• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mist Falls

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Multnomah (ang. Multnomah County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 465,65 mil² (1206,03 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 726 855 mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.

  Mist Fallswodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Mist Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad nie jest widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), jednak widać do z niżej położonej autostrady międzystanowej I-84 (Benson State Park). Ponadto prowadzi do niego szlak tworzący około dwukilometrową pętlę. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad leży około 0,4 km za Wahkeena Falls i 1,4 km przed Multnomah Falls.

  Wahkeena Falls (The Necktie, Gordon Falls) – wodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Wahkeena Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad nie jest widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), jednak prowadzi do niego szlakiem tworzący 2,2 km pętlę. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad leży około 5,1 km za Bridal Veil Falls. Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  Wodospad składa się z dwóch części. Górna spada swobodnie i ma 91 m wysokości, natomiast dolna ma charakter kaskadowy. Średnia szerokość wodospadu to dwa metry. Jest położony na wysokości 206 m n.p.m.

  Multnomah Falls – wodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Multnomah Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad nie jest widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), jednak prowadzi do niego krótka i wygodna ścieżka. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad jest około 1 km za Wahkeena Falls. Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mist Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-23].
  2. Mist Falls (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-23].
  3. Feature Detail Report for: Mist Falls (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-01-23].
  4. Mist Falls Hike (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-18].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.667 sek.