• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miniserial

  Przeczytaj także...
  Po drugiej stronie muru (inny polski tytuł: Za bramą ogrodu, ang. Over the Garden Wall, 2014) – amerykański serial animowany stworzony przez Patricka McHale’a oraz wyprodukowany przez wytwórnię Cartoon Network Studios, powstały na podstawie filmu krótkometrażowego z 2013 roku pt. Tome of the Unknown. Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).
  Domek na prerii – kanadyjski miniserial z 2004 r. będący ekranizacją książek Laury Ingalls Wilder. Obejmuje okres opisany w Małym domku w Wielkich Lasach i Domku na prerii.
  Scena z miniserialu Pogoda dla bogaczy

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Battlestar Galactica.

  Droga - polski serial telewizyjny z 1973 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z Wiesławem Gołasem w głównej roli kierowcy PKS-u.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

  Termin miniserial w języku polskim funkcjonuje od niedawna, mimo że bardzo wiele polskich seriali, powstających od samych początków telewizji w Polsce, można zaklasyfikować jako miniseriale: Wakacje z duchami, Daleko od szosy itp. Jak zauważa Stanisław Jędryka w komentarzu na DVD jednego ze swoich filmów, idea długiego, potencjalnie niekończącego się serialu, była telewizji polskiej obca, z braku motywacji komercyjnych, więc seriale opracowywano od początku na określoną liczbę odcinków, często siedem, niezależnie od tego, czy były w odcinkach, czy też nie.

  Nie ma mocnych – polski film fabularny, druga część filmowej trylogii Sami swoi, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.Pacyfik (The Pacific) – miniserial telewizyjny składający się z 10 części, którego producentami są Steven Spielberg, Tom Hanks i Gary Goetzman we współpracy z HBO, DreamWorks, Playtone i Seven Network, przedstawia losy żołnierzy Piechoty Morskiej podczas wojny na Pacyfiku.

  Miniseriale mają po kilka odcinków (najczęściej od czterech do sześciu, choć zdarzają się i kilkunastoodcinkowe), trwających od 30 do 90 minut. Niekiedy stacje telewizyjne na własną rękę dzielą dwuczęściowe filmy telewizyjne na paroodcinkowe seriale. W Polsce, często z realizowanym filmem kręcony jest jednocześnie kilkuodcinkowy serial, różniący się od filmu np. liczbą i długością scen, bliższym czy dalszym kadrowaniem, bądź też użytym nośnikiem. Tak było m.in. w przypadku filmu Ogniem i mieczem czy obu wersji W pustyni i w puszczy. W przypadku splatających się piątego odcinka serialu Droga i filmu Nie ma mocnych, sceny do serialu były kręcone na taśmie czarno-białej, a do filmu na barwnej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży.

  Przykłady miniseriali zagranicznych[ | edytuj kod]

 • Anioły w Ameryce (2003)
 • Domek na prerii (2005)
 • Korzenie (1977)
 • Pogoda dla bogaczy (1976)
 • Północ-Południe (1985)
 • Córka maharadży (1994)
 • Ptaki ciernistych krzewów (1983)
 • Szogun (1980)
 • Żądza krwi (2002)
 • Kamienie śmierci (2005)
 • Pacyfik (2010)
 • Nędznicy (2000)
 • Po drugiej stronie muru (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Klim Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL.
  Ptaki ciernistych krzewów (ang. The Thorn Birds] – pięcioodcinkowy amerykański miniserial obyczajowy z 1983 roku. Jest ekranizacją powieści Colleen McCullough z 1977 roku, zatytułowanej również "Ptaki ciernistych krzewów". Kręcony, m.in. na ranczo Big Sky w Simi Valley, w Kalifornii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wakacje z duchami, polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja.
  Palce lizać – polski serial, komedia obyczajowa, z 1999 roku. Pomysłodawcami i reżyserami są Michał Kwieciński i Radosław Piwowarski. Scenariusz napisali Jerzy Przybyszewski, Ariadna Lewańska i Marek Kreutz.
  Korzenie (ang. Roots), miniserial telewizyjny, produkcji amerykańskiej; ekranizacja powieści Alexa Haleya, wyprodukowany przez Warner Bros., nadawany przez sieć ABC w roku 1977.
  Pogoda dla bogaczy (ang. Rich Man, Poor Man) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie powieści Irwina Shawa pod tym samym tytułem z 1970.
  Północ-Południe (ang. North and South, 1985, North and South: Book II, 1986, North and South: Book III 1994) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie trylogii Północ-Południe Johna Jakesa, różniący się jednak w wielu momentach od niej.
  Anioły w Ameryce – sześcioodcinkowy miniserial produkcji HBO, wyreżyserowany przez Mike’a Nicholsa (scenariusz napisał Kushner). Telewizyjna adaptacja teatralnej sztuki Tony’ego Kushnera. Fabuła, która, choć osadzona w realiach Nowego Jorku końca lat osiemdziesiątych, jest aktualna również dziś, porusza istotną kwestię sytuacji osób chorych na AIDS. Serial prezentuje losy ludzi, którzy walczą nie tylko ze śmiertelną chorobą, ale i z otaczającą ich rzeczywistością. Poszukują oni odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia, istoty śmierci oraz zbawienia.
  Szogun (tyt. ang. Shōgun) – amerykański serial telewizyjny z 1980 roku według powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule. Fabuła przedstawia historię angielskiego pilota okrętowego Johna Blackthorne’a, rzuconego na niegościnną ziemię siedemnastowiecznej feudalnej Japonii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.735 sek.