• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miriam Vogt

  Przeczytaj także...
  Anita Wachter (ur. 12 lutego 1967 w Bartholomäberg/Vorarlberg) – austriacka narciarka alpejska. Medalistka Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata, zdobywczyni Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej. Zakończyła karierę sportową w 2001 roku.Michela Figini (ur. 7 kwietnia 1966 w Prato) – szwajcarska narciarka alpejska. Była mistrzynią olimpijską, mistrzynią świata oraz dwukrotną zdobywczynią Pucharu Świata.
  Vail – miejscowość w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Kolorado, leży na wysokości 2445 m n.p.m. i jest zamieszkana przez 4500 mieszkańców.

  Miriam Vogt (ur. 20 marca 1967 w Starnberg) – niemiecka narciarka alpejska, mistrzyni świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy raz na arenie międzynarodowej pojawiła się w 1985 roku, startując podczas mistrzostw świata juniorów w Jasnej. Jej najlepszym wynikiem było tam ósme miejsce w slalomie.

  Santa Caterina di Valfurva – miejscowość w gminie Valfurva w Lombardii we Włoszech, ośrodek turystyki górskiej i narciarstwa alpejskiego, położona na wysokości 1.738 m n.p.m. (współrzędne geograficzne 46°25′N, 10°30′E). Około 200 stałych mieszkańców.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Pierwsze punkty w zawodach Pucharu Świata wywalczyła 10 stycznia 1986 roku w Bad Gastein, gdzie zajęła 11. miejsce w zjeździe. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła 27 stycznia 1990 roku w Santa Caterina, kończąc rywalizację w tej konkurencji na drugiej pozycji. W zawodach tych rozdzieliła Michelę Figini ze Szwajcarii i Austriaczkę Petrę Kronberger. W kolejnych startach jeszcze siedmiokrotnie stawała na podium zawodów PŚ, odnosząc przy tym jedno zwycięstwo: 12 grudnia 1992 roku w Vail była najlepsza w zjeździe. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 1992/1993, kiedy zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, w klasyfikacji kombinacji była druga, a w klasyfikacji zjazdu była trzecia. Drugie miejsce w klasyfikacji kombinacji zajęła też w rok wcześniej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Verena "Vreni" Schneider (ur. 26 listopada 1964 w Elm) – szwajcarska narciarka alpejska, pięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tego sportu. Jedna z niewielu zawodniczek, która stawała na podium zawodów Pucharu Świata we wszystkich konkurencjach.

  Największy sukces w karierze osiągnęła w 1993 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Morioce zdobyła złoty medal w kombinacji. Wyprzedziła tam Picabo Street z USA i Austriaczkę Anitę Wachter. Był to jej jedyny medal wywalczony na międzynarodowej imprezie tej rangi. Była też między innymi czwarta w tej samej konkurencji podczas mistrzostw świata w Saalbach-Hinterglemm dwa lata wcześniej. Walkę o podium przegrała tam z Vreni Schneider ze Szwajcarii o 1,88 pkt. W 1992 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Albertville, zajmując dziewiąte miejsce w zjeździe i kombinacji oraz osiemnaste w supergigancie. Brała też udział w igrzyskach w Lillehammer dwa lata później, gdzie była dziewiąta w kombinacji, dwunasta w zjeździe, a rywalizacji w slalomie nie ukończyła.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Serre Chevalier – francuski ośrodek narciarski położony w północnej części regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Wysokie. Leży na wysokości od 1200 do 2760 m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o niecały kilometr na północny zachód Villeneuve. Ośrodek ten oferuje 115 tras obsługiwanych przez 66 wyciągów.

  W 2001 roku zakończyła karierę.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Puchar Świata[ | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

 • sezon 1985/1986: 67.
 • sezon 1986/1987: 77.
 • sezon 1987/1988: 52.
 • sezon 1989/1990: 26.
 • sezon 1990/1991: 27.
 • sezon 1991/1992: 8.
 • sezon 1992/1993: 4.
 • sezon 1993/1994: 38.
 • sezon 1994/1995: 51.
 • sezon 1995/1996: 30.
 • sezon 1996/1997: 37.
 • sezon 1997/1998: 56.
 • Miejsca na podium[ | edytuj kod]

  1. Włochy Santa Caterina27 stycznia 1990 (zjazd) – 2. miejsce
  2. Włochy Santa Caterina7 grudnia 1991 (supergigant) – 3. miejsce
  3. Francja Serre Chevalier21 grudnia 1991 (zjazd) – 3. miejsce
  4. Szwajcaria Grindelwald1 lutego 1992 (supergigant) – 2. miejsce
  5. Szwajcaria Grindelwald2 lutego 1992 (kombinacja) – 3. miejsce
  6. Stany Zjednoczone Vail7 marca 1992 (zjazd) - 3. miejsce
  7. Stany Zjednoczone Vail12 grudnia 1992 (zjazd) - 1. miejsce
  8. Szwajcaria Veysonnaz26 lutego 1993 (zjazd) - 3. miejsce

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie FIS (ang.)
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.)
 • Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Veysonnaz – szwajcarska miejscowość położona w kantonie Valais, w dystrykcie Sion, w Alpach Pennińskich. Jest znaną bazą narciarską i częścią ośrodka narciarskiego Les 4 Vallées, jednego z największych w Alpach. Według ostatniego spisu ludności w mieście mieszka 558 osób.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Bad Gastein – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w Wysokich Taurach, na wysokości 1000 metrów. Około 6 tys. mieszkańców. Największe austriackie uzdrowisko z cieplicami radioaktywnymi, znane już od czasów rzymskich, znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Ważne centrum kongresowe i ośrodek sportów zimowych.
  Picabo Street (ur. 3 kwietnia 1971 w Triumph) – amerykańska narciarka alpejska, mistrzyni olimpijska w supergigancie i wicemistrzyni w zjeździe, 3-krotna medalistka mistrzostw świata, 2-krotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w zjeździe, najlepsza sportsmenka USA (1998).
  Grindelwald - wioska górska w Szwajcarii, w górskiej części Oberlandu Berneńskiego, w kantonie Berno. Szeroko znana miejscowość turystyczna, ze stokami narciarskimi, punkt wypadowy wypraw na lodowiec Eiger i na Wetterhorn, latem baza górskich wycieczek i wspinaczki skałkowej.
  4. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim odbyły się w dniach 28 lutego - 3 marca 1985 r. w czechosłowackim ośrodku narciarskim Jasná. Rozegrano po 4 konkurencje dla kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej triumfowała reprezentacja Austrii, której zawodnicy zdobyli też najwięcej medali, dziesięć, w tym 6 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.