• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minilab

  Przeczytaj także...
  Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.Kadrowanie – w fotografii i filmie – wycięcie z pierwotnie zarejestrowanego lub tylko obserwowanego obrazu określonego jego fragmentu w celu uzyskania optymalnego dla widza kadru. Kadrowanie decyduje o tym, w jaki sposób rejestrowany obiekt wkomponowany jest w całość kadru i, co za tym idzie, w jaki sposób ten obiekt będzie oddziaływał na widza.
  Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.
  Minilab Noritsu

  Minilab – urządzenie stosowane w fotografii kolorowej, zarówno cyfrowej, jak i tradycyjnej, do wywoływania filmu i wykonywania odbitek. Choć minilaby są całkiem dużymi urządzeniami, ich nazwa ma podłoże historyczne (jest to kompletne laboratorium, zawarte w jednej maszynie). Minilaby mogą być tradycyjne (naświetlanie papieru odbywa się drogą optyczną z negatywu) lub cyfrowe (film jest skanowany, a obraz cyfrowy naświetlany jest laserem lub za pomocą technologii LED na papierze; minilab cyfrowy wykonuje również odbitki z plików).

  dpi (ang. dots per inch) – liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości drukarek, ploterów, naświetlarek itp. Pojęcie to jest bardzo rozpowszechnione i często stosowane także jako potoczny zamiennik określeń pokrewnych: ppi (pixels per inch – pikseli na cal), czyli jednostek rozdzielczości obrazów bitmapowych oraz spi (samples per inch – próbek na cal), czyli jednostek rozdzielczości skanerów.Fotografia tradycyjna (inaczej, chociaż nie do końca poprawnie: fotografia analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej) – fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

  Formaty zdjęć minilabu cyfrowego[ | edytuj kod]

  Minilaby cyfrowe pracują ze stałą rozdzielczością 300 dpi (Noritsu, Frontier) lub 400 dpi (Agfa d-lab, Konica seria R). Praca urządzenia jest optymalna jeśli dostarczone materiały mają od razu właściwą rozdzielczość. Mniejsze pliki będą miały gorszą jakość, większe zaś będą i tak zmniejszone do rozdzielczości urządzenia.

  Ilość pikseli dla poszczególnych formatów typowych (przy 300 dpi).

  W niektórych przypadkach minilaby wymagają otoczenia tak przygotowanego zdjęcia ramką o wymiarze 12 pikseli, co każdy wymiar zwiększa o 2 mm przy 300 dpi. Wynika to z tego, że milimetr na każdym brzegu naświetlanego zdjęcia nie jest przenoszony na papier tzw. obszar roboczy.

  W większości nowych minilabów, aby zachować proporcje z tradycyjnej fotografii małoobrazkowej i nie zmieniać formatów odbitek, obraz naświetlany jest w proporcji 3:2, dlatego przy naświetlaniu plików cyfrowych (zdjęcie z aparatów w systemie 4/3 i z większości cyfrowych aparatów kompaktowych ma proporcję 4:3 lub 16:9 ) obraz jest dopasowany lub musi być skadrowany przez laboranta do proporcji 3:2. Aby nie kadrować zdjęcia, czasami laboratoria korzystają z opcji pełnego kadru (zostawiając białe paski po bokach). Większość minilabów cyfrowych ma możliwość prostego retuszu, np. redukcji czerwonych oczu, korekty barwy, cieni, prześwietleń gęstości itp. lub ramki dookoła zdjęcia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.683 sek.