• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Europy w Boksie 1953  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Siergiej Siemionowicz Szczerbakow (ros. Сергей Семёнович Щербаков, ur. 20 czerwca 1918 w Moskwie, zm. 27 stycznia 1994 tamże) – radziecki bokser, wicemistrz olimpijski z 1952. Ferencz Ambruș (ur. 2 marca 1930 w Klużu) – rumuński pięściarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1952 w Helsinkach. Na igrzyskach wziął udział w turnieju w wadze lekkopółśredniej. W pierwszej rundzie wygrał 3:0 z Duńczykiem Hansem Petersem, natomiast w następnej walce z powodu kontuzji przegrał z Wiktorem Miednowem.

  10. Mistrzostwa Europy w Boksie – męskie zawody bokserskie, które odbyły się pomiędzy 17 i 24 maja 1953 w Warszawie.

  Zniszczona po II wojnie światowej Warszawa nie posiadała odpowiedniego miejsca do organizacji mistrzostw Europy. Początkowo planowano zorganizować zawody na świeżym powietrzu, ale ostatecznie mistrzostwa zostały rozegrane w warszawskiej hali „Gwardii”, a zawodnicy mieszkali w hotelu Polonia. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał ówczesny szef Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (GKKF) Włodzimierz Reczek.

  Hale Mirowskie – dwie bliźniacze hale targowe znajdujące się na warszawskim Mirowie na placu Mirowskim 1 (hala zachodnia) oraz placu Żelaznej Bramy 1 (hala wschodnia). Gheorghe Fiat (ur. 14 stycznia 1929 w Reşiţa, zm. 22 sierpnia 2010) – rumuński pięściarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1952 w Helsinkach. Dwukrotny Mistrz Rumunii (1949 i 1950) w boksie, w wadze lekkiej. Uniwersytecki Mistrz Świata w wadze lekkiej. Po zakończeniu kariery najpierw był trenerem juniorów w klubie Steaua Bukareszt, a następnie organizatorem gal bokserskich. Pułkownik rezerwy i mistrz sportu.

  Impreza była poprzedzona licznymi materiałami dot. przygotowań polskich zawodników do mistrzostw, które przygotowała Polska Kronika Filmowa. W dniu finałów, 24 maja, Hala Gwardii zgromadziła ok. 5 000 kibiców. Wykorzystując infrastukturę sportową zbudowaną w hali Gwardii podczas zawodów nakręcono kilka scen filmu Sprawa do załatwienia z Adolfem Dymszą.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Najlepszym pięściarzem zawodów wybrano reprezentanta ZSRR Wladimira Jengibariana.

  Medaliści[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tadeusz Grzelak (ur. 24 grudnia 1929 w Pińsku, zm. 14 października 1996 w Koninie) – polski bokser, wicemistrz Europy, olimpijczyk.
  Adolf Dymsza, właściwie Adolf Bagiński, w filmie znany jako Dodek (ur. 7 kwietnia 1900 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii) – polski aktor kabaretowy i filmowy.
  Stig Karl Olof Sjölin (ur. 21 grudnia 1928 w Värnamo, zm. 9 stycznia 1995 w Helsingborgu) – szwedzki bokser, medalista olimpijski z 1952, mistrz Europy.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Günther Heidemann (ur. 21 października 1932 w Berlinie zm. 15 marca 2010 w Berlinie) – niemiecki pięściarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1952 w Helsinkach. Był związany z klubem Neuköllner Sportfreunde. Z zawodu murarz, trenował bokserów w klubie.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.