• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minneapolis Institute of Art

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Minneapolis Institute of Art (w skrócie: MIA) – muzeum sztuk pięknych zlokalizowane w Minneapolis w stanie Minnesota w USA na terenie pokrywającym 32,000 m².

  Utrzymuje się głównie ze środków publicznych, nie pobiera opłaty za wstęp. Muzeum otrzymuje także dotacje od prywatnych sponsorów. Regularnie odbywają się gościnne wystawy prezentujące zbiory z kolekcji innych instytucji kultury.

  Historia[ | edytuj kod]

  Rembrandt, Lukrecja (ze zbiorów MIA)

  Ze względu na brak zorganizowanych instytucji zajmujących się promocją sztuki i wystawiennictwem w 1883 roku została założona organizacja, która wkrótce przyjęła nazwę Minneapolis Society of Fine Arts (Towarzystwo Sztuk Pięknych w Minneapolis). Grupa ta, złożona głównie z możnych przedstawicieli biznesu, zajmowała się organizacją wystaw. W 1889 roku Towarzystwo przekształciło się w Minneapolis Institute of Arts (Instytut Sztuk w Minneapolis) i wprowadziło do nowo wybudowanego gmachu biblioteki Minneapolis Public Library.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

  Nowy budynek, przeznaczony specjalnie dla potrzeb muzeum został zaprojektowany przez firmę McKim, Mead and White. Otwarcie nastąpiło w 1915 roku na ziemi przekazanej instytucji przez rodzinę Morrisonów, którą wcześniej zajmowała ich rezydencja Villa Rosa. Od tego czasu budynek przechodził kilka modernizacji i rozbudów, z których ostatnia miała miejsce w 2006 roku. Budynek jest zlokalizowany w okolicy zabudowanej rezydencjami możnych przedsiębiorców pochodzącymi z lat 1880-1920.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  MIA posiada kolekcję złożoną z ok. 80 000 obiektów, z których najstarsze pochodzą sprzed 5000 lat. Oprócz zbiorów reprezentujących zachodni krąg kulturowy, istnieje kolekcja sztuki afrykańskiej, kolekcja sztuki Oceanii i Ameryk oraz kolekcja sztuki azjatyckiej.

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Minneapolis (wymowa: /ˌmɪniːˈæpəlɪs/) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Minnesota. Największe miasto tego stanu, położone nad Missisipi. Nazywane jest „miastem jezior”. Stolica hrabstwa Hennepin. Miasto jest jednym z głównych miast aglomeracji policentrycznej – Minneapolis-Saint Paul.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Minneapolis Institute of Art, www.artsmia.org [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. Stan na 01.08.2009.
  3. Press Releases Archive — Minneapolis Institute of Art | Minneapolis Institute of Art, www.artsmia.org [dostęp 2017-11-25] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona muzeum (ang.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.871 sek.