• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1962

  Przeczytaj także...
  Estadio Carlos Dittborn - wielofunkcyjny stadion w mieście Arica, w Chile. Używany jest głównie do rozgrywania meczów piłkarskich. Mecze na tym stadionie rozgrywają drużyny CD San Marcos Arica i Universidad de Tarapacá. Obiekt może pomieścić 17 786 ludzi.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  Estadio Sausalito – wielofunkcyjny stadion w mieście Viña del Mar w Chile. Jest głównie używany do rozgrywania meczów piłkarskich. Arena została zbudowana w 1929 roku i może pomieścić ponad 18 tys. widzów .

  VII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1962 rozgrywano w Chile od 30 maja do 29 czerwca. Tytuł obronili Brazylijczycy.

  Formuła mistrzostw pozostała taka sama jak w 1958: wystąpiło 16 drużyn podzielonych na 4 grupy po 4 zespoły. Dwa najlepsze zespoły awansowały do ćwierćfinałów.

  W maju 1960 roku, podczas przygotowań do mistrzostw, kraj nawiedziło największe trzęsienie ziemi dwudziestego wieku (9,5 w skali Richtera) niszcząc w dużym stopniu infrastrukturę Chile. Prezydent komitetu przygotowawczego Carlos Dittborn powiedział słowa "Ponieważ nie mamy nic, zrobimy wszystko", które stały się nieoficjalnym sloganem mistrzostw. Stadiony i infrastruktura zostały wybudowane w szybkim tempie a turniej rozpoczął się bez większych opóźnień. Dittborn nie doczekał swojego sukcesu, bo zmarł na zawał serca miesiąc przed rozpoczęciem turnieju. Jedna z aren tych mistrzostw, na cześć organizatora nazwana została "Estadio Carlos Dittborn".

  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile. Miasto położone jest w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho administracyjnie należy do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5 mln. mieszkańców (według danych z 2002 roku).Arica – miasto portowe w północnym Chile, nad Oceanem Spokojnym, przy ujściu rzek San José i Lluta, 18 km od granicy z Peru. Stolica regionu Arica y Parinacota oraz prowincji Arica. Znane jest także jako "miasto wiecznej wiosny".

  Kwalifikacje[]

  W kwalifikacjach wzięło udział 56 drużyn.

  Viña del Mar (znane także jako La Ciudad Jardín, czyli "Miasto Ogród") – miasto w środkowym Chile, położone na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, 110 km na północny wschód od Santiago, w regionie Valparaíso. Wchodzi w skład aglomeracji Gran Valparaíso. Ludność: 286,9 tys. (2002).Estadio Nacional de Chile to stadion narodowy położony w mieście Santiago, stolicy Chile. Jest on największym stadionem w tym kraju. Jego pojemność wynosi 63 649 miejsc. Stadion jest częścią sportowego kompleksu, na który składa się również boisko do bejsbola, boisko tenisowe, basen i nowoczesna sala gimnastyczna. W 2000 roku był areną lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.

  Zakwalifikowane drużyny:

  Składy drużyn[]

  Stadiony[]

  Państwa, uczestnicy Mistrzostw Świata w 1962 roku
 • Arica, Estadio Carlos Dittborn
 • Santiago, Estadio Nacional de Chile
 • Viña del Mar, Estadio Sausalito
 • Rancagua, Estadio El Teniente
 • Pierwsza runda[]

  Grupa A[]

  Grupa B[]

  Grupa C[]

  Grupa D[]

  Anglia przeszła do następnej rundy, ponieważ posiadała większą średnią goli.

  Estadio Sausalito (dawniej Estadio Braden Copper Co. lub Estadio Braden) – wielofunkcyjny stadion w mieście Rancagua w Chile. Arena została zbudowana w 1945 roku i może pomieścić ok. 25 tys. widzów.Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej jest najbardziej utytułowaną narodową drużyną piłkarską na świecie. Jako jedyna w historii pięć razy zdobyła Puchar Świata (w 1958, 1962, 1970, 1994 i 2002 roku), ponadto ośmiokrotnie była najlepsza w rozgrywkach o Copa América. W roku 2009 Reprezentacja Brazylii zdobyła w RPA Puchar Konfederacji. Są jedyną reprezentacją, która uczestniczyła we wszystkich mistrzostwach świata w piłce nożnej.

  Faza pucharowa[]


  Ćwierćfinały[]

  Półfinały[]

  Mecz o 3. miejsce[]

  Finał[]


   
  MISTRZ ŚWIATA 1962

  Brazylia BRAZYLIA
   DRUGI TYTUŁ

  Strzelcy[]

  Przypisy

  1. RSSSF podaje, że tego gola strzelił Georgi Asparuchow.

  Linki zewnętrzne[]

 • Wszystko o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej (ang.)
 • MŚ 1962 na FIFA.com (ang.)
 • Szczegóły na RSSSF (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trzęsienie ziemi w Chile, zwane też wielkim trzęsieniem chilijskim – silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,5 które nawiedziło południowe Chile 22 maja 1960 o 19:11 UTC (wczesne popołudnie czasu lokalnego). Trzęsienie to uznawane jest za najsilniejszy wstrząs tektoniczny odnotowany w dotychczasowej historii pomiarów sejsmicznych. Dzień wcześniej odnotowano serię wstrząsów wstępnych o sile do 8 stopni około 160 km na północ.
  Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskich geofizyków Charlesa F. Richtera i Beno Gutenberga. Obecnie używana wyłącznie przez dziennikarzy, z powodu przyzwyczajenia odbiorców i mass mediów. Współczesna sejsmologia do oceny wielkości wstrząsów sejsmicznych wykorzystuje magnitudę, skalibrowaną w taki sposób, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.