• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miranda Bailey - postać

  Przeczytaj także...
  Dennison Duquette Jr. (znany jako Denny) – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Jeffreya Deana Morgana, a stworzony przez Shondę Rhimes.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Cristina Yang – fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sandrę Oh, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital w pierwszym, drugim i trzecim sezonie jako stażystka, od sezonu czwartego jako rezydentka. Jest ambitna i bardzo chłodna.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Miranda Bailey to fikcyjna postać, jedna z bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Grana przez Chandrę Wilson, a stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital od początku serialu jako rezydentka chirurgii ogólnej.

  Calliope Iphegenia Torres (znana jako Callie) – fikcyjna postać, jedna z bohaterek serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sarę Ramírez, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital od drugiego sezonu jako rezydentka ortopedii. Dorastała w Południowej Florydzie. Ma młodszą siostrę Arię.Shonda Rhimes (ur. 13 stycznia 1970 w Chicago) - amerykańska scenarzystka, producentka filmowa oraz reżyserka. Jest pomysłodawczynią i twórcą seriali telewizyjnych Chirurdzy, Prywatna praktyka oraz Skandal (serial telewizyjny).

  Historia postaci[]

  Miranda Bailey z początku jest zimna i brak jej współczucia. Po narodzinach syna, Williama George'a Baileya Jonesa, Bailey zmienia się w pełną uczuć i współczucia kobietę. Trwała przy Cristinie podczas jej problemów z ciążą oraz przy Izzie, gdy przechodziła chemioterapię. Jest jednym z najlepszych rezydentów, jak i chirurgów Seattle Grace Hospital. Od połowy drugiego, aż po trzeci sezon, Miranda zmagała się z problemami: jednoczesnego bycia rodzicem oraz chirurgiem. Jej profesjonalizm oraz powszechne zaufanie zostało załamane, podczas gdy jedna z jej stażystek, Izzie, aby pomóc swemu narzeczonemu, Denny'emu Duquette'owi, przecięła kabel LVAD. Miranda czuła, że nie panuje już nad swoimi stażystami i to wszystko jej wina. Złudzona, jak niewiele może pomóc pacjentom jako chirurg, otwiera, wraz z Izzie, przychodnię im. Denny'ego Duquette'a w połowie trzeciego sezonu, która stała się jej priorytetem.

  Urządzenie wspomagające czynność komór serca (ang. ventricular assist device, VAD) – automatyczna pompa wspomagająca pracę komory serca. Stosowana jako środek doraźny u chorych z niewydolnością serca, oczekujących na przeszczepienie lub u osób, u których przeszczepienie jest niemożliwe. VAD nie zastępuje komory serca, lecz wspomaga jego pracę. Urządzenie może być montowane wewnątrz lub na zewnątrz ciała pacjenta. Może wspomagać prawą bądź lewą komorę serca. Napędzane elektrycznie (z baterii zewnętrznej) lub pneumatycznie.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Podczas czwartego sezonu, gdy to Callie została wybrana na szefa rezydentów, Miranda postanowiła pomóc koleżance, która obecnie przechodziła kryzys w swoim małżeństwie. Szef zauważył co się święci, zdegradował Callie i oddał stanowisko Mirandzie, która była tym faktem zaszczycona do tego stopnia, że popłakała się przed szefem. W czwartym sezonie Bailey pomogła rasiście, który wyraźnie nie był zadowolony, że Miranda jest ciemnej karnacji i przeprowadziła na nim operację. Kończąc, zaszyła brzuch pacjenta tak, aby wytatuowana na nim swastyka straciła swój kształt. Powiedziała również, że nie życzy sobie więcej nazywania jej Kapo.

  Meredith Grey – fikcyjna postać, główna bohaterka serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Ellen Pompeo, a została stworzona przez Shondę Rhimes.Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) – gram-dodatnia bakteria występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Nosicielstwo występuje szczególnie często pośród personelu szpitalnego, co ma szczególne znaczenie dla szerzenia się zakażeń wewnątrzszpitalnych. Gronkowce wytwarzają termoodporną enterotoksynę tylko w zakażonym produkcie spożywczym. Toksyna gronkowca jest bardzo odporna na działanie wysokiej temperatury, nie niszczy jej nawet gotowanie przez 30 minut. Optymalna temperatura do rozwoju gronkowca wynosi 37 °C. Zatrucia gronkowcem mają krótki okres inkubacji - średnio 2h. Zakażenie gronkowcem może prowadzić do: wymiotów, biegunki, spadku ciśnienia krwi, wstrząsu, a nawet śmierci. Gronkowce nie wytwarzające przetrwalników, łatwo giną przy ogrzewaniu. Natomiast enterotoksyna Staphylococcus aureus, odporna na ogrzewanie, może nie zostać rozłożona nie tylko w czasie gotowania, ale nawet pieczenia produktów uprzednio zakażonych. Przyczyną zatruć gronkowcowych mogą być różne produkty spożywcze takie jak: wędliny, potrawy mięsne, sałatki, ciastka, mleko i przetwory mleczne, kremy, chałwy, lody. Te ostatnie są dość częstą przyczyną zatruć wtedy, gdy mieszanka przeznaczona do zamrożenia nie została natychmiast schłodzona po pasteryzacji lub gdy rozmrożone lody zostały powtórnie zamrożone. Enterotoksyna obecna w produkcie spożywczym nie zmienia zwykle smaku ani zapachu tego produktu. Nie powoduje także bombażu konserw, ponieważ gronkowce nie wytwarzają gazu.

  Miranda przedkładając swoją karierę ponad małżeństwo, doprowadziła najpierw do separacji, a później do rozwodu. W piątym sezonie, dowiadując się od Cristiny o raku Izzie, Miranda postanawia natychmiast pomóc swojej dawnej stażystce. Po udanej operacji Miranda postanawia spróbować swoich sił w pediatrii, co wyraźnie nie podoba się szefowi. Twierdzi, że marnuje ona swój potencjał. Bailey ostatecznie rezygnuje z pediatrii i zostaje z powrotem na chirurgii ogólnej.

  Chandra Wilson (ur. 27 sierpnia 1969 w Houston, USA) – amerykańska aktorka. Czterokrotnie nominowana do Nagrody Emmy oraz dwukrotna zdobywczyni Nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych. Znana z roli dr Mirandy Bailey w serialu Chirurdzy.Pediatria – dziedzina medycyny zajmująca się chorobami dziecięcymi, opieką nad dziećmi oraz ich rozwojem. Za ojca pediatrii uznaje się Abrahama Jacobiego.

  Na początku szóstego sezonu zostaje specjalistą na chirurgii ogólnej. Próbuje również stworzyć związek z Benem Warrenem – anestezjologiem z Mercy West. W czasie napadu Gary'ego Clarka mówi mu, że jest pielęgniarką, aby ocalić życie. Następnie, wspólnie z pacjentką – Mary Portman, próbuje ratować swojego rezydenta – Charlesa Percy'ego. Umierając, Percy prosi Bailey, by powiedziała Reed Adamson, że ją kocha.

  Isobel Katherine Stevens (znana jako Izzie) to fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterek serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Katherine Heigl, a została stworzona przez Shondę Rhimes.

  W siódmym sezonie Bailey kończy związek z Benem, gdyż nie jest na to teraz gotowa. Pomaga również Cristinie wrócić do operowania. Wkrótce potem do szpitala trafia Mary Portman na prostą operację, po której umiera. Był to potworny cios dla Mirandy. Zaczyna związek z pielęgniarzem, Eli Lloydem.

  W ósmym sezonie, po kłótni z Benem, rozstaje się z pielęgniarzem.

  W dziewiątym sezonie bierze ślub z Benem Warrenem. Pozostają w związku na odległość, ponieważ Ben zaczyna nową specjalizację w Los Angeles. Okazuje się także, że Bailey jest nosicielką bakterii gronkowca przez co traci trzech pacjentów operowanych przez siebie. Po wyleczeniu nadal nie może się przełamać i zacząć operować. Udaje jej się to dopiero gdy ratuje życie Meredith po porodzie. Na jej cześć Meredith nazywa swojego synka Bailey Sheperd.

  W kolejnych sezonach jej mąż Warren rezygnuje ze stażu w Los Angeles i wraca do Seattle, dostaje się na staż chirurgiczny w Grey Sloan Memorial. Tym samym jest bliżej żony. Miranda zmienia się pod wpływem męża - staje się bardziej uczuciowa i łagodniejsza. Po odejściu Christiny walczy z Aleksem Karevem o jej miejsce w zarządzie szpitala i wygrywa. Po rezygnacji Owena Hunta z funkcji szefa oddziału zostaje nową kandydatką na to stanowisko.

  Ciekawostki[]

 • Miranda Bailey panicznie boi się pająków.
 • Bibliografia[]

 • Miranda Bailey (ang.). ABC's Official site. [dostęp 2012-04-18].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.