• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie Finn

  Przeczytaj także...
  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.Finn - jednoosobowa klasa łodzi żaglowej. Zaprojektowana w roku 1949, celem udziału w konkursie na łódź olimpijską zorganizowanym przez Fiński Związek Żeglarski przed Olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Konstruktor: Rickard Sarby (Szwecja).
  Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ang. International Sailing Federation ISAF) – oficjalnie uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski federacja odpowiedzialna za zarządzanie (wydawanie przepisów, organizacja mistrzostw świata itp. imprez) sportem żeglarskim na całym świecie.

  Mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie Finn rozgrywane są od 1956 roku. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ISAF).

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Mateusz Kusznierewicz (ur. 29 kwietnia 1975 w Warszawie) – polski żeglarz sportowy, mistrz i złoty medalista olimpijski. Jest reprezentantem Polski i klubu YKP Warszawa.

  Mistrzostwa świata dwukrotnie odbyły się w Polsce. Zawody miały miejsce w 1965 roku w Gdyni i 1997 roku w Gdańsku. W 1998 i 2000 roku mistrzostwo świata wywalczył mistrz i brązowy medalista olimpijski w tej klasie Mateusz Kusznierewicz.

  Medaliści[]

  Klasyfikacja medalowa[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia mistrzostw i rezultaty na stronie finnclass.org
 • Medaliści na stronie sports123.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.