• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mishmeret

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Herut (hebr. חרות; pol. Wolność) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

  Mishmeret (hebr. משמרת; pol. Pozycja) – moszaw położony w samorządzie regionu Lew ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron, w otoczeniu miasta Tira, moszawów Batsra, Bnei Syjon, Herut, Kfar Hess i Sede Warburg, kibucu Ramat HaKovesh, oraz wioski Harutsim.

  Harutsim (hebr. חרוצים; pol. Fosy) - wieś położona w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Sde Warburg (hebr. שדה ורבורג) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Historia[]

  Moszaw został założony w 1946 przez zdemobilizowanych żydowskich żołnierzy z Brytyjskich Sił Zbrojnych. Podczas Wojny o Niepodległość w 1948 osadę ewakuowano do pobliskiego moszawu Herut. Po wojnie ponownie go zasiedlono. Nazwa nawiązuje do bohaterskiej postawy izraelskich żołnierzy, walczących w tej okolicy z Arabami.

  Ramat HaKovesh (hebr. רמת הכובש; pol. Wzgórza Zdobywców) – kibuc położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.

  Kultura i sport[]

  W moszawie jest ośrodek kultury oraz korty tenisowe.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, uprawach kwiatów w szklarniach i hodowli drobiu.

  Firma Solamente specjalizuje się w projektowaniu i produkcji luksusowych mebli.

  Turystyka[]

  Moszaw oferuje zwiedzanie z przewodnikiem pasieki, gospodarstwa rolniczego ze zwierzętami hodowlanymi oraz sadu pomarańczy.

  Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Komunikacja[]

  Na zachód od moszawu przebiega droga ekspresowa nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra), brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu w kierunku północno-wschodnim wychodzi droga nr 5531, którą można dojechać do moszawu Kfar Hess. Lokalna droga prowadzi na północ do moszawu Herut.

  Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Pomarańcza – nazwa, jaką określa się niektóre gatunki roślin należące do rodzaju cytrus, zwykle o pomarańczowej skórce i włóknistym miąższu. Jest to nazwa tylko zwyczajowa, nie stanowi ona odrębnej jednostki taksonomicznej. Gatunki pomarańczy pochodzą z Chin i wschodniej Azji.

  Przypisy

  1. About us (ang.). W: Solamente [on-line]. [dostęp 8 stycznia 2009].
  2. For Kids (ang.). W: Netanya Municipality [on-line]. [dostęp 8 stycznia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Mishmeret Google Maps
 • Mapa moszawu Mishmeret Amudanan
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.Meble – sprzęty użytkowe przeznaczone do wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych. W odróżnieniu od stałych elementów wyposażenia wnętrz (schody, boazeria) meble są ruchomościami. Oprócz cech użytkowych meble posiadają też walory dekoracyjne, reprezentacyjne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samorząd Regionu Lew ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית לב השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Bnei Syjon (hebr. בני ציון; pol. Synowie Syjonu) – moszaw położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Droga ekspresowa (niem. Schnellstraße, autostrasse, ang. expressway) - droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, na ogół posiadająca wyłącznie wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.