.mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}
Mimozowe (Mimosoideae) – takson wyróżniany w dawnych systemach klasyfikacji w randze podrodziny bobowatych lub podnoszony nawet do rangi rodziny mimozowatych (czułkowatych) Mimosaceae. Ponieważ mimozowe okazały się być grupą zagnieżdżoną w obrębie brezylkowych od 2017 roku włączane są do tej podrodziny. Należy tu ok. 80 rodzajów drzew, krzewów i roślin zielnych występujących w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata: Ameryka Południowa i południowa część Ameryki Północnej, Afryka, Azja, Australia i Oceania.
Pręcik (łac. stamen) – męski organ płciowy w kwiecie, bardzo silnie zredukowany i zmieniony liść. Ponieważ każdy pylnik (theca) ma połączone po dwa woreczki pyłkowe, pręcik okrytozalążkowych jest mikrosporofilem o 4 mikrosporangiach lub 2 synangiach dwusporangiowych. U roślin okrytonasiennych składa się z nitki pręcikowej (filamentum) i główki (anthera), która jest zróżnicowana na dwa pylniki (thecae) połączone płonnym łącznikiem (connectivum). W pylnikach znajdują się komory pyłkowe zawierające tkankę wyściełającą (tzw. tapetum) oraz tkankę zarodnikotwórczą (tzw. archespor), która wytwarza ziarna pyłku kwiatowego lub pyłkowiny. Dojrzałe pylniki pękają, pyłek się wysypuje i zostaje on dalej przenoszony przez wiatr, owady, zwierzęta, a następnie osadza się na znamionach słupków innych kwiatów (następuje zapylenie). Istnieją także rośliny o kwiatach samopylnych.Abarema – rodzaj roślin z rodziny bobowatych (Fabaceae). Obejmuje 45 gatunków występujących w Eurazji i Afryce oraz w tropikalnej Ameryce (amerykańskie gatunki dawniej były wyodrębniane w rodzaj Klugiodendron). Cechą szczególną jest występowanie na tej samej roślinie i jednym kwiatostanie kwiatów z 1 i 2 zalążniami.
Głównie drzewa i krzewy, rzadko rośliny zielne. Liście są przeważnie podwójnie pierzasto złożone, czasem pojedynczo pierzasto złożone lub całkiem zredukowane. Kwiaty zwykle promieniste (ewentualnie kielich nieco grzbiecisty) i niewielkie – płatki są często niewielkie, za to liczne i okazałe są pręciki. Kwiaty zebrane są zwykle w kłosokształtne lub główkowate kwiatostany. Owocem jest strąk.
Oceania − nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).
Pozycja systematyczna
Jedna z linii rozwojowych bobowatych zagnieżdżona w obrębie podrodziny brezylkowych Caesalpinioideae i dlatego do nich włączona (ranga taksonomiczna grupy pozostaje niejasna).
W systemie Reveala (1993–1999) grupa wyróżniana była w randze rodziny stawianej obok bobowatych.
Tradycyjny podział i wykaz rodzajów
Należące tu gatunki dzielone były na trzy grupy w randze plemion, czasem wyróżnia się czwarte plemię Mimozygantheae obejmujące rodzaj Mimozyganthus:
Krzew – roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew u krzewów brak osi głównej – pnia.Narys kwiatowy, diagram kwiatowy – graficzne, schematyczne przedstawienie budowy określonego typu kwiatu w rzucie poprzecznym, gdzie odpowiednimi symbolami zaznacza się jego symetrię, a na poszczególnych kołach jego elementy (działki kielicha, płatki korony, pręciki) oraz schemat przekroju poprzecznego przez zalążnię ze zilustrowanym umiejscowieniem zalążków, przegród i komór. Dodatkowo zawiera symboliczne przedstawienie osi kwiatostanu (w postaci czarnej kropki nad narysem) i przysadki kwiatu (pod kwiatem).
Plemię Acacieae
Acacia Mill. – akacja
Acaciella N. L. Britton et J. N. Rose
Plemię Ingieae
Abarema Pittier
Albizia Durazz. – albicja
Archidendron F. Muell.
Archidendropsis I. C. Nielsen
Balizia Barneby & J. W. Grimes
Blanchetiodendron Barneby & J. W. Grimes
Calliandra Benth.
Cathormion (Benth.) Hassk.
Cedrelinga Ducke
Chloroleucon (Benth.) Britton & Rose
Cojoba Britton & Rose
Ebenopsis Britton & Rose
Enterolobium Mart.
Faidherbia A. Chev.
Falcataria (I. C. Nielsen) Barneby & J. W. Grimes
Guinetia L. Rico & M. Sousa
Havardia Small
Hesperalbizia Barneby & J. W. Grimes
Hydrochorea Barneby & J. W. Grimes
Inga Mill.
Leucochloron Barneby & J. W. Grimes
Lysiloma Benth.
Macrosamanea Britton & Rose
Painteria Britton & Rose
Pararchidendron I. C. Nielsen
Paraserianthes I. C. Nielsen
Pithecellobium Mart.
Pseudosamanea Harms
Samanea (DC.) Merr.
Serianthes Benth.
Sphinga Barneby & J. W. Grimes
Thailentadopsis Kosterm.
Viguieranthus Villiers
Wallaceodendron Koord.
Zapoteca H. M. Hern.
Zygia P. Browne
Plemię Mimoseae
Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Adenanthera L.
Adenopodia C. Presl
Alantsilodendron Villiers
Amblygonocarpus Harms
Anadenanthera Speg.
Aubrevillea Pellegr.
Calliandropsis H. M. Hern. & P. Guinet
Calpocalyx Harms
Cylicodiscus Harms
Desmanthus Willd.
Dichrostachys (DC.) Wight & Arn.
Dinizia Ducke
Elephantorrhiza Benth.
Entada Adans. - osmoka
Fillaeopsis Harms
Gagnebina Neck. ex DC.
Indopiptadenia Brenan
Kanaloa Lorence & K. R. Wood
Lemurodendron Villiers & P. Guinet
Leucaena Benth.
Microlobius C. Presl
Mimosa L. – mimoza
Mimozyganthus Burkart
Neptunia Lour.
Newtonia Baill.
Parapiptadenia Brenan
Parkia R. Br.
Pentaclethra Benth.
Piptadenia Benth.
Piptadeniastrum Brenan
Piptadeniopsis Burkart
Pityrocarpa Britton & Rose
Plathymenia Benth.
Prosopidastrum Burkart
Prosopis L. – jadłoszyn
Pseudopiptadenia Rauschert
Pseudoprosopis Harms
Schleinitzia Warb. ex Nevling & Niezgoda
Stryphnodendron Mart.
Tetrapleura Benth.
Xerocladia Harv.
Xylia Benth.
- Michael A.M.A. Ruggiero Michael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
- ↑ Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2020-05-02] (ang.).
- ↑ Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 524. ISBN 83-214-1305-6.
- ↑ Legume Phylogeny Working Group. A new subfamily classification of the Leguminosae based on a taxonomically comprehensive phylogeny. „Taxon”. 66, 1, s. 44–77, 2017.
- ↑ David J. Mabberley: Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 512. ISBN 978-1-107-11502-6.
- Crescent Bloom: Mimosaceae (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-12-28].
- Mimosoideae (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-28].
- Mimosoideae (ang.). UniProt Consortium. [dostęp 2010-01-28].

Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Drzewa są roślinami wieloletnimi o zdrewniałych łodygach (i zwykle też korzeniach). Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem łodygi głównej (pnia) rozgałęziającej się dopiero od pewnej wysokości. Liczne rozgałęzienia wraz z listowiem tworzą koronę drzewa. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Bardziej zawężone definicje wyłączają wieloletnie rośliny o zdrewniałych łodygach, które nie posiadają zdolności przyrostu na grubość i nie tworzą korony ze zdrewniałych rozgałęzień łodygi. Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia (gr. δένδρον – drzewo). W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody. W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu, tj. podwójnie kreślone h. (Pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew)
Warto wiedzieć że... beta
PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
iNaturalist – projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim.
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Bobowate, motylkowate (Fabaceae Lindl., Papilionaceae Giseke) – rodzina roślin należąca do rzędu bobowców (Fabales Bromhead). Należy do niej około 9,4% spośród wszystkich gatunków roślin dwuliściennych. Obejmuje w tropikach często rośliny drzewiaste, w klimacie umiarkowanym – głównie rośliny zielne. Symbioza z bakteriami brodawkowymi umożliwia wykorzystanie azotu atmosferycznego.
Anadenanthera – rodzaj roślin należący do rodziny bobowatych. Należą do niego trzy gatunki występujące w Ameryce Południowej.