• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minho - kraina

  Przeczytaj także...
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Dystrykt Viana do Castelo (port. Distrito de Viana do Castelo) – najbardziej wysunięty na północ dystrykt w Portugalii, graniczący od północy z Hiszpanią i od południa z dystryktem Braga. Stolicą jest miasto Viana do Castelo. Dystrykt znajduje się w obrębie Prowincji Północnej, zajmuje powierzchnię 2 255 km², zamieszkuje go 252 000 osób, w związku z tym gęstość zaludnienia wynosi 111,8 os./km².
  Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta. Leży w dystrykcie Braga, w regionie Północ, w podregionie Cávado. Braga jest miastem centralnym Wielkiej Aglomeracji Minho (port. Grande Área Metropolitana do Minho), która liczy ponad 800 tys. mieszkańców.
  Położenie prowincji Minho na mapie Portugalii

  Minho – kraina historyczna w północnej Portugalii, a w latach 1936–1976 – jedna z dwunastu portugalskich prowincji. Nazwa jest nadal używana w języku potocznym i w znaczeniu historycznym.

  Prowincja obejmowała teren dystryktów Braga i Viana do Castelo, a stolicą była Braga. Od zachodu kraina jest ograniczona Oceanem Atlantyckim, a od północy graniczy z hiszpańską Galicją.

  Nazwa prowincji i krainy pochodzi od rzeki Minho (hiszp. Miño). Region często określa się mianem Zielone Minho, ze względu na wysokie opady i bujną roślinność. Minho jest traktowane jako kolebka Portugalii: leży tu pierwsza stolica kraju Guimarães, ośrodek kultu religijnego Braga i żywo kultywowane są tradycje (tańce ludowe, stroje, muzyka ludowa, dania). Wysoka gęstość zaludnienia i niewielkie powierzchnie gospodarstw sprzyjały emigracji ludności, przede wszystkim do Brazylii od XVIII wieku i innych krajów europejskich, głównie Francji od połowy XX wieku.

  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Region słynie z nietypowo produkowanych win vinho verde.

  Przypisy[]

  1. Lydia Hohenberger, Jürgen Strohmaier: Portugal. Wyd. 2. Ostfildern: Dumont Reiseverlag, 2009, s. 262. ISBN 978-3-7701-7658-8. (niem.)
  2. Hans-Peter Burmeister: Portugal. Wyd. 3. Ostfildern: Dumont Kunstreiseführer, 2008, s. 237. ISBN 978-3-7701-4416-7. (niem.)
  3. Joachim Krieger: Portugalia. W: André Dominé: Wino. Wyd. 2. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2009, s. 654–658. ISBN 978-83-7626-712-8. (pol.)


  Formalnie Portugalia podzielona jest od 1976 roku na 20 dystryktów (port. distritos), z których dwa posiadają status autonomiczny (archipelagi Azorów i Madery). Drugim stopniem podziału terytorialnego jest 308 gmin (municípios, zwanych także concelhos), a kolejnym – 4257 sołectw (freguesias).Vinho verde (dosłownie z port. zielone wino) – portugalskie wino z regionu Minho na północnym zachodzie kraju oraz region winiarski, w którym jest produkowane. Nazwa odnosi się do młodości i świeżości wina, a nie do koloru, bowiem w ramach apelacji produkuje się wina czerwone, białe i na niewielką skalę różowe. Większość z tych win należy pić, póki są świeże (9–18 miesięcy). Obszar produkcji rozpościera się na wydłużonym południkowo obszarze 21 000 ha i stanowi 15% powierzchni winnic portugalskich. Winnice są wyjątkowo rozdrobnione: znakomita większość winogrodników poświęca na krzewy winne mniej niż jeden hektar. Przez długi okres winorośl była uprawiana w formie pnącej.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.