• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2009

  Przeczytaj także...
  Hala Łuczniczka – hala widowiskowo-sportowa w Bydgoszczy oddana do użytkowania 11 października 2002. Może pełnić funkcje sportowe, wystawowe i koncertowe.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  XXVI Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet 2009 – odbywały się w dniach od 25 września do 4 października 2009 roku w 4 miastach Polski. Brało w nich udział 16 czołowych krajowych reprezentacji. Turniej został rozegrany pod patronatem Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV), a jego głównym organizatorem był Polski Związek Piłki Siatkowej. Decyzja o organizacji Mistrzostw Europy zapadła 13 października 2006 roku w Luksemburgu w niejawnym głosowaniu członków zarządu CEV (polska kandydatura pokonała włoską stosunkiem 14:5 przy jednym głosem wstrzymującym).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Hala Stulecia, Hala Ludowa (niem. Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) – hala widowiskowo-sportowa położona w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

  Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót CEV, od fra. Confédération Européenne de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Luksemburgu, założona 21 października 1963, zrzeszająca wszystkie 55 europejskie krajowe związki piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej w Europie. Stanowisko jej prezydenta piastuje Luksemburczyk André Meyer.13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.

  System rozgrywek[]

 • W turnieju bierze udział 16 reprezentacji, które podzielone zostały na 4 grupy: A, B, C, D.
 • Zespoły, które zajmą ostatnie miejsce w grupie ukończą rozgrywki odpowiednio na 13., 14., 15. i 16. miejscu.
 • Do fazy play-off awansują drużyny z pierwszych trzech miejsc w grupie. Zostaną one rozmieszczone w grupie E (zespoły z grup A i C) i F (zespoły z grup B i D).
 • Pierwsze dwa zespoły z grupy E i F awansują do półfinałów.
 • Miasta-gospodarze i areny mistrzostw[]

  Turniej został przeprowadzony na 4 obiektach w 4 miastach.

  XXVI Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2009 odbyły się w Turcji w Stambule i Izmirze między 3 a 13 września 2009 roku.Polski Związek Piłki Siatkowej (oficjalny skrót PZPS) – ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiej siatkówki (zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą. PZPS zajmuje się rozwojem, a także propagowaniem siatkówki w Polsce, organizuje rozgrywki ligowe (poza PlusLigą i PlusLigą Kobiet) oraz pucharowe w kraju, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za funkcjonowanie wszystkich reprezentacji. Współzałożyciel i członek FIVB (18 kwietnia 1947) oraz CEV (21 października 1963).

  Uczestnicy[]

  Rozgrywki grupowe[]

  Pierwsza faza grupowa[]

  Grupa A - Łódź[]

  Wyniki


  Grupa B - Wrocław[]

  Mecz Turcja - Francja w Hali Stulecia we Wrocławiu

  Wyniki

  Grupa C - Bydgoszcz[]

  Mecz Belgia - Białoruś w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy

  Wyniki

  Grupa D - Katowice[]

  Wyniki

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Druga faza grupowa[]

  Grupa E - Łódź[]

  Wyniki

  Grupa F - Katowice[]

  Faza finałowa - Łódź, Atlas Arena[]

  Atlas Arena - miejsce rozgrywania fazy finałowej


  Półfinały[]

  Mecz o 3. miejsce[]

  Finał[]

  Nagrody indywidualne[]

  Klasyfikacja końcowa[]

  Składy[]

   Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2009/składy.

  Zobacz też[]

 • Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2009
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Mistrzostw Europy 2009 kobiet (pol.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  4 października jest 277. (w latach przestępnych 278.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 88 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.