Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Battlestar Galactica.
Droga - polski serial telewizyjny z 1973 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z Wiesławem Gołasem w głównej roli kierowcy PKS-u.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.
Termin miniserial w języku polskim funkcjonuje od niedawna, mimo że bardzo wiele polskich seriali, powstających od samych początków telewizji w Polsce, można zaklasyfikować jako miniseriale: Wakacje z duchami, Daleko od szosy itp. Jak zauważa Stanisław Jędryka w komentarzu na DVD jednego ze swoich filmów, idea długiego, potencjalnie niekończącego się serialu, była telewizji polskiej obca, z braku motywacji komercyjnych, więc seriale opracowywano od początku na określoną liczbę odcinków, często siedem, niezależnie od tego, czy były w odcinkach, czy też nie.
Nie ma mocnych – polski film fabularny, druga część filmowej trylogii Sami swoi, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.Pacyfik (The Pacific) – miniserial telewizyjny składający się z 10 części, którego producentami są Steven Spielberg, Tom Hanks i Gary Goetzman we współpracy z HBO, DreamWorks, Playtone i Seven Network, przedstawia losy żołnierzy Piechoty Morskiej podczas wojny na Pacyfiku.
Miniseriale mają po kilka odcinków (najczęściej od czterech do sześciu, choć zdarzają się i kilkunastoodcinkowe), trwających od 30 do 90 minut. Niekiedy stacje telewizyjne na własną rękę dzielą dwuczęściowe filmy telewizyjne na paroodcinkowe seriale. W Polsce, często z realizowanym filmem kręcony jest jednocześnie kilkuodcinkowy serial, różniący się od filmu np. liczbą i długością scen, bliższym czy dalszym kadrowaniem, bądź też użytym nośnikiem. Tak było m.in. w przypadku filmu Ogniem i mieczem czy obu wersji W pustyni i w puszczy. W przypadku splatających się piątego odcinka serialu Droga i filmu Nie ma mocnych, sceny do serialu były kręcone na taśmie czarno-białej, a do filmu na barwnej.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży.
Przykłady miniseriali zagranicznych[ | edytuj kod]
Anioły w Ameryce (2003)
Domek na prerii (2005)
Korzenie (1977)
Pogoda dla bogaczy (1976)
Północ-Południe (1985)
Córka maharadży (1994)
Ptaki ciernistych krzewów (1983)
Szogun (1980)
Żądza krwi (2002)
Kamienie śmierci (2005)
Pacyfik (2010)
Nędznicy (2000)
Po drugiej stronie muru (2014)
- Andrzej Klim Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL.

Ptaki ciernistych krzewów (ang. The Thorn Birds] – pięcioodcinkowy amerykański miniserial obyczajowy z 1983 roku. Jest ekranizacją powieści Colleen McCullough z 1977 roku, zatytułowanej również "Ptaki ciernistych krzewów". Kręcony, m.in. na ranczo Big Sky w Simi Valley, w Kalifornii.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Warto wiedzieć że... beta
Wakacje z duchami, polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja.
Palce lizać – polski serial, komedia obyczajowa, z 1999 roku. Pomysłodawcami i reżyserami są Michał Kwieciński i Radosław Piwowarski. Scenariusz napisali Jerzy Przybyszewski, Ariadna Lewańska i Marek Kreutz.
Korzenie (ang. Roots), miniserial telewizyjny, produkcji amerykańskiej; ekranizacja powieści Alexa Haleya, wyprodukowany przez Warner Bros., nadawany przez sieć ABC w roku 1977.
Pogoda dla bogaczy (ang. Rich Man, Poor Man) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie powieści Irwina Shawa pod tym samym tytułem z 1970.
Północ-Południe (ang. North and South, 1985, North and South: Book II, 1986, North and South: Book III 1994) – amerykański miniserial telewizyjny, zrealizowany na podstawie trylogii Północ-Południe Johna Jakesa, różniący się jednak w wielu momentach od niej.
Anioły w Ameryce – sześcioodcinkowy miniserial produkcji HBO, wyreżyserowany przez Mike’a Nicholsa (scenariusz napisał Kushner). Telewizyjna adaptacja teatralnej sztuki Tony’ego Kushnera. Fabuła, która, choć osadzona w realiach Nowego Jorku końca lat osiemdziesiątych, jest aktualna również dziś, porusza istotną kwestię sytuacji osób chorych na AIDS. Serial prezentuje losy ludzi, którzy walczą nie tylko ze śmiertelną chorobą, ale i z otaczającą ich rzeczywistością. Poszukują oni odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia, istoty śmierci oraz zbawienia.
Szogun (tyt. ang. Shōgun) – amerykański serial telewizyjny z 1980 roku według powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule. Fabuła przedstawia historię angielskiego pilota okrętowego Johna Blackthorne’a, rzuconego na niegościnną ziemię siedemnastowiecznej feudalnej Japonii.