• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miron Kertyczak

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).Order "Za Zasługi" (ukr. Орден «За заслуги», Orden "Za zasłuhy) - państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1996. Nadaje się go także obcokrajowcom lub osobom nie posiadającym obywatelstwa.
  Ukraińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (UTSK) (ukr.: Уκраїнське суспільно культурне товариство) - ukraińska organizacja społeczno-kulturalna, działająca w Polsce w latach 1956-1990.
  Grób Mirona Kertyczaka na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli

  Miron Kertyczak (ukr. Мирон Кертичак, ur. 29 stycznia 1955 w Żugieniach, zm. 25 stycznia 2006 w Markach) – polski działacz społeczny pochodzenia ukraińskiego, prezes Związku Ukraińców w Polsce w latach 1996–2006.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Żugienie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Pieniężno. We wsi znajduje się przystanek kolejowy.

  Życiorys[]

  W 1983 ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego, a w 1998 studia w Szkole Głównej Handlowej ze specjalizacją menedżer kultury.

  Od 1976 do 1989 pracował w Gdańsku jako dziennikarz-fotoreporter w prasie studenckiej, regionalnej i branżowej. Jednocześnie zaangażowany był w działalność społeczną w organizacjach mniejszości ukraińskiej w Polsce. W latach 1974–1989 był działaczem Koła Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Gdańsku, współorganizował imprezy młodzieżowe (Jarmark Młodzieżowy, Rajd "Karpaty", spotkania młodzieży akademickiej). Od 1979 brał udział w pracach komitetu organizacyjnego kolejnych edycji Festiwali Kultury Ukraińskiej. W latach 1989–1990 zajmował stanowisko zastępcy przewodniczącego UTSK.

  Marki – miasto położone w powiecie wołomińskim, w woj. mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej na północny wschód od Warszawy, wzdłuż drogi krajowej nr 8 (europejskiej nr 67) na Białystok (aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego). Przez Marki przepływają: rzeka Długa (Kanał Markowski) oraz rzeka Czarna, uchodzące do kanału Żerańskiego.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

  W latach 1990–1996 pełnił funkcję sekretarza Związku Ukraińców w Polsce, od 1996 był prezesem Zarządu Głównego. W 2001 został zastępcą przewodniczącego Europejskiego Kongresu Ukraińców oraz członkiem Prezydium Ukraińskiej Światowej Rady Koordynacyjnej. Od 3 października 2005 pełnił funkcję współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu RP i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Zainicjował wiele przedsięwzięć służących dialogowi i współpracy polsko-ukraińskiej.

  Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.Związek Ukraińców w Polsce (ZUwP) – ukraińska organizacja społeczna, zrzeszająca Ukraińców mieszkających w Polsce.

  Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W 2016 roku odbyła się wystawa poświęcona jego pamięci.

  Odznaczenia[]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Za wybitne zasługi dla współpracy między narodami Polski i Ukrainy (2006)

 • Order za Zasługi II stopnia (Ukraina, 2004)
 • Order za Zasługi III stopnia (Ukraina, 2001)
 • Przypisy

  1. Wystawa „Miron Kertyczak: fotograf, działacz, człowiek". naszwybir.pl. [dostęp 10 lutego 2016].
  2. M.P. 2006 nr 21 poz. 235
  3. Указ Президента України № 1302/2004 (ukr.). president.gov.ua. [dostęp 29 kwietnia 2011].
  4. Указ Президента України № 639/2001 (ukr.). president.gov.ua. [dostęp 29 kwietnia 2011].

  Bibliografia[]

 • Olga Romańska-Malina, Zmarł Miron Kertyczak; prezes Związku Ukraińców w Polsce, Informacja na portalu Polska.pl z 27 stycznia 2006
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.