• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2010

  Przeczytaj także...
  LEN – Europejska Federacja Pływacka; (fr. Ligue Européenne de Natation) – europejska organizacja pływacka należąca do FINA. Powstała w 1927 roku w Bolonii we Włoszech. Od 2010 roku ma swoją siedzibę w Luksemburgu.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Mistrzostwa Europy w pływaniu znane też jako mistrzostwa Europy w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe niż rozgrywane corocznie mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie.

  30. Mistrzostwa Europy w Pływaniu pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) odbyły się w dniach 4 - 15 sierpnia 2010 roku w Budapeszcie.

  Stolica Węgier była gospodarzem mistrzostw po raz czwarty. Poprzednio zawody odbywały się w latach 1926, 1958 oraz 2006.

  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Arena mistrzostw[]

  Hajós Alfréd Swimming Pool

  Główną areną mistrzostw w 2010 roku była Széchy Tamás Complex i Hajós Alfréd Swimming Pool.

  Reprezentacja Polski []

  Tabela medalowa łączna[]

  Pływanie[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Tabela medalowa[]

  Pływanie na otwartym akwenie[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Mieszane[]

  Tabela medalowa[]

  ]

  Kobiety[]

  Tabela medalowa[]

  ]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Mieszane[]

  Zawody drużynowe były konkurencją pokazową.

  Tabela medalowa[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona mistrzostw (ang. • węg.)
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.