• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mireille Domenech-Diana

  Przeczytaj także...
  Mer (fr. maire) – we Francji wybieralny przewodniczący rady miejskiej lub rady municypalnej gminy. Jest on jednocześnie przedstawicielem (reprezentantem) władzy państwowej w najmniejszych jednostkach podziału administracyjnego Francji – wykonuje zadania administracji publicznej oraz stoi na czele organów tejże administracji.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  Mireille Domenech-Diana (Elmalan) (ur. 8 stycznia 1949 w Mâcon) – francuska polityk i samorządowiec, działaczka komunistyczna, eurodeputowana III i IV kadencji.

  Francuska Partia Komunistyczna (FPK, Parti communiste français, PCF) – lewicowa partia polityczna, założona w Tours (Region Centre) w 1920 roku.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zaangażowała się w działalność Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF), wchodziła w skład jej komitetu centralnego. Od 1983 była związana z samorządem miejscowości Pierre-Bénite, pełniąc funkcję zastępcy mera. W latach 1989–1999 przez dwie kadencje sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego, pełniła m.in. funkcję wiceprzewodniczącej Komisji ds. Socjalnych i Zatrudnienia. W latach 2001–2009 zajmowała stanowisko mera Pierre-Bénite. Ponownie objęła ten urząd w 2011 po śmierci jej następcy, na rzecz którego ustąpiła dwa lata wcześniej. Zakończyła urzędowanie w 2014, gdy w kolejnych wyborach lokalnych zwyciężył kandydat centroprawicy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2016-03-27].
  2. Passage de relais à Pierre-Bénite (fr.). humanite.fr, 18 lutego 2000. [dostęp 2016-08-06].
  3. Pierre-Bénite a un nouveau maire (fr.). mlyon.fr, 18 sierpnia 2011. [dostęp 2016-08-06].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.