• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miss World

  Przeczytaj także...
  Aneta Beata Kręglicka (ur. 23 marca 1965 w Szczecinie) – modelka, fotomodelka, bizneswoman. Pierwsza Polka wybrana Miss Świata. Jest ambasadorem marki Apart Diamonds.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
  Miss World 2008 – Ksenia Suchinowa

  Miss World (z ang. Miss Świata) – największy międzynarodowy konkurs piękności rozgrywany od 1951 roku.

  W wyborach "najpiękniejszej kobiety świata" biorą obecnie udział reprezentantki ponad 100 krajów. Jest to największa liczba kandydatek wśród międzynarodowych konkursów. Konkurs przeprowadzany jest pod koniec roku po zakończeniu konkursów narodowych, jest to duże widowisko telewizyjne.

  Konkurs piękności - wybory w formie zawodów mające na celu wyłonienie najpiękniejszej osoby. Oceniana jest zazwyczaj uroda, a także osobowość, zaprezentowane umiejętności oraz odpowiedzi na pytania zadane przez jury konkursowe.Ksienija Władimirowna Suchinowa, ros. Ксения Владимировна Сухинова (ur. 26 sierpnia 1987 w Niżniewartowsku) – rosyjska uczestniczka konkursów piękności, zwyciężczyni konkursu Miss Rosji 2007 oraz Miss World 2008.

  Historia[]

  Konkurs rozgrywany jest od 1951 roku. Od 2004 roku wyboru Miss World dokonują widzowie wraz z jury. W 2006 roku wybory odbyły się w Polsce. Od 2015 roku w czasie konkursu nie będzie organizowana konkurencja w strojach kąpielowych.

  Miss World często porównywany jest z wyborami Miss Universe, które w ostatnim czasie notują spadek popularności.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Miss Universe (pol. Miss Uniwersum) – coroczny, międzynarodowy konkurs piękności oraz tytuł jaki otrzymuje zwyciężczyni po jego wygraniu. Został założony w 1952 roku przez kalifornijską firmę odzieżową Pacific Mills. Widowisko należało do Kayser-Roth, a następnie Gulf and Western Industries. W 1996 przejął je Donald Trump. Pomimo ciągłej rywalizacji z konkursem piękności Miss World, Miss Universe zachowuje pozycję najbardziej prestiżowego konkursu piękności w wielu krajach, szczególnie w Ameryce Łacińskiej.

  Wybór kandydatek[]

  By móc wystartować w konkursie, kandydatka na Miss World musi spełniać trzy podstawowe warunki :

 • Musi być panną i nie może mieć dzieci.
 • W momencie odbywania się finałowej gali konkursu nie może mieć mniej niż 16 i więcej niż 27 lat.
 • Musi być zwyciężczynią krajowych preselekcji tj. miss swojego kraju, bądź jedną z wicemiss oddelegowanych na konkurs przez przewodniczących krajowego jury.
 • Nagrody[]

  Zwyciężczyni zdobywa nagrodę pieniężną będącą zwykle równowartością ok. 100 tys. dolarów oraz otrzymuje liczne propozycje kontraktów z firm takich jak L'Oreal, których przedstawiciele przyjeżdżają na galę i bardzo często na twarze swoich kosmetyków wybierają miss świata. Do 1992 roku tryumfatorka Miss World oprócz korony dostawała również srebrne berło. Od wyborów w 1993 laureatka dostaje wyłącznie koronę. Tradycją jest, że podczas wszystkich wyborów Miss World, z wyjątkiem pierwszych w 1951 roku, koronę miss wręcza zwyciężczyni poprzedniej edycji.

  Strój kąpielowy – strój zaprojektowany do rekreacyjnego pływania i wypoczynku na kąpieliskach lub basenach. Wykonany ze specjalnego materiału. Jednym z rodzajów stroju kąpielowego jest bikini.Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polski portal internetowy, wchodzi w skład Grupy o2, siedziba w Gdańsku. Interaktywna platforma komunikacji, informacji, e-commerce oraz e-biznes.

  Zwyciężczynie konkursu[]

  Kontynentalne Królowe Piękności[]

  Jest to lista zwyciężczyń tytułu "Kontynentalna Królowa Piękności" od roku 2013, odkąd format uległ zmianie.

  Sukcesy Polek[]

  Polka została Miss World po raz pierwszy w 1989 roku i była nią Aneta Kręglicka. Poza tym do finału i półfinału dostały się następujące kobiety:

  Katarzyna Borowicz zdobyła również w 2004 roku tytuł Najpiękniejszej Europejki.

  Najwięcej sukcesów[]

  Przypisy

  1. Honorata Prokopowicz: Finał Wyborów Miss Świata 2009 obejrzymy w Polsacie (pol.). Wiadomości 24, 2009-11-24. [dostęp 2014-12-21].
  2. Rewolucja w konkursie Miss World. Kandydatki nie wystąpią w bikini (pol.). Wiadomości 24, 2014-12-20. [dostęp 2014-12-21].
  3. Ukoronowana po rezygnacji miss Wielkiej Brytanii Helen Morgan
  4. Ukoronowana po rezygnacji miss wschodnich Niemiec Gabrieli Brum
  5. meg: Wybrano Miss Świata 2009. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 12 grudnia 2009. [dostęp 14 grudnia 2009].
  6. Piękność z Filipin nową Miss World. Polka nie dostała się do finału (pol.). 28 września 2013. [dostęp 2013-09-29].
  7. Miss World 2014 - The Winners! (ang.). [dostęp 2015-01-03].
  8. Miss World 2015 została Hiszpanka (pol.). [dostęp 2015-12-19].
  9. Mireia Lalaguna Royo, nowa Miss World. 23-letnia modelka z Barcelony wygrała wczoraj 65. edycję konkursu. Finał odbył się w mieście Sanya na południu Chin. Polka Marta Pałucka zajęła 14. miejsce. (pol.). 20 grudnia 2015. [dostęp 2015-12-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna organizacji Miss World (ang.). [dostęp 23 lipca 2010]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.