• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa świata w biathlonie

  Przeczytaj także...
  Biathlon na igrzyskach olimpijskich – zadebiutował w 1960 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 km. Osiem lat później na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble, pierwszy raz odbyły się zawody w męskiej sztafecie 4 x 7,5 km, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Lake Placid zadebiutował sprint na 10 km. Początek kobiecych startów w biathlonie na olimpiadzie nastąpił w 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie rozegrane zostały zawody w biegu indywidualnym na 15 km, sztafecie 3 x 7,5 km (w późniejszych latach, do 2002 roku sztafeta odbywała się na dystansie 4 x 7,5 km, zaś od igrzysk w Turynie na dystansie 4 x 6 km) oraz w sprincie (7,5 km). Na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City do medalowych konkurencji dołączył bieg na dochodzenie rozgrywany na dystansie 12,5 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet. Na kolejnych igrzyskach w Turynie, zaczęto rozgrywać zawody w biegu masowym (15 km mężczyzn oraz 12,5 km kobiet), gdzie startuje 30 najlepszych zawodników aktualnie odbywających się igrzysk.Chanty-Mansyjsk (ros. Ха́нты-Манси́йск) – miasto w Rosji, stolica Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, często nazywane "Bramą Syberii".
  Biathlon na zimowych igrzyskach olimpijskich zadebiutował w 1960 podczas igrzysk w Squaw Valley. Wcześniej na igrzyskach w Chamonix w 1924 zostały rozegrane zawody patrolu wojskowego, który był prototypem biathlonu. Później ponownie, parokrotnie przeprowadzano starty w patrolu wojskowym, jednakże były to zawody pokazowe. Poniższa lista prezentuje zestawienie wszystkich złotych, srebrnych oraz brązowych medalistów igrzysk olimpijskich w biathlonie.

  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden am Steinernen Meer. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw, a ponieważ sprintu do 1980 roku nie było w programie igrzysk, to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

  Saalfelden am Steinernen Meer – miasto w Austrii w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Zell am See. Zamieszkane przez 16235 osób (1 stycznia 2015).Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.

  Podobnie działo się w biathlonie kobiecym. Zawodniczki nie startowały na igrzyskach olimpijskich do 1992 roku i miały własne mistrzostwa do 1988 roku. Wtedy to kobiety i mężczyźni uczestniczyli w jednej imprezie w jednym mieście.

  W 2005, 2006 i 2010 roku rozgrywane były też oddzielne konkursy w sztafecie mieszanej. W tej konkurencji startują dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Pierwszy raz rozgrywano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku, drugi w słoweńskiej Pokljuce, trzeci w Chanty-Mansyjsku.

  Mistrzostwa świata w biathlonie[]

  Zobacz też[]

 • Medaliści mistrzostw świata w biathlonie
 • Puchar Świata w biathlonie
 • Biathlon na igrzyskach olimpijskich
 • Medaliści igrzysk olimpijskich w biathlonie
 • freiepresse
 • Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Mistrzostwa świata w biathlonie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1958 r. w austriackim Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie. Kobiety włączyły się do rywalizacji o tytuł najlepszych na świecie w roku 1984 we francuskim Chamonix. Od 2005 roku rozgrywana jest też sztafeta mieszana. Konkurencja ta rozgrywana jest w oddzielnych mistrzostwach świata. Startują dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Pierwszy raz rozgrywano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku.
  Pokljuka miasteczko położone w północno-zachodniej części Słowenii około 24 km od Bledu. Z Pokljuki leżącej w Alpach Julijskich niedaleko zarówno do granicy z Austrią jak i Włochami. Miejscowość ulokowana jest w parku narodowym Triglav na wysokości 1300m n.p.m.
  XIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się ponownie w amerykańskiej miejscowości Lake Placid w 1980 roku. Startowało 1072 zawodników (233 kobiety) z 37 państw. Uroczystego otwarcia dokonał wiceprezydent USA Walter Mondale.

  Reklama