• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mirak Nakkasz

  Przeczytaj także...
  Kaligrafia arabska (خط عربي chatt arabi) – zdobnictwo oparte na piśmie arabskim, jedna z ważniejszych gałęzi sztuk pięknych w świecie muzułmańskim.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
  Herat (perski: هرات) – miasto w zachodnim Afganistanie, w prowincji Herat. Położony w urodzajnej dolinie rzeki Hari Rod, wypływającej z gór centralnego Afganistanu do pustyni Kara-kum w Turkmenistanie. Jest drugim co do wielkości miastem Afganistanu, ważnym ośrodkiem handlowym (znanym z produkcji wina) i komunikacyjnym. Liczba mieszkańców wyniosła 349 tys. (szacunkowo - IX 2006). Mieszkańcy to głównie Tadżycy. Drugą pod względem liczebności grupą etniczną są Pasztuni.

  Mirak Nakkaszperski kaligraf, iluminator i miniaturzysta. Tworzył w Heracie w latach 1468-1507. Był nauczycielem i opiekunem Behzada. Zajmował stanowisko głównego bibliotekarza i opiekuna kitab-chany na dworze sułtana Husajna Bajkary. Zgodnie z zapiskami kronikarzy perskich, często tworzył w plenerach.

  Kitab-chane, kitab-chana - biblioteka muzułmańska. Pomieszczenia biblioteczne zazwyczaj umieszczane w osobnym budynku lub w jednym ze skrzydeł medresy.Iluminator – średniowieczny artysta-rzemieślnik, malarz nanoszący na karty kodeksów lub książek stosunkowo proste ozdoby zwane iluminacjami. Termin odnoszący się zasadniczo do osoby przyozdabiającej rękopisy lub druki, a nie zajmującej się bogatszymi, figuralnymi dekoracjami lub ilustracjami, którymi zajmował się raczej malarz miniaturzysta. Prace iluminatora obejmowały głównie zdobienie inicjałów i dekoracyjne obramienia stron, z czasem łączące się z pracą miniaturzysty. Dlatego też w potocznym znaczeniu terminy iluminatora i miniaturzysty są często z sobą utożsamiane, tym bardziej że wielu późniejszych iluminatorów było jednocześnie miniaturzystami.

  Zachowało się niewiele jego dzieł i żadne z nich nie jest osobiście sygnowane przez mistrza (jego imię dopisano w późniejszych latach na marginesach prac). W ten sposób przypisano mu m.in. autorstwo czterech miniatur na podwójnych frontispisach (kartach tytułowych) z rękopisu Chamse Nizamiego, które znajdują się obecnie w zbiorach londyńskich. W porównaniu z pracami jego ucznia, miniatury Miraka wydają się bardziej statyczne i archaizujące.

  Nizami, Nezami Gandżawi, perski نظامی گنجوی, azerski Nizami Gəncəvi, właśc. Nizām ad-Dīn Abū Muhammad Ilyās ibn-Yusūf ibn-Zakī ibn-Muˤayyid Nizāmī Ganjavī (ur. ok. 1141– zm. ok. 1209), perski poeta pochodzący z Gandży (dzisiejszy Azerbejdżan), mieszkający przez całe życie w tym mieście i uważany za twórcę literatury perskiej.Chorasan (pers: خراسان) – kraina historyczna w Azji Środkowej, położona na terenie dzisiejszego wschodniego Iranu, zachodniego i środkowego Afganistanu oraz częściowo na terytorium Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Nazwa krainy pochodzi od perskiego słowa oznaczającego "skąd słońce przybywa" i znana jest od czasów panowania Sassanidów.

  Historycy timurydzcy twierdzą także, iż większość inskrypcji na budowlach w Heracie zostało zaprojektowanych właśnie przez Miraka Nakkasha.

  Artysta zmarł prawdopodobnie podczas oblężenia Chorasanu przez Muhammada Szejbaniego (1500-1510).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miniatura (łac. minium) – małych rozmiarów obraz, zazwyczaj portret, wykonany na pergaminie, kości słoniowej, metalu czy porcelanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.