• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minnesota Twins  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Run – w baseballu zaliczany jest zawodnikowi, który obiegnie wszystkie trzy bazy i dotrze do czwartej zwaną inaczej bazą domową. Jednocześnie drużyna atakująca zdobywa punkt. Najwięcej runów w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, zaliczył Rickey Henderson (2295).World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Trzykrotny zwycięzca w World Series.

  Historia[ | edytuj kod]

  National Park w 1905.
  Bucky Harris zalicza bazę domową po zdobyciu home runa w meczu numer 7 World Series w 1924 roku.
  Prezydent Calvin Coolidge i lider zespołu Walter Johnson w 1925.
  Metrodome w 2004 roku.
  Target Field.

  Klub powstał w 1894 w Kansas pod nazwą Kansas City Blues i przystąpił do rozgrywek Western League. W 1901 jego siedzibę przeniesiono do Waszyngtonu, a zespół nazwano Nationals, by nie mylić go z rozwiązanym dwa lata wcześniej Washington Senators, będącego członkiem National League; zespół przystąpił do rozgrywek nowo powstałej American League. Mimo iż klub nosił nazwę Nationals, kibice używali nazwy Senators, którą oficjalnie przyjęto dopiero w 1956 roku. Pierwszy mecz w American League zespół rozegrał 26 kwietnia 1901 przeciwko Philadelphia Athletics. W ciągu pierwszych dwóch sezonów Senators domowe mecze rozgrywali na stadionie American League Park, by w 1903 przenieść się na mogący pomieścić 10 tysięcy widzów obiekt National Park, zniszczony przez pożar w marcu 1911. Budowę nowego stadionu Griffith Stadium, powstałego w miejscu zniszczonego obiektu, ukończono częściowo po trzech tygodniach, dalsze prace kontynuowano gdy zespół grał mecze wyjazdowe, zakończono je w lipcu 1911; pojemność stadionu wynosiła 27 410 miejsc.

  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  W sezonie 1924 Senators zdobyli pierwszy w historii mistrzowski tytuł po pokonaniu w World Series New York Giants 4–3 w serii best-of-seven. Rok później zespół zwyciężył w American League po raz drugi z rzędu, jednak przegrał w World Series z Pittsburgh Pirates 3–4. W sezonie 1933 drużyna osiągnęła najlepszy bilans zwycięstw i porażek od momentu powstania (99–53), jednak uległa w World Series New York Giants 1–4. 26 października 1960 prezydent klubu Calvin Griffith podjął decyzję o przeniesieniu siedziby klubu do Bloomington w stanie Minnesota; zespół nazwano Minnesota Twins od dwóch największych miast w tym stanie, sąsiadujących ze sobą Minneapolis i Saint Paul, których aglomeracja nosi nazwę The Twin Cities.

  Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Joseph Patrick Mauer (ur. 19 kwietnia 1983) – amerykański baseballista występujący na pozycji łapacza i pierwszobazowego w Minnesota Twins.

  W sezonie 1965 Twins uzyskali najlepszy bilans w historii klubu (102–60), jednak przegrali w World Series z Los Angeles Dodgers w siedmiu meczach. W 1982 zespół przeniósł się na wybudowany kosztem 124 milionów dolarów, mogący pomieścić 56 144 widzów stadion Hubert H. Humphrey Metrodome, zlokalizowany w Minneapolis. W 1987 Twins zdobyli drugi w historii klubu mistrzowski tytuł po pokonaniu w World Series St. Louis Cardinals 4–3. Cztery lata później wygrali z Atlanta Braves 4–3; w meczu numer 7 decydującego o zwycięstwie runa, zdobył Dan Gladden w drugiej połowie dziesiątej zmiany, po wybiciu Gene'a Larkina.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.

  Od 1992 do 2001 zespół ani razu nie uzyskał awansu do postseason. W 2002 Twins osiągnęli American League Championship Series przegrywając z późniejszym zwycięzcą w World Series Anaheim Angels 1–4. Od 2010 zespół w roli gospodarza występuje na wybudowanym kosztem 522 milionów dolarów, mogącym pomieścić 39 504 widzów stadionie Target Field.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.
  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
  Stanley Raymond Harris (ur. 8 listopada 1896, zm. 8 listopada 1977) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego, menadżer klubów MLB.
  Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.
  Los Angeles Angels of Anaheim - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Anaheim w stanie Kalifornia.
  John Calvin Coolidge Jr. (ur. 4 lipca 1872 w Plymouth, Vermont, zm. 5 stycznia 1933 w Northampton, Massachusetts) – polityk amerykański, 30. prezydent Stanów Zjednoczonych.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.