• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minoga

  Przeczytaj także...
  Czworak – w zespole zabudowań dworskich lub folwarcznych budynek mieszkalny o czterech mieszkaniach, z których każde ma osobne wejście z zewnątrz. Przeznaczony zazwyczaj dla służby.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Minogawieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała.

  Siedziba rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Minodzie.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

  Wieś jest usytuowana w źródłowym odcinku potoku Minóżka. W dolinie Minóżki znajduje się zabytkowy Pałac Minoga, który został całkowicie odnowiony przez prywatnych właścicieli. W skład Zespołu Pałacowo-Parkowego w Minodze wchodzi także przypałacowy spichlerz.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą:

 • pałac Wężyków z 1862 r.,
 • park krajobrazowy,
 • aleje modrzewiowe,
 • resztki murów dworu z XVII w.,
 • bramy wjazdowe z XVII w. oraz dawne czworaki.
 • W Minodze znajduje się późnobarokowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1736 r., odnawiany w 1884 i 1918 r. Wewnątrz można zobaczyć m.in. nagrobek Franciszka Wężyka wykonany z czarnego marmuru dębnickiego.

  Gmina Skała – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Województwo krakowskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski ze stolicą w Krakowie, istniejąca w latach 1975–1998. Od 1 czerwca 1975 do 30 czerwca 1984 nosiło nazwę województwo miejskie krakowskie.

  We wsi mieści się cmentarz parafialny oraz szkoła podstawowa.

  15 sierpnia 1944 żandarmeria niemiecka wraz z oddziałami ukraińskimi w służbie niemieckiej spacyfikowały wieś. Zamordowano wiele osób (zidentyfikowano 9) i spalono wieś.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. s. według wyboru. [dostęp 2014–03–09].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  4. www.minoga.net
  5. Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1981, s. 170.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Minoga w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VI: Malczyce – Netreba. Warszawa 1885.
 • Pałac Minoga
 • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.Pałac w Minodze – powstanie pierwszych zabudowań dworskich na terenie Minogi datuje się na początek XIII wieku. Pałac, jeden z najpiękniejszych zabytków regionu, w swojej obecnej postaci wzniesiony został w 1859 roku według projektu Filipa Pokutyńskiego. Położony jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, 20 km od Krakowa. 8 km od Minogi zlokalizowany jest Ojcowski Park Narodowy przyciągający pięknem podkrakowskich skałek turystów z całego kraju. W pobliżu Pałacu znajduje się także odrestaurowany spichlerz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żandarmeria (Gendarmerie) w Generalnym Gubernatorstwie – niemiecka formacja policyjna, będąca częścią Ordnungspolizei, działająca w gminach, osiedlach i mniejszych miastach Generalnego Gubernatorstwa.
  Powiat krakowski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą Starostwa Powiatowego jest miasto Kraków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.