• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miss Sarajevo

  Przeczytaj także...
  Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  Miss Sarajevo – piosenka rockowej grupy U2, wykonującej go wraz z producentem Brianem Eno pod szyldem „Passengers”, z udziałem włoskiego tenora światowej sławy, Luciano Pavarottiego. Utwór pochodzi z wydanego w 1995 roku albumu Original Soundtracks 1 i był jedynym singlem promującym tę płytę.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.George Michael, właśc. Georgios Kyriacos Panayiotou, gr. Γεώργιος Κυριάκος Παναγιώτου (ur. 25 czerwca 1963 w Finchley w północnej części Londynu) – brytyjski piosenkarz, producent i kompozytor muzyki pop i soul.

  Piosenka osiągnęła 6. miejsce na brytyjskiej liście singli, była także w pierwszej dziesiątce hitów w kilku krajach europejskich. Utwór znalazł się także na kompilacyjnym albumie grupy, The Best of 1990-2000.

  Własną wersję utworu wykonał George Michael i umieścił ją na płycie Songs from the Last Century.

  Teledysk do utworu wyreżyserował Maurice Linnane. Wideo było dostępne na DVD The Best of 1990-2000.

  Pomoc humanitarna (ang. humanitarian aid) – to działania prowadzone w celu udzielenia pomocy ludności w trudnej sytuacji, zwłaszcza gdy odpowiedzialne władze nie mogą albo nie chcą takiej pomocy udzielić.Oblężenie Sarajewa – trwające od 5 kwietnia 1992 do 29 lutego 1996 oblężenie przez siły Republiki Serbskiej oraz Jugosłowiańską Armię Ludową stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewa. Wydarzenie to uważane jest za najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy po II wojnie światowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Sarajewo było oblężone przez siły serbskie od wiosny 1992, kiedy to Bośnia ogłosiła niepodległość. Miasto było ostrzeliwane, w trakcie walk zginęło ponad 10.000 osób, odcięto dostawy wody i prądu, a dostawy żywności były nieregularne. Na początku 1993 amerykański dziennikarz Bill Carter pojechał do Bośni z misją humanitarną i został w Sarajewie na pół roku. Mieszkał w spalonym biurowcu, żywiąc się pokarmem dla niemowląt i pijąc wodę z kanałów. W trakcie pobytu kręcił amatorskie filmy ręczną kamerą.

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Luciano Pavarotti (ur. 12 października 1935 w Modenie, zm. 6 września 2007 tamże) – włoski śpiewak operowy (tenor liryczny). Uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.

  Jeszcze w trakcie pobytu pojechał do Włoch i zorganizował wywiad z zespołem U2 udając pracownika bośniackiej telewizji. Po wywiadzie zespół chciał wystąpić w Sarajewie, ale ze względów bezpieczeństwa było to niemożliwe, Carter zorganizował więc połączenia na żywo z Sarajewa podczas koncertów U2 Zoo TV Tour wykorzystując łącza satelitarne. Po powrocie zrealizował film dokumentalny Miss Sarajevo, opowiadający o konkursie piękności odbywającym się w oblężonym Sarajewie. Zwycięzcą została 17-letnia Inela Nogić, a uczestniczki wyborów trzymały przed sobą transparent z napisem „DON'T LET THEM KILL US” („Nie pozwólcie im nas zabić”). Bono poruszony obrazami nakręconymi przez Cartera skomponował piosenkę, a w teledysku do niej nakręconym użyto autentyczne sceny z filmu Cartera.

  Zoo TV Tour – trasa koncertowa irlandzkiego zespołu rockowego U2 z lat 1992-1993, promująca albumy Achtung Baby z 1991 roku oraz Zooropa z 1993 roku. Z tej trasy pochodzi koncertowe wydawnictwo: Zoo TV: Live from Sydney. Podczas tournee jako support wystąpili m.in.: Pixies, Primus, The Velvet Underground czy Björk. Szacuje się, że wszystkie koncerty w 21 państwach na czterech kontynentach zobaczyło około 5,3 miliona osób. Dla muzyków trasa była na tyle wyczerpująca, że zespół powrócił do studia dopiero w 1995 podczas nagrywania Original Soundtracks 1.Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "Miss Sarajevo" (wersja singlowa) – 5:19
  2. "One" (Na żywo z Modeny, 12 września 1995) – 5:32
  3. "Bottoms (Watashitachi no Ookina Yume)" (Zoo Station Remix) – 4:11
  4. "Viva Davidoff" – 4:29

  Lista dotyczy wyłącznie wydania na CD. Wydania na kasetach magnetofonowych i 7" jako utwór dodatkowy zawierały tylko piosenkę "One".

  The Best of 1990-2000 to album zespołu U2 będący kompilacją ich największych przebojów z lat 1990-2000 wydany w 2002 roku.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Allison Stewart: Be specific: “Miss Sarajevo” director/activist Bill Carter talks about how U2 changed his life (ang.). The Washington Post, 2011-06-22. [dostęp 2020-01-20].
  2. Brett Leigh Dicks: Filmmaker Bill Carter Documents the Human Face of War (ang.). Santa Barbara Independent, 2008-05-08. [dostęp 2020-01-20].
  3. Kiedy Bono śpiewał na żywo „Miss Sarajewo" (pol.). Rzeczpospolita, 2007-11-04. [dostęp 2020-01-20].
  4. Miss miasta pod ostrzałem. "To był mechanizm przetrwania" (pol.). TVN24, 2012-04-06. [dostęp 2020-01-20].
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.„One” – singel i piosenka zespołu U2. Znalazła się na albumie Achtung Baby z 1991. Do napisania tej piosenki zespół zainspirował riff gitarowy z innej piosenki U2 „Ultraviolet (Light My Way)”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tenor jeden z czterech głównych rodzajów, klas głosu ludzkiego. Mianem tym określa się również osoby śpiewające tym głosem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.