Minnesota Twins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Trzykrotny zwycięzca w World Series.

World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.

Historia[ | edytuj kod]

National Park w 1905.
Bucky Harris zalicza bazę domową po zdobyciu home runa w meczu numer 7 World Series w 1924 roku.
Prezydent Calvin Coolidge i lider zespołu Walter Johnson w 1925.
Metrodome w 2004 roku.
Target Field.

Klub powstał w 1894 w Kansas pod nazwą Kansas City Blues i przystąpił do rozgrywek Western League. W 1901 jego siedzibę przeniesiono do Waszyngtonu, a zespół nazwano Nationals, by nie mylić go z rozwiązanym dwa lata wcześniej Washington Senators, będącego członkiem National League; zespół przystąpił do rozgrywek nowo powstałej American League. Mimo iż klub nosił nazwę Nationals, kibice używali nazwy Senators, którą oficjalnie przyjęto dopiero w 1956 roku. Pierwszy mecz w American League zespół rozegrał 26 kwietnia 1901 przeciwko Philadelphia Athletics. W ciągu pierwszych dwóch sezonów Senators domowe mecze rozgrywali na stadionie American League Park, by w 1903 przenieść się na mogący pomieścić 10 tysięcy widzów obiekt National Park, zniszczony przez pożar w marcu 1911. Budowę nowego stadionu Griffith Stadium, powstałego w miejscu zniszczonego obiektu, ukończono częściowo po trzech tygodniach, dalsze prace kontynuowano gdy zespół grał mecze wyjazdowe, zakończono je w lipcu 1911; pojemność stadionu wynosiła 27 410 miejsc.

Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.

W sezonie 1924 Senators zdobyli pierwszy w historii mistrzowski tytuł po pokonaniu w World Series New York Giants 4–3 w serii best-of-seven. Rok później zespół zwyciężył w American League po raz drugi z rzędu, jednak przegrał w World Series z Pittsburgh Pirates 3–4. W sezonie 1933 drużyna osiągnęła najlepszy bilans zwycięstw i porażek od momentu powstania (99–53), jednak uległa w World Series New York Giants 1–4. 26 października 1960 prezydent klubu Calvin Griffith podjął decyzję o przeniesieniu siedziby klubu do Bloomington w stanie Minnesota; zespół nazwano Minnesota Twins od dwóch największych miast w tym stanie, sąsiadujących ze sobą Minneapolis i Saint Paul, których aglomeracja nosi nazwę The Twin Cities.

Joseph Patrick Mauer (ur. 19 kwietnia 1983) – amerykański baseballista występujący na pozycji łapacza i pierwszobazowego w Minnesota Twins.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

W sezonie 1965 Twins uzyskali najlepszy bilans w historii klubu (102–60), jednak przegrali w World Series z Los Angeles Dodgers w siedmiu meczach. W 1982 zespół przeniósł się na wybudowany kosztem 124 milionów dolarów, mogący pomieścić 56 144 widzów stadion Hubert H. Humphrey Metrodome, zlokalizowany w Minneapolis. W 1987 Twins zdobyli drugi w historii klubu mistrzowski tytuł po pokonaniu w World Series St. Louis Cardinals 4–3. Cztery lata później wygrali z Atlanta Braves 4–3; w meczu numer 7 decydującego o zwycięstwie runa, zdobył Dan Gladden w drugiej połowie dziesiątej zmiany, po wybiciu Gene'a Larkina.

Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

Od 1992 do 2001 zespół ani razu nie uzyskał awansu do postseason. W 2002 Twins osiągnęli American League Championship Series przegrywając z późniejszym zwycięzcą w World Series Anaheim Angels 1–4. Od 2010 zespół w roli gospodarza występuje na wybudowanym kosztem 522 milionów dolarów, mogącym pomieścić 39 504 widzów stadionie Target Field.

Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.
American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Stanley Raymond Harris (ur. 8 listopada 1896, zm. 8 listopada 1977) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego, menadżer klubów MLB.
Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.

Reklama