• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mirosławiec - gmina

  Przeczytaj także...
  Bytyń Wielki – największe jezioro Pojezierza Wałeckiego, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, na terenie gmin Mirosławiec, Tuczno i Wałcz.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Gmina Kalisz Pomorski - gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowej części powiatu drawskiego. W latach 1975-1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski. Jest to największa gmina pod względem powierzchni w powiecie. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 4., ludność 54. Gmina stanowi 27,3% powierzchni powiatu.

  Mirosławiec położona jest w północno-zachodniej części powiatu wałeckiego. Sąsiednie gminy:

 • Tuczno i Wałcz (powiat wałecki)
 • Kalisz Pomorski i Wierzchowo (powiat drawski)
 • Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa pilskiego.

  Siedzibą gminy jest miasto Mirosławiec.

  Mirosławiec (dawniej Frydląd Marchijski, niem. Märkisch Friedland) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mirosławiec. Położone na Pojezierzu Południowopomorskim, na północ od Jeziora Korytnickiego i na wschód od rzeki Korytnicy.Łowicz Wałecki – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 53., ludność 63.

  Gmina stanowi 14,4% powierzchni powiatu.

  W 2001 roku do gminy Mirosławiec przyłączono obszar o łącznej powierzchni 740,11 ha z gminy Wierzchowo.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Jabłonkowo – niewielka wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec.Powiat wałecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałcz.

  Gminę zamieszkuje 11,1% ludności powiatu.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Mirosławiec w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Miroslawiec.png

  Przyroda i turystyka[]

  Gmina leży na Pojezierzu Wałeckim. W gminie znajduje się północna część Jeziora Bytyń Wielki, na terenie którego znajduje się rezerwat Wielki Bytyń, a w okolicach miasta rezerwat Rosiczki Mirosławskie. Wokół jeziora oraz z Mirosławca do Złocieńca prowadzą czarne szlaki turystyczne. Tereny leśne zajmują 58% powierzchni gminy, a użytki rolne 32%.

  Mirosławiec Górny – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec.Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.

  Komunikacja[]

  Przez gminę Mirosławiec prowadzi droga krajowa nr 10 łącząca miasto z Kaliszem Pomorskim (16 km) i Wałczem (26 km) oraz drogi wojewódzkie nr 177 do Tuczna (21 km) i Czaplinka (28 km).

  Mirosławiec uzyskał połączenie kolejowe w 1900 r. po wybudowaniu odcinka z Kalisza Pomorskiego przez Wierzchowo Pomorskie do Złocieńca. W 1996 r. linia została zamknięta.

  W gminie czynne są 2 urzędy pocztowe: Mirosławiec (nr 78-650 i 78-651).

  Kalinówka – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec.Kalisz Pomorski (łac. Nova Calisia, niem. Kallies) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalisz Pomorski. Według danych z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 4110 mieszkańców.

  Gmina wdrożyła w 2011 r. Informator SMS firmy SMSCentral do komunikacji SMS z Mieszkańcami odnośnie zagrożeń, sytuacji kryzysowych i aktualności w regionie.

  Zabytki[]

  Zabytkowa stara część miasta została zniszczona podczas II wojny światowej. Zachował się cmentarz żydowski.

  Miejscowości[]

  Miasto (od 1303 r.) Mirosławiec Sołectwa gminy Mirosławiec Bronikowo, Hanki, Jabłonkowo, Jabłonowo, Jadwiżyn, Łowicz Wałecki, Mirosławiec Górny, Orle, Piecnik, Próchnowo i Toporzyk. Miejscowości bez statusu sołectwa Chojnica, Drzewoszewo, Gniewosz, Hanki-Kolonia, Kalinówka, Pilów, Polne, Sadowo, Setnica.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Polska Baza Kolejowa (stacja Mirosławiec)
 • Zdjęcie satelitarne gminy (TerraServer)
 • Pojezierze Wałeckie (314.64) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, część Pojezierza Południowopomorskiego, położone jest pomiędzy Równiną Drawską (na zachodzie), a Równiną Wałecką (na wschodzie), zajmuje obszar około 20 tys. km². Teren gęsto zalesiony pochodzenia polodowcowego. Największym zbiornikiem jest Bytyń Wielki. Największym miastem regionu jest Wałcz.Rezerwat przyrody "Rosiczki Mirosławskie" - torfowiskowy, o powierzchni 20,83 ha, utworzony 8 grudnia 1989, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec, 4 km na wschód-północny wschód od Mirosławca, 0,12-0,2 km od północnego skraju drogi krajowej nr 10 (Mirosławiec-Wałcz), na terenie obszaru chronionego krajobrazu Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bronikowo (niem. Brunk) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec.
  Złocieniec (niem. Falkenburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złocieniec. Położone na Pojezierzu Drawskim, nad rzekami Drawą i Wąsawą.
  Rezerwat przyrody "Wielki Bytyń" - krajobrazowy, o powierzchni 1943,45 ha, utworzony 11 maja 1989, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminach Mirosławiec, Tuczno i Wałcz, 11 km na zachód od Wałcza.
  Droga wojewódzka nr 177 (DW177) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 83 km łącząca Czaplinek (droga krajowa nr 20) z drogą nr 10, drogą nr 22, a następnie z miastem Wieleń w Wielkopolsce. Droga przebiega przez powiat drawski, powiat wałecki, powiat czarnkowsko-trzcianecki. Podlega pod Rejon Dróg Wojewódzkich Drawsko Pomorskie oraz RDW Szamotuły.
  Gmina Wierzchowo – gmina wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu drawskiego. Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest wieś Wierzchowo.
  Wierzchowo (niem. Virchow) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy Wierzchowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 1541 mieszkańców. Największa miejscowość gminy.
  Piecnik (niem. Petznick) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Mirosławiec. Wieś leży ok. 14 km na wschód od Mirosławca, przy drodze krajowej nr 10, nad jeziorem Piecnik (pow. 31 ha). Znajduje się na wysokości 136 m n.p.m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.