Mission: Impossible (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mission: Impossiblefilm szpiegowski z 1996 roku. Pierwszy film z serii Mission: Impossible, bazujący na serialu telewizyjnym Mission: Impossible. Film został wyreżyserowany przez Briana De Palmę, a główną rolę zagrał w nim Tom Cruise jako Ethan Hunt.

Emilio Estevez (ur. 12 maja 1962 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Najstarszy syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

Fabuła[ | edytuj kod]

Ethan Hunt (Tom Cruise) jest agentem rządowej jednostki Impossible Mission Force (IMF) dowodzonej przez Jima Phelpsa (Jon Voight). Film rozpoczyna się, gdy poszczególni agenci zostają wybrani do wypełnienia misji w Pradze, która polega na zatrzymaniu zdrajcy przed sprzedażą tajnych dokumentów. Podczas misji prawie cały zespół zostaje zabity, włączając w to Phelpsa, a Ethan jest prawdopodobnie jedynym członkiem tej misji, który uniknął śmierci. Znikając z obszaru nieudanej misji, Hunt ustawia spotkanie z agentem Kittridgem (Henry Czerny), agentem CIA, w małej kawiarence, podczas którego dowiaduje się, dlaczego jego koledzy z drużyny zginęli i że to nie on jest winien temu, co się stało. Kittridge mówi też, że cała misja była jedynie próbą odnalezienia szpiega. Kittridge uświadamia Ethana, że z powodu tego, co się stało tej nocy, CIA podejrzewa, że to właśnie on jest kretem i że to on odpowiedzialny jest za zabicie wszystkich członków zespołu oraz że planuje wykraść listę wszystkich agentów IMF we wschodniej Europie (NOC), na której są zarówno kryptonimy agentów, jak ich prawdziwe imiona i nazwiska. Ethan uświadamia sobie, że jedyną szansą na oczyszczenie swojego imienia jest odnalezienie prawdziwego szpiega i wtedy też ucieka z restauracji pod osłoną wybuchu spowodowanego ładunkiem C4 o konsystencji gumy do żucia.

Ethan Hunt (ur. 18 czerwca 1964 w Los Angeles) – postać fikcyjna, główny bohater serii Mission: Impossible, agent rządowej jednostki Impossible Mission Force.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Ethan rozpoczyna konwersację z tajemniczym osobnikiem nazwanym „Max” (Vanessa Redgrave), będącym dostawczynią nielegalnej broni. Po umówionym spotkaniu Ethan ostrzega ją, że otrzymała fałszywą listę na płycie wyposażonej w urządzenie śledzące. Obiecuje dostarczyć prawdziwą listę w zamian za 10 milionów dolarów i tożsamość kreta. Max i jej agenci uciekają, zabierając ze sobą Hunta, tuż przed tym, jak ekipa CIA napada na ich lokalizację.

Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Peter Graves (ur. 18 marca 1926 w Minneapolis, zm. 14 marca 2010 w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Był najbardziej znany z roli w serialu "Mission: Impossible" (1967-1973). Jego bratem był aktor James Arness (ur. 1923- zm. 2011).

Z pomocą zdezawuowanych agentów IMF: Luthera Stickela (Ving Rhames) i Franza Kriegera (Jean Reno), Hunt wykrada listę NOC z głównej siedziby CIA. Wtedy też dowiadują się, że za wszystkim stał Phelps. On i Claire (Emmanuelle Béart) stworzyli całą intrygę, aby ukraść pieniądze i zabić Ethana. Jim upozorował własną śmierć i zabił innych. Ethan odkrywa to przed tym, jak Jim próbuje uciec z pieniędzmi. Ethan, korzystając z „Red Light, Green Light Gum” (gumy, która wybucha w pięć sekund po wyciśnięciu zielonego wnętrza), powoduje, że helikopter Jima wybucha razem z pilotującym Kriegerem (Jean Reno).

Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. Rynek Staromiejski w Pradze (czeski: Staroměstské náměstí) – historyczny plac miejski na Starym Mieście w Pradze w Czechach.

Kittridge po aresztowaniu Max odzyskuje listę, a następnie przywraca Hunta i Stickella (Ving Rhames) jako agentów IMF. Hunt nie jest pewien, czy wróci do jednostki, ale podczas lotu do domu stewardesa używa zakodowanej frazy, aby zapytać go, czy jest gotowy podjąć się nowej misji.

U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Lawrence Joseph „Larry” Mullen Jr. (ur. 31 października 1961 w Artane, dzielnicy Dublina) – irlandzki perkusista. Członek zespołu U2.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jean Reno, właśc. Juan Moreno y Herrera-Jiménez (ur. 30 lipca 1948 w Casablance) – aktor francuski, hiszpańskiego pochodzenia.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Rolf Saxon (ur. w 1955 w Alexandrii w stanie Wirginia) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i głosowy. Użyczył swojego głosu m.in. w serialu telewizyjnym Teletubisie jako narrator oraz w serii gier Broken Sword jako George Stobbart.
Vanessa Redgrave CBE (ur. 30 stycznia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki w drugoplanowej roli za rolę w filmie Julia, a także laureatka nagrody Emmy i Złotego Globu, ambasador dobrej woli UNICEF.

Reklama