• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miodojady  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Philemon – rodzaj ptaków z rodziny miodojadów (Meliphagidae), obejmujący gatunki występujące w Australii, Nowej Gwinei, wschodniej Indonezji i Nowej Kaledonii. Żywią się nektarem, owadami i innymi bezkręgowcami, kwiatami, owocami i nasionami.Kędziornik (Prosthemadera novaeseelandiae) – endemiczny ptak z rodziny miodojadów. Występuje najliczniej na Wyspie Północnej Nowej Zelandii.

  Miodojady (Meliphagidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje około 178 gatunków ptaków śpiewających, występujących w Australii, na Nowej Gwinei i wyspach Pacyfiku.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Osiągają 10–25 cm długości. Obie płci są ubarwione podobnie, samce niekiedy nieco jaskrawiej. Kolorystyka upierzenia skromna, najczęściej matowozielona lub brązowa, z wyjątkiem wyrazistego rysunku na głowie u niektórych gatunków. Mają smukły, nieco zakrzywiony dziób oraz język z rurkowatymi rowkami bo bokach, zakończony szczoteczką. Przemieszczają się parami lub w grupach po lasach i terenach otwartych, żywiąc się nektarem, owadami i owocami. Gniazda mają kształt czarki i są umieszczone w gęstych krzewach i na drzewach.

  Melidectes – rodzaj ptaków z rodziny miodojadów (Meliphagidae), obejmujący gatunki występujące na Nowej Gwinei i Archipelagu Bismarcka.Caligavis – rodzaj ptaków z rodziny miodojadów (Meliphagidae), obejmujący gatunki występujące w Australii i na Nowej Gwinei.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Gniazdo – różnego typu konstrukcje, wykonane przez zwierzęta jako schronienie, a zwłaszcza jako miejsce wylęgu i odchowywania młodych. Gniazda budują stawonogi, ryby, żaby, ptaki, a także gady. Gniazda pełniące funkcje inkubatorów budowały także dinozaury. Ssaki budują zwykle gniazda mieszkalne lub legowiska.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Anthochaera – rodzaj ptaków z rodziny miodojadów (Meliphagidae), obejmujący gatunki występujące w Australii i Tasmanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.085 sek.