• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Missouri - rzeka  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Platte (ang. Platte River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nebraska, jeden z najważniejszych dopływów Missouri. Jej długość wynosi 499 km, a 1493 km licząc od źródeł Platte Północnej.Council Bluffs – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Iowa, siedziba hrabstwie Pottawattamie. W 2000 liczyło 58 268 mieszkańców.
  Przebieg rzeki[]

  Hydrologiczny początek biegu Missouri znajduje się u źródeł potoku Brower's Spring, który za pośrednictwem kilku innych potoków wpada do rzeki Jefferson. Oficjalny początek rzeki Missouri znajduje się w stanie Montana, w pobliżu miasta Three Forks, gdzie powstaje ona z połączenia trzech rzek źródłowych – Jefferson, Madison i Gallatin.

  Platte (ang. Platte River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, mająca źródło w stanie Iowa. Kończy swój bieg jako dopływ rzeki Missouri w stanie Missouri. Jej długość wynosi 275 km. Nazywana często Małą Platte (ang. Little Platte River), w celu odróżnienia od większej rzeki Platte w stanie Nebraska, będącej również dopływem Missouri.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Missouri wpada do Missisipi niedaleko na północ od miasta Saint Louis w stanie Missouri, po przebyciu 3767 km. Jej długość liczona od źródeł rzeki Madison wynosi 4062 km. Kolejno przepływa przez stany: Montana, Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Iowa, Kansas i Missouri.

  Missouri w sztuce[]

  George Caleb Bingham "Fur Traders on Missouri River", ok. 1845

  Amerykański malarz George Catlin, podróżując wzdłuż Missouri w latach 30. XIX wieku, portretował plemiona Indian. Namalował również kilka krajobrazów nad samą rzeką, na przykład "Floyd's Bluff" czy "Brick Kilns", obydwa z 1832 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Great Falls - miasto w USA, w środkowej części stanu Montana, w hrabstwie Cascade, nad rzeką Missouri. Około 56,7 tys. mieszkańców.

  Szwedzki malarz Karl Bodmer towarzyszył niemieckiemu podróżnikowi i odkrywcy, księciu Maximilianowi zu Wied-Neuwied w latach 18321834 w jego ekspedycji wzdłuż rzeki Missouri. Bodmer został zatrudniony w celu portretowania plemion Indian, które odkryją w czasie podróży po zachodniej Ameryce. Przy okazji stworzył jednak kilka krajobrazów z rzeką Missouri w roli głównej.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Rzeka stała się również natchnieniem dla piosenki Pete Seegera z 1967 – Waist Deep in the Big Muddy (chociaż istnieją pewne nieścisłości odnośnie do lokalizacji zdarzeń z piosenki. Piosenkarz używa również jako miejsca akcji stanu Loo-siana). Akcja piosenki ma miejsce w 1942, opowiada o treningu żołnierzy przed wyjazdem na front II wojny światowej, ale zawarty w niej obraz głupiego kapitana, który wpycha swoich podwładnych w coraz bardziej beznadziejną sytuację jest paralelą do wojny w Wietnamie. W piosence kapitan prowadzi swoją jednostkę na manewry, nalega na przekroczenie rzeki (Missouri), upierając się, że przejście jest bezpieczne. Kapitan tonie w mulistym dnie, a jego wojsko zawraca prowadzone przez sierżanta, który zakwestionował rozkaz kapitana.

  Sioux City – miasto w USA, w stanie Iowa, przy ujściu rzeki Bois de Sioux do Missouri, siedziba administracyjna hrabstwa Woodbury. Około 85 tys. mieszkańców.Karl Bodmer (ur. 6 lutego 1809, zm. 30 października 1893) – szwajcarski malarz. Na swoich obrazach uwieczniał część zachodnią Stanów Zjednoczonych. Towarzyszył niemieckiemu badaczowi Maximilianowi zu Wied-Neuwiedowi w ekspedycji na rzece Missouri w latach 1832-1834. Był zatrudniony u Maximiliana, jego zadaniem było malowanie obrazów przedstawiających różne plemiona zachodu Ameryki.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  St. Joseph – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Buchanan, w północno-zachodniej części stanu Missouri, w Stanach Zjednoczonych, położone na wschodnim brzegu rzeki Missouri, naprzeciw miasta Elwood (stan Kansas). W 2013 roku miasto liczyło 77 147 mieszkańców.
  Książę Alexander Philipp Maximilian zu Wied-Neuwied (ur. 23 września 1782, zm. 3 lutego 1867) - niemiecki podróżnik, etnolog i przyrodnik.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.
  Sierżant – stopień wojskowy stosowany także w niektórych innych formacjach zmilitaryzowanych, np. w policji. W polskim wojsku zaliczany do wyższych stopni podoficerskich, następujący bezpośrednio po plutonowym. Następny, wyższy stopień nosi nazwę starszy sierżant.
  Kansas City - miasto w USA, w stanie Kansas, nad rzeką Missouri, w obszarze metropolitalnym Kansas City, Około 146,9 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto stanu Kansas z siedzibą powiatu w Wyandotte. Jest częścią miasta-powiatu obejmującego również miasta Bonner Springs i Edwardsville. Miasto jest położone na Kaw Point, który jest skrzyżowaniem rzeki Missouri z rzeką Kansas. Kansas City (Kansas) powstało w 1868 roku.
  Jefferson - rzeka w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych. Długość około 124 km. Bierze początek z połączenia rzek Beaverhead i Big Hole w pobliżu miasta Twin Bridges. Łącząc się z rzekami Madison i Gallatin w Missouri Headwaters State Park w pobliżu miasta Three Forks tworzy oficjalny początek rzeki Missouri.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.