• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miramax  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Człowiek ringu (ang. Cinderella Man) – film z gatunku dramatu i biografii produkcji amerykańskiej w reżyserii Rona Howarda.Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia (tyt. oryg. Happy-Go-Lucky, 2008) – brytyjski film komediowy w reżyserii i według scenariusza Mike’a Leigh.

  Miramax Filmsamerykańska wytwórnia filmowa specjalizująca się w produkcji filmów zaliczanych do kina autorskiego i artystycznego, a także dystrybucji w USA filmów niezależnych i zagranicznych, założona w 1979 roku przez Harveya i Boba Weinsteinów. W latach 1993–2010 należała do The Walt Disney Company. Od 2010 jest kontrolowana przez firmę Filmyard, stanowiącą konsorcjum inwestorów spoza branży filmowej.

  Focus Features - amerykańska wytwórnia filmowa, należąca do grupy NBC Universal, a dokładniej do jej pionu kinowego Universal Pictures. Powstała w 2002 z połączenia trzech mniejszych wytwórni należących do tego samego właściciela: USA Films, Universal Focus oraz Good Machine. Siedziba wytwórni znajduje się w Universal City w stanie Kalifornia, na terenie głównego kompleksu studyjnego Universal Pictures.Frida – amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor, opowiadający o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miramax został założony w 1979 roku w Buffalo przez braci Harveya i Boba Weinsteinów. Nazwa pochodzi od imion ich rodziców – Miriam i Maxa. Chcieli stworzyć firmę dystrybucyjną, dzięki której najciekawsze filmy produkowane poza głównym nurtem Hollywood będą mogły trafić do szerokiej publiczności. Później poszerzyli zakres swoich zainteresowań również o filmy zagraniczne, zwłaszcza europejskie i azjatyckie. Poważne sukcesy firma zaczęła odnosić pod koniec lat 80., gdy to właśnie za jej pośrednictwem do amerykańskich kin trafiły takie obrazy jak Pulp Fiction, Seks, kłamstwa i kasety wideo czy Zwiąż mnie. Na początku lat 90. firma zaczęła też sama produkować filmy.

  Marzyciel (ang. Finding Neverland) – film z 2004 roku, opowiadający opartą na faktach historię pisarza Jamesa Matthew Barriego – autora Piotrusia Pana.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  W 1993 roku bracia Weinsteinowie sprzedali 100% udziałów w swojej firmie grupie Disney, ale zgodzili się nadal nią kierować. Coraz częściej dochodziło do sporów między nimi a prezesem grupy Michaelem Eisnerem, przede wszystkim na tle finansowania kolejnych projektów Miramaxu. Aby zyskać niezależne od Disneya źródło pieniędzy dla swojej działalności, w 1994 zaczęli produkować również filmy zdecydowanie komercyjne, przede wszystkim horrory. Nie chcąc psuć marki Miramaxu, były one oznaczane marką Dimension Films.

  Czarowny kwiecień (ang. Enchanted April) – film obyczajowy produkcji brytyjskiej w reżyserii Mike’a Newella z 1991 roku. Scenariusz powstał na podstawie powieści Elizabeth von Arnim.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  W 2005 roku – po nieudanej serii negocjacji w sprawie przedłużenia ich kontraktów – Weinsteinowie opuścili Miramax i założyli The Weinstein Company. Miramax stracił znaczną część swojego budżetu i został mocniej zintegrowany z Walt Disney Motion Pictures Group, choć wciąż stanowił osobną wytwórnię, a nie zaledwie markę (jak np. Touchstone Pictures). Jej szef podlegał bezpośrednio szefowi pionu kinowego grupy Disney. Miramax pełnił w portfolio Disneya rolę porównywalną do Fox Searchlight Pictures w News Corporation czy Focus Features w NBC Universal – miał za zadanie wychodzić naprzeciw amerykańskim kinomanom o gustach znacznie bardziej wysublimowanych niż większość publiczności.

  Hero (chiń. 英雄, Yīngxióng, dosł. bohater) – film chiński. Na ekranach polskich kin od 5 września 2003. Reżyserem jest Zhang Yimou. Film trwa 99 minut. Fabuła oraz postać głównego bohatera, Bezimiennego, luźno nawiązują do historycznej postaci Jing Ke.Zatańcz ze mną (ang. Shall We Dance) – komedia romantyczna z 2004 roku w reżyserii Petera Chelsoma. Jest to remake japońskiego filmu Shall We Dansu?.

  Pod koniec lipca 2010 Disney ogłosił, iż zakończył negocjacje dotyczące sprzedaży Miramaxu. Nabywcą została utworzona specjalnie w tym celu spółka Filmyard, której akcjonariat obejmuje m.in. wyspecjalizowaną w inwestycjach finansowych firmę Colony Capital oraz znanego przedsiębiorcę branży budowlanej Rona Tutora.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Święty dym (tytuł oryginalny Holy Smoke!) – australijski film fabularny wyprodukowany w 1999 roku, reżyserowany przez Jane Campion, w rolach głównych występują Kate Winslet i Harvey Keitel.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jay i Cichy Bob kontratakują (ang. Jay and Silent Bob Strike Back) – amerykański film komediowy z 2001 roku. Pierwszy film Kevina Smitha w całości poświęcony Jayowi i Cichemu Bobowi, którzy wcześniej pojawiali się w epizodycznych rolach w pozostałych filmach reżysera. Parodia popularnych hollywoodzkich projektów, m.in. Gwiezdnych wojen czy Krzyku. Film opowiada o dwójce przyjaciół, którzy dowiadują się, że potężna amerykańska wytwórnia filmowa chce zekranizować komiks, którego są bohaterami.
  Touchstone Pictures – amerykańska marka filmowa utworzona w Los Angeles w 1984 roku i używana przez filmową część The Walt Disney Company, obecnie działającą pod nazwą Walt Disney Motion Pictures Group. Tradycyjnie sygnowano nią filmy, których dystrybuowanie pod marką Disney (kojarzoną jednoznacznie z produkcją dziecięcą) uważano za ryzykowne lub niewłaściwe. Często jest uważana za samodzielną wytwórnię filmową, jednak w rzeczywistości nią nie jest i nigdy nie była.
  The Weinstein Company (TWC) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 2005 roku przez braci Harveya i Boba Weinsteinów po tym, jak odeszli oni z Miramaxu.
  Chłopiec w pasiastej piżamie (ang. Boy in the Striped Pyjamas) – amerykańsko-brytyjski film z 2008 roku. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Mark Herman. Film jest adaptacją książki Johna Boyne pod tym samym tytułem, wydanej w 2006 roku.
  Hollywood Pictures – marka używana przez wytwórnie filmowe należące do The Walt Disney Company, obecnie przez Walt Disney Motion Pictures Group.
  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.
  Aviator (ang. The Aviator) – film dramatyczny produkcji amerykańsko-japońskiej w reżyserii Martina Scorsese, zdobywca pięciu Oscarów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.