• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Freestyle skiing pictogram.svg

  Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym - zawody w narciarstwie dowolnym organizowane przez FIS dla zawodników poniżej 20 roku życia z całego świata. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w tej dyscyplinie odbyły się w lutym 2003 roku w kanadyjskim ośrodku narciarskim Marble Mountain. Następne mistrzostwa odbyły się trzy lata później w rosyjskim ośrodku Krasnoje Oziero i rok później w szwajcarskim Airolo. Od 2010 roku mistrzostwa świata juniorów rozgrywane są co roku.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Na pierwszych mistrzostwach świata rozegrano zawody w czterech konkurencjach, były to: jazda po muldach, jazda po muldach podwójnych, skoki akrobatyczne oraz half-pipe. Obecnie w programie mistrzostw znajdują się następujące konkurencje: jazda po muldach, jazda po muldach podwójnych, skoki akrobatyczne, half-pipe, slopestyle i skicross.

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2014 – ósme mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w dniach 25 marca – 6 kwietnia 2014 r. we włoskim ośrodku narciarskim Chiesa in Valmalenco.Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2013 – siódme mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w dniach 26 – 30 marca 2013 r. we włoskim ośrodku narciarskim Chiesa in Valmalenco.

  Organizatorzy[]

 • 2003Kanada Marble Mountain
 • 2006Rosja Krasnoje Oziero
 • 2007Szwajcaria Airolo
 • 2010Nowa Zelandia Otago
 • 2011Finlandia Jyväskylä
 • 2012Włochy Valmalenco
 • 2013Włochy Valmalenco
 • 2014Włochy Valmalenco
 • 2015Włochy Valmalenco
 • Medaliści mistrzostw świata juniorów w narciarstwie dowolnym[]

  Klasyfikacja medalowa[]

  Stan po MŚJ 2014

  Jyväskylä – miasto w środkowej Finlandii, nad jeziorem Päijänne (140 km od Tampere i 270 km od Helsinek), ośrodek administracyjny regionu Finlandia Środkowa (fiń. Keski-Suomi). Miasto zostało założone 22 marca 1837.Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2003 – pierwsze mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w dniach 14 – 16 lutego 2003 r. w kanadyjskim ośrodku narciarskim Marble Mountain.

  Zobacz też[]

 • Narciarstwo dowolne
 • Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym
 • Puchar Świata w narciarstwie dowolnym
 • Narciarstwo dowolne na zimowych igrzyskach olimpijskich
 • Medaliści igrzysk olimpijskich w narciarstwie dowolnym
 • Bibliografia[]

 • Edycje i wyniki na stronie FIS (ang.)
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2006 – drugie mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w dniach 3 – 6 marca 2006 r. w rosyjskim ośrodku narciarskim Krasnoje Oziero.Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym to impreza organizowana przez FIS dla narciarzy dowolnych z całego świata. Pierwsze mistrzostwa świata w snowboardzie odbyły się w styczniu 1986 r. we francuskim Tignes. Następne mistrzostwa odbyły się trzy lata później (w 1989 r.) i od tej pory rozgrywane są co dwa lata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Otago – region w południowo-wschodniej części Wyspy Południowej Nowej Zelandii o powierzchni ok. 32 tys. km². Nazwa jest anglicyzmem od maoryskiego terminu „Otakou”. Najstarszy uniwersytet Nowej Zelandii – Otago, utworzono w 1869 roku.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2015 – dziewiąte mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbędą się w dniach 22 marca – 1 kwietnia 2015 r. we włoskim ośrodku narciarskim Chiesa in Valmalenco.
  Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.
  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1979/1980. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: skoki akrobatyczne (AE), jazda po muldach (MO), jazda po muldach podwójnych (DM), skicross (SX) oraz half-pipe (HP). W sezonie 1996/1997 zakończono rozgrywanie kombinacji, a w sezonie 1997/1998 zakończono rozgrywanie baletu narciarskiego. W sezonie 1995/1996 wprowadzono nową konkurencję - jazdę po muldach podwójnych, jednakże od sezonu 2003/2004 nie prowadzi się dla niej osobnej klasyfikacji. Zamiast tego, dla jazdy o muldach i jazdy po muldach podwójnych prowadzona jest jedna, wspólna klasyfikacja. W sezonie 2003/2004 w programie Pucharu Świata pojawił się half-pipe, wyjątkowo nie rozgrywany w sezonach 2004/2005 i 2009/2010. Najmłodszą konkurencją PŚ są zawody w skicrossie, który rozgrywany jest od sezonu 2002/2003.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Dowolnym 2012 – szóste mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie dowolnym. Odbyły się w dniach 20 – 24 marca 2012 r. we włoskim ośrodku narciarskim Chiesa in Valmalenco.
  Zawody w narciarstwie dowolnym rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1988 w Calgary, (Kanada) - jako dyscyplina pokazowa. Cztery lata później, w Albertville zawodnicy po raz pierwszy oficjalnie walczyli o medale igrzysk olimpijskich.
  Slopestyle – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). "Styl na stoku" nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce lub nartach, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.