier przedstawił swój projekt i przeprowadził zmiany statutu IAAF dzięki czemu przy tej organizacji powołana została Komisja Europejska IAAF. Rok później, 24 września 1933 w Berlinie, zaakceptowano regulamin mistrzostw i przyznano organizację pierwszej ich edycji Turynowi we Włoszech. W pierwszych mistrzostwach występowali wyłącznie mężczyźni. Cztery lata później pierwszy raz zorganizowano mistrzostwa dla kobiet (w Wiedniu, panowie rywalizowali w Paryżu), a dopiero po II wojnie światowej na mistrzostwach w 1946 w Oslo wspólnie wystartowali mężczyźni i kobiety.

  Pchnięcie kulą (lub rzut kulą) – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety pchają kulą o masie 4 kg (juniorki młodsze 3 kg), młodzicy 5 kg, juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg, juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg, seniorzy – 7,26 kg. Kula przed wypchnięciem musi mieć kontakt z szyją zawodnika. Po wykonaniu pchnięcia zawodnik musi opuścić koło jego tylną częścią, w przeciwnym wypadku pchnięcie nie zostanie uznane. Ponadto kula musi paść w obszar wycinka koła o kącie 34.92 stopni.Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) - najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Związek zajmuje się m. in. popularyzacją i rozwojem lekkoatletyki w Polsce, prowadzi szkolenie zawodników i sędziów. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

  W roku 1969 w Warszawie oddano do użytku pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej stadion tartanowy – obiekt Skry. W związku z tym planowano zgłosić kandydaturę stolicy Polski do organizacji mistrzostw Europy w roku 1971 jednak ostatecznie zawody odbyły się w Helsinkach.

  W 2007 Kongres European Athletics podjął decyzję o organizacji od 2010 roku mistrzostw w interwale dwuletnim – pomysł rozgrywania mistrzostw Europy w roku olimpijskim jest krytykowany przez zawodników, między innymi przez Tomasza Majewskiego, mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą.

  Tartan – tworzywo poliuretanowe, odporne na ścieranie i temperaturę. Używa się go do wykładania bieżni, rozbiegów i rzutni boisk sportowych.International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Magyar Atlétikai Szövetség – węgierska narodowa federacja lekkoatletyczna, którą kieruje Miklos Gyulai. Siedzibą federacji znajduje się w Budapeszcie. Federacja jest jednym członków European Athletics.
  Polska na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce – reprezentacja Polski uczestniczy w lekkoatletycznym czempionacie Starego Kontynentu od jego pierwszej edycji, która odbyła się we wrześniu 1934 roku na stadionie imienia Mussoliniego we włoskim Turynie. W zawodach rozegranych w roku 1934 startowali tylko mężczyźni, pierwsze mistrzostwa dla kobiet rozegrano w 1938 roku w Wiedniu, a wspólnie obie płcie rywalizują od imprezy w Oslo w 1946 roku.
  Klasyfikacja medalowa mistrzostw Europy w lekkoatletyce – suma medali zdobytych przez poszczególne kraje na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w latach 1934–2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.