• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minilab

  Przeczytaj także...
  Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.Kadrowanie – w fotografii i filmie – wycięcie z pierwotnie zarejestrowanego lub tylko obserwowanego obrazu określonego jego fragmentu w celu uzyskania optymalnego dla widza kadru. Kadrowanie decyduje o tym, w jaki sposób rejestrowany obiekt wkomponowany jest w całość kadru i, co za tym idzie, w jaki sposób ten obiekt będzie oddziaływał na widza.
  Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.
  Minilab Noritsu

  Minilab – urządzenie stosowane w fotografii kolorowej, zarówno cyfrowej, jak i tradycyjnej, do wywoływania filmu i wykonywania odbitek. Choć minilaby są całkiem dużymi urządzeniami, ich nazwa ma podłoże historyczne (jest to kompletne laboratorium, zawarte w jednej maszynie). Minilaby mogą być tradycyjne (naświetlanie papieru odbywa się drogą optyczną z negatywu) lub cyfrowe (film jest skanowany, a obraz cyfrowy naświetlany jest laserem lub za pomocą technologii LED na papierze; minilab cyfrowy wykonuje również odbitki z plików).

  dpi (ang. dots per inch) – liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości drukarek, ploterów, naświetlarek itp. Pojęcie to jest bardzo rozpowszechnione i często stosowane także jako potoczny zamiennik określeń pokrewnych: ppi (pixels per inch – pikseli na cal), czyli jednostek rozdzielczości obrazów bitmapowych oraz spi (samples per inch – próbek na cal), czyli jednostek rozdzielczości skanerów.Fotografia tradycyjna (inaczej, chociaż nie do końca poprawnie: fotografia analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej) – fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

  Formaty zdjęć minilabu cyfrowego[]

  Minilaby cyfrowe pracują ze stałą rozdzielczością 300 dpi (Noritsu, Frontier) lub 400 dpi (Agfa d-lab, Konica seria R). Praca urządzenia jest optymalna jeśli dostarczone materiały mają od razu właściwą rozdzielczość. Mniejsze pliki będą miały gorszą jakość, większe zaś będą i tak zmniejszone do rozdzielczości urządzenia.

  Ilość pikseli dla poszczególnych formatów typowych (przy 300 dpi).

  W niektórych przypadkach minilaby wymagają otoczenia tak przygotowanego zdjęcia ramką o wymiarze 12 pikseli, co każdy wymiar zwiększa o 2 mm przy 300 dpi. Wynika to z tego, że milimetr na każdym brzegu naświetlanego zdjęcia nie jest przenoszony na papier tzw. obszar roboczy.

  W większości nowych minilabów, aby zachować proporcje z tradycyjnej fotografii małoobrazkowej i nie zmieniać formatów odbitek, obraz naświetlany jest w proporcji 3:2, dlatego przy naświetlaniu plików cyfrowych (zdjęcie z aparatów w systemie 4/3 i z większości cyfrowych aparatów kompaktowych ma proporcję 4:3 lub 16:9 ) obraz jest dopasowany lub musi być skadrowany przez laboranta do proporcji 3:2. Aby nie kadrować zdjęcia, czasami laboratoria korzystają z opcji pełnego kadru (zostawiając białe paski po bokach). Większość minilabów cyfrowych ma możliwość prostego retuszu, np. redukcji czerwonych oczu, korekty barwy, cieni, prześwietleń gęstości itp. lub ramki dookoła zdjęcia.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.