• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim 2011

  Przeczytaj także...
  Maria Höfl-Riesch z d. Riesch (ur. 24 listopada 1984 w Garmisch-Partenkirchen) – niemiecka narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw świata.25. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywały się od 29 stycznia do 5 lutego 1978 w Garmisch-Partenkirchen (RFN).
  Aksel Lund Svindal (ur. 26 grudnia 1982 w Kjeller) – norweski narciarz alpejski, mistrz olimpijski w supergigancie, wicemistrz w zjeździe i brązowy medalista w slalomie gigancie z igrzysk w Vancouver, czterokrotnie złoty oraz srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz Norwegii w slalomie, gigancie i supergigancie. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Turynie, gdzie był 5. w supergigancie i 6. w gigancie. Mistrz świata juniorów w kombinacji (2002). Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2007, 2009) oraz trzykrotnie Małej Kryształowej Kuli: w superkombinacji i gigancie (2007) oraz supergigancie (2006),(2009), (2012).

  41. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim – zawody sportowe, które odbywały się w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech między 7 i 20 lutego 2011 roku. Były to drugie mistrzostwa świata organizowane przez Garmisch-Partenkirchen, w 1987 roku miasto gościło najlepszych alpejczyków świata. Zawody alpejek i alpejczyków rozgrywane były na trzech trasach narciarskich, były to Kandahar 1 (kobiety), Kandahar 2 (mężczyźni) i Gudiberg (kobiety i mężczyźni). Trasa dla panów Kandahar 2 szczyciła się bardzo dużą trudnością, bowiem w środkowej części stoku, była ściana o największym nachyleniu bo aż 92%, ściana ta miała wdzięczną nazwę free fall, w historii mistrzostw świata zawodnicy nigdy jeszcze nie ścigali się na tak dużej stromiźnie. Klasyfikację medalową wygrała Austria dzięki czterem medalom kobiet, w tym dwukrotna złota medalistka tych mistrzostw czyli Elisabeth Görgl. Reprezentacja męska spisała się bardzo słabo bo zdobyła tylko dwa medale (srebrny i brązowy), łącznie Austria zdobyła 8 medali. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Francji ze czterema krążkami (2 złote,1 srebrny i 1 brązowy). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Włoch głównie dzięki multimedaliście tych mistrzostw świata Christoferowi Innerhoferowi. Na tych mistrzostwach zostało obronione tylko jedno mistrzostwo świata z 2009 roku, wyczynu tego dokonał Norweg Aksel Lund Svindal w superkombinacji. Dużego zawodu doznali kibice miejscowej reprezentantki i głównej faworytki gospodarzy borykającej się z grypą i gorączką Mari Riesch która wywalczyła tylko dwa brązowe medale, jak się później okazało były to jedyne medale dla Niemiec. Prawdopodobnie tabela medalowa wyglądała by całkiem inaczej gdyby nie lekka kontuzja Lindsey Vonn, która przed mistrzostwami zaliczyła upadek na treningu giganta i trafiła do szpitala ze wstrząśnięciem mózgu. Po tym upadku Amerykanka miała problemy z koncentracją. Udało się jej ukończyć tylko dwie konkurencje, supergigant na (7 miejscu) i zjazd gdzie wywalczyła srebrny medal, zjazd do kombinacji potraktowała jako trening. W obu tych konkurencjach broniła mistrzostwa świata.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Slalom równoległy – jedna z konkurencji narciarstwa alpejskiego rozgrywana zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, m.in. w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

  Reprezentacje państw uczestniczących w mistrzostwach[]

  W mistrzostwach tych wystartowało łącznie 525 zawodników z 67 krajów.

  Wyniki[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Drużynowo[]

  Zawody drużynowe (ang.: Team Event) rozegrane zostały w formie slalomu równoległego.

  Christof Innerhofer (ur. 17 grudnia 1984 r. w Gais) – włoski narciarz alpejski. Mistrz świata w supergigancie, wicemistrz świata w superkombinacji i brązowy medalista w zjeździe z Ga-Pa. Startował tylko raz na igrzyskach olimpijskich było to w Vancouver.Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.

  Tabela medalowa[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona mistrzostw świata (niem. • ang.)
 • Wyniki na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Wstrząśnienie mózgu – zaburzenie czynności pnia mózgu, będące wynikiem urazu lub zniesienia czynności komórek zwojowych mózgu bez znaczących zmian anatomicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Superkombinacja jest to jedna z konkurencji w narciarstwie alpejskim, w 2005 r. wprowadzona przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Składa się z jednego przejazdu slalomu oraz skróconego zjazdu (lub z supergiganta). Oba przejazdy mogą być rozgrywane w dowolnej kolejności.
  Lindsey Caroline Vonn z d. Kildow (ur. 18 października 1984 w Saint Paul, Minnesota) – amerykańska narciarka alpejska, dwukrotna medalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni (supergigant i zjazd) i trzykrotna wicemistrzyni świata. Czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata (2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2011/2012) oraz pięciokrotnie Małej Kryształowej Kuli w zjeździe, trzykrotnie w supergigancie i trzykrotnie w superkombinacji. Trzykrotna medalistka mistrzostw świata juniorów: srebro w zjeździe (2003) oraz srebro w zjeździe i brąz w slalomie gigancie (2004).
  Elisabeth Görgl (ur. 20 lutego 1981 w Bruck an der Mur) – austriacka narciarka alpejska. Mistrzyni świata w supergigancie i zjeździe, tytuły te zdobyła na mistrzostwach świata w Garmish-Partenkirchen. Brązowa medalistka mistrzostw świata 2009 w superkombinacji. Brązowa medalistka olimpijska w zjeździe i gigancie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.