• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miquel Mayol

  Przeczytaj także...
  Perpignan (katal. Perpinyà, oksyt. Perpinhan, kastyl. Perpiñán) – miasto i gmina w południowej Francji (Langwedocja-Roussillon), na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ośrodek administracyjny departamentu Pireneje Wschodnie, główne miasto historycznej krainy Roussillon, dawna stolica Królestwa Majorki.Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Miquel Mayol i Raynal (ur. 11 sierpnia 1941 w Perpignan) – kataloński polityk, z wykształcenia prawnik, od 2001 do 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

  Życiorys[]

  Był założycielem partii Pracownicza Lewica Katalonii z siedzibą we Francji i jej sekretarzem w latach 1971–1981. Później wstąpił do Republikańskiej Lewicy Katalonii, był sekretarzem federacji w Katalonii Północnej. Zaangażowany w działania upowszechniające katalońską kulturę i język.

  Republikańska Lewica Katalonii (katal. Esquerra Republicana de Catalunya, ERC) – centrolewicowa separatystyczna partia polityczna postulująca niepodległość Katalonii z ziem należących do Hiszpanii i Francji. Utworzona w 1931, nielegalna w latach 1939–1975 za rządów generała Franco, od 2003 członek trójpartyjnej koalicji rządzącej Katalonią.Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  W czerwcu 2001 objął mandat europosła V kadencji z ramienia ERC, która w 1999 wystartowała z listy Coalición Nacionalista + Europa de los Pueblos. Należał do frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego. Był członkiem delegacji ds. stosunków z państwami Ameryki Środkowej i Meksykiem oraz Komisji Gospodarczej i Walutowej. W PE zasiadał do lipca 2004.

  Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Zieloni/WSE, ang. Greens/European Free Alliance, Greens/EFA) – jedna z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. W kadencji 2009-2014 posiada 55 mandatów i jest czwartą co do wielkości grupą w PE.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Był do 2010 wieloletnim przewodniczącym La Bressola, stowarzyszenia kulturalno-edukacyjnego. Pozostał we władzach tej organizacji.

  Przypisy

  1. Miquel Mayol MEP: a growing language 'resistance movement' in Rosselló – north Catalunya (ang.). agencebretagnepresse.com, 16 grudnia 2003. [dostęp 17 marca 2011].
  2. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 17 marca 2011].
  3. Un nou President per la Bressola (kat.). bressola.cat, 21 stycznia 2010. [dostęp 17 marca 2011].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.