• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miniserial

  Przeczytaj także...
  Downton Abbey – brytyjski serial kostiumowy nadawany przez stację ITV od 26 września 2010 roku. W Polsce jest nadawany od 16 kwietnia 2011 roku na kanale TVN Style. Od 4 marca 2013 serial jest nadawany w TVP1. W 2011 serial został wpisany do Księgi Guinnessa z powodu rekordu, jakim była "najlepsza ocena krytyki za rok 2011". Dotychczas powstały cztery serie Downton Abbey (piąta zostanie wyemitowana jesienią 2014 roku).Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).
  Domek na prerii – kanadyjski miniserial z 2004 r. będący ekranizacją książek Laury Ingalls Wilder. Obejmuje okres opisany w Małym domku w Wielkich Lasach i Domku na prerii.

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.

  Pacyfik (The Pacific) – miniserial telewizyjny składający się z 10 części, którego producentami są Steven Spielberg, Tom Hanks i Gary Goetzman we współpracy z HBO, DreamWorks, Playtone i Seven Network, przedstawia losy żołnierzy Piechoty Morskiej podczas wojny na Pacyfiku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Termin miniserial w języku polskim funkcjonuje od niedawna, mimo że bardzo wiele polskich seriali, powstających od samych początków telewizji w Polsce, można zaklasyfikować jako miniseriale: Czterej pancerni i pies, Wakacje z duchami, Daleko od szosy itp. Jak zauważa Stanisław Jędryka w komentarzu na DVD jednego ze swoich filmów, idea długiego, potencjalnie niekończącego się serialu, była telewizji polskiej obca, z braku motywacji komercyjnych, więc seriale opracowywało się w od początku na określoną liczbę odcinków, często 7, niezależnie od tego, czy były w odcinkach, czy też nie.

  Korzenie (ang. Roots), miniserial telewizyjny, produkcji amerykańskiej; ekranizacja powieści Aleksa Haleya, wyprodukowany Warner Bros., nadawany przez sieć ABC, w roku 1977.Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży.

  Miniseriale mają po kilka odcinków (najczęściej od 4 do 6, choć zdarzają się i kilkunastoodcinkowe), trwających od 30 do 90 minut. Niekiedy stacje telewizyjne na własną rękę dzielą dwuczęściowe filmy telewizyjne na paroodcinkowe seriale. W Polsce, często z realizowanym filmem kręcony jest jednocześnie kilkuodcinkowy serial, różniący się od filmu np. liczbą i długością scen. Tak było m.in. w przypadku filmu Ogniem i mieczem czy obu wersji W pustyni i w puszczy.

  Wakacje z duchami, polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja.Palce lizać – polski serial, komedia obyczajowa, z 1999 roku. Pomysłodawcami i reżyserami są Michał Kwieciński i Radosław Piwowarski. Scenariusz napisali Jerzy Przybyszewski, Ariadna Lewańska i Marek Kreutz.

  Przykłady miniseriali zagranicznych[]

 • Anioły w Ameryce (2003)
 • Domek na prerii (2005)
 • Korzenie
 • Pogoda dla bogaczy
 • Północ-Południe
 • Córka Maharadży (1994)
 • Ptaki ciernistych krzewów
 • Szogun
 • Żądza krwi
 • Kamienie śmierci
 • Pacyfik (serial telewizyjny)
 • Nędznicy (2000)
 • Antonia (film) (2001)
 • Wideo z Jezusem (film) (2002)
 • Downton Abbey
 • Po drugiej stronie muru
 • Pogoda dla bogaczy (ang. Rich Man, Poor Man) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie powieści Irwina Shawa pod tym samym tytułem z 1970.Północ-Południe (ang. North and South, 1985, North and South: Book II, 1986, North and South: Book III 1994) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie trylogii Północ-Południe Johna Jakesa, różniący się jednak w wielu momentach od niej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Battlestar Galactica – serial telewizyjny z gatunku science fiction, remake serialu o tej samej nazwie z roku 1978. W roku 2003 wyemitowano miniserial, będący pilotem nowej wersji serialu, zaś w roku 2004 powstała jego pierwsza seria. W styczniu 2009 roku kanał SciFi Universal rozpoczął emisję drugiej części 4 serii serialu, będącą jednocześnie jego zakończeniem. Ostatni finałowy odcinek wyemitowano 20 marca 2009.
  Szogun (tyt. ang. Shōgun) – amerykański serial telewizyjny z 1980 roku według powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule. Fabuła przedstawia historię angielskiego pilota okrętowego Johna Blackthorne’a, rzuconego na niegościnną ziemię siedemnastowiecznej feudalnej Japonii.
  W pustyni i w puszczy – polski film fabularny w reżyserii Gavina Hooda, wyprodukowany w roku 2001. Jest ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Okres zdjęciowy trwał od 31 lipca do 23 października 2000. Film był kręcony w plenerach RPA i Tunezji. Na początku reżyserem filmu miał być Maciej Dutkiewicz, jednak musiał zrezygnować z powodu choroby.
  Czterej pancerni i pies – serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego, według scenariusza Janusza Przymanowskiego na podstawie książki tegoż autora pod tym samym tytułem. Fabuła przedstawia losy załogi czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej.
  Ogniem i mieczem – polski film historyczny z 1999 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.
  Żądza krwi (ang. Wire in the Blood) – brytyjski miniserial z gatunku kryminalnego thrillera, stworzony na podstawie powieści szkockiej pisarki Val McDermid.
  Nędznicy - czteroodcinkowy miniserial produkcji francusko-włosko-niemiecko-amerykańsko-hiszpańskiej będący ekranizacją powieści Victora Hugo - powstały w 2000 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.