Miss Sarajevo
Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
Miss Sarajevo – piosenka rockowej grupy U2, wykonującej go wraz z producentem Brianem Eno pod szyldem „Passengers”, z udziałem włoskiego tenora światowej sławy, Luciano Pavarottiego. Utwór pochodzi z wydanego w 1995 roku albumu Original Soundtracks 1 i był jedynym singlem promującym tę płytę.
Piosenka osiągnęła 6. miejsce na brytyjskiej liście singli, była także w pierwszej dziesiątce hitów w kilku krajach europejskich. Utwór znalazł się także na kompilacyjnym albumie grupy, The Best of 1990-2000.
Własną wersję utworu wykonał George Michael i umieścił ją na płycie Songs from the Last Century.
Teledysk do utworu wyreżyserował Maurice Linnane. Wideo było dostępne na DVD The Best of 1990-2000.
Historia[ | edytuj kod]
Sarajewo było oblężone przez siły serbskie od wiosny 1992, kiedy to Bośnia ogłosiła niepodległość. Miasto było ostrzeliwane, w trakcie walk zginęło ponad 10.000 osób, odcięto dostawy wody i prądu, a dostawy żywności były nieregularne. Na początku 1993 amerykański dziennikarz Bill Carter pojechał do Bośni z misją humanitarną i został w Sarajewie na pół roku. Mieszkał w spalonym biurowcu, żywiąc się pokarmem dla niemowląt i pijąc wodę z kanałów. W trakcie pobytu kręcił amatorskie filmy ręczną kamerą.
Jeszcze w trakcie pobytu pojechał do Włoch i zorganizował wywiad z zespołem U2 udając pracownika bośniackiej telewizji. Po wywiadzie zespół chciał wystąpić w Sarajewie, ale ze względów bezpieczeństwa było to niemożliwe, Carter zorganizował więc połączenia na żywo z Sarajewa podczas koncertów U2 Zoo TV Tour wykorzystując łącza satelitarne. Po powrocie zrealizował film dokumentalny Miss Sarajevo, opowiadający o konkursie piękności odbywającym się w oblężonym Sarajewie. Zwycięzcą została 17-letnia Inela Nogić, a uczestniczki wyborów trzymały przed sobą transparent z napisem „DON'T LET THEM KILL US” („Nie pozwólcie im nas zabić”). Bono poruszony obrazami nakręconymi przez Cartera skomponował piosenkę, a w teledysku do niej nakręconym użyto autentyczne sceny z filmu Cartera.
Lista utworów[ | edytuj kod]
- "Miss Sarajevo" (wersja singlowa) – 5:19
- "One" (Na żywo z Modeny, 12 września 1995) – 5:32
- "Bottoms (Watashitachi no Ookina Yume)" (Zoo Station Remix) – 4:11
- "Viva Davidoff" – 4:29
Lista dotyczy wyłącznie wydania na CD. Wydania na kasetach magnetofonowych i 7" jako utwór dodatkowy zawierały tylko piosenkę "One".
Przypisy[ | edytuj kod]
- Allison Stewart: Be specific: “Miss Sarajevo” director/activist Bill Carter talks about how U2 changed his life (ang.). The Washington Post, 2011-06-22. [dostęp 2020-01-20].
- Brett Leigh Dicks: Filmmaker Bill Carter Documents the Human Face of War (ang.). Santa Barbara Independent, 2008-05-08. [dostęp 2020-01-20].
- Kiedy Bono śpiewał na żywo „Miss Sarajewo" (pol.). Rzeczpospolita, 2007-11-04. [dostęp 2020-01-20].
- Miss miasta pod ostrzałem. "To był mechanizm przetrwania" (pol.). TVN24, 2012-04-06. [dostęp 2020-01-20].