• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2010/Elita

  Przeczytaj także...
  Saskatoon – największe miasto Kanadyjskiej prowincji Saskatchewan, położone w środkowo-zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Południowe.Nino Niederreiter (ur. 8 września 1992 w Chur) – szwajcarski hokeista, reprezentant Szwajcarii. 25 czerwca 2010 roku w ramach NHL Entry Draft 2010, zostałwybrany w pierwszej rundzie z numerem 5 przez New York Islanders, dzięki czemu stał się najwyżej wybranym zawodnikiem pochodzącym ze Szwajcarii w historii NHL. Swój debiut w lidze NHL zaliczył na początku sezonu 2010/2011.
  MVP (ang. Most Valuable Player — Najbardziej Wartościowy Gracz) — tytuł przyznawany najlepszemu zawodnikowi danego meczu lub danej fazy rozgrywek sportowych, najczęściej w amerykańskich ligach zawodowych (np. w lidze NBA — wybiera się w niej oddzielnie MVP rundy zasadniczej i MVP fazy finałowej); również w rozgrywkach i turniejach różnej rangi w m.in. koszykówce, siatkówce, hokeju na lodzie.

  34. Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie Elity 2010 odbyły się dwóch największych miastach prowincji Saskatchewan: Saskatoon oraz Regina, w dniach 26 grudnia 2009 - 5 stycznia 2010. Mecze rozgrywane zostały w Kanadzie po raz jedenasty w historii.

  W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 10 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw drużyny rozgrywają mecze w fazie grupowej (2 grupy po 5 zespołów), systemem każdy z każdym. Dwie najgorsze zespoły walczą o utrzymanie w elicie, z czego dwie drużyny spada. Drużyny, które zajmą pierwsze miejsca w swoich grupach awansują bezpośrednio do półfinałów, zaś drużyny z miejsc drugich i trzecich, grają między sobą o awans do półfinału.

  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).Credit Union Centre – wcześniej również Saskatchewan Place oraz SaskPlace – hala sportowa znajdująca się w Saskatoon w prowincji Saskatchewan w Kanadzie. Położona na północnych obrzeżach miasta. Obiekt otwarty w lutym 1988 roku. W tym czasie hala mogła pomieścić około 7 800 osób. Od tej pory dwukrotnie rozbudowana. Obecnie może pomieścić 14 311 osób. Swoje mecze rozgrywa tutaj juniorska drużyna hokejowa Saskatoon Blades.

  Hale w których odbyły się zawody to:

 • Credit Union Centre (o pojemności 14 311 miejsc)
 • Brandt Centre (o pojemności 7 000 miejsc)
 • Mecze na terenie Polski można było oglądać w komercyjnej stacji: Eurosport 2.

  Faza grupowa[]

  Grupa A[]

  Wyniki

  Regina (fr. Régina) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Miasto jest w pobliżu miast Pilot Butte, White City, Lumsdena i BalgonieKanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Czas lokalny (UTC-6)

  Tabela

  Lp. = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, W = Wygrane, WpD = Wygrane po dogrywce lub karnych, PpD = Porażki po dogrywce lub karnych, P = Porażki, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone, Pkt = Liczba zdobytych punktów

  Grupa B[]

  Wyniki

  Saskatchewan – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Manitobą, od zachodu z Albertą, od północy z Terytoriami Północno-Zachodnimi oraz na południu ze stanami USA Montana i Dakota Północna. Saskatchewan posiadając prostoliniowe granice ma kształt niemal idealnego trapezu. Największym miastem prowincji jest Saskatoon. Drugim co do wielkości i zarazem stolicą prowincji jest Regina. Do innych znaczniejszych miast należą Prince Albert, Moose Jaw, North Battleford, Yorkton i Swift Current. Zobacz też pełną listę jednostek samorządowych Saskatchewanu

  Czas lokalny (UTC-5)

  Tabela

  Lp. = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, W = Wygrane, WpD = Wygrane po dogrywce lub karnych, PpD = Porażki po dogrywce lub karnych, P = Porażki, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone, Pkt = Liczba zdobytych punktów

  Strefa spadkowa[]

  Zaliczane są mecze rozegrane w fazie grupowej pomiędzy zainteresowanymi drużynami. W tym wypadku:

  Wyniki

  Czas lokalny (UTC-6)

  Tabela

  Lp. = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, W = Wygrane, WpD = Wygrane po dogrywce lub karnych, PpD = Porażki po dogrywce lub karnych, P = Porażki, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone, Pkt = Liczba zdobytych punktów

  Faza pucharowa[]

  Ćwierćfinały[]

  Czas lokalny (UTC-6)

  Półfinały[]

  Czas lokalny (UTC-6)

  Mecz o piąte miejsce[]

  Czas lokalny (UTC-6)

  Mecz o trzecie miejsce[]

  Czas lokalny (UTC-6)

  Finał[]

  Czas lokalny (UTC-5)

  Statystyki[]

 • Klasyfikacja strzelców: Andre Petersson i Jordan Eberle - 8 goli
 • Klasyfikacja asystentów: Derek Stepan - 10 asyst
 • Klasyfikacja kanadyjska: Derek Stepan - 14 punktów
 • Klasyfikacja +/-: Mattias Ekholm - +10
 • Nagrody[]

  Nagrody IIHF dla najlepszych zawodników
 • Bramkarz: Benjamin Conz (Szwajcaria)
 • Obrońca: Alex Pietrangelo (Kanada)
 • Napastnik: Jordan Eberle (Kanada)
 • Skład gwiazd turnieju
 • Bramkarz: Benjamin Conz (Szwajcaria)
 • Obrońcy: Alex Pietrangelo (Kanada), John Carlson (USA)
 • Napastnicy: Jordan Eberle (Kanada), Nino Niederreiter (Szwajcaria), Derek Stepan (USA)
 • Najbardziej Wartościowy Zawodnik (MVP) turnieju Jordan Eberle (Kanada)


  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.