Millstreet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milstreet (irl. Sráid an Mhuilinn) – miasto w Irlandii w hrabstwie Cork.

World Boxing Organization (WBO) – jedna z najbardziej prestiżowych i największych organizacji boksu zawodowego na świecie. Wyłania ona swoich mistrzów świata, ustala listy rankingowe i przepisy bokserskie. Siedziba organizacji jest w San Juan w Portoryko.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W mieście znajduje się katolicki kościół pod wezwaniem świętego Patryka. Od października 1985 r. miastem bliźniaczym jest Pommerit-le-Vicomte w Francuskiej Bretanii.

Transport[ | edytuj kod]

Miasto usytuowane jest na trasie kolejowej Mallow-Killarney-Tralee. Stacja kolejowa Milstreet została otwarta na ruch towarów 16 kwietnia 1853 roku, a zamknięto ją 6 września 1976 roku.

Wydarzenia[ | edytuj kod]

Wbrew małej populacji Milstreet było gospodarzem wielu ciekawych wydarzeń.

James Blunt, właściwie James Hillier Blount (ur. 22 lutego 1974 roku w Tidworth w hrabstwie Wiltshire) – brytyjski piosenkarz. Były oficer armii brytyjskiej. Stacjonował w Kosowie w 1999 roku w oddziałach Life Guards. Wojenne doświadczenia często przewijają się w jego utworach. Piosenkarz wspomaga charytatywnie wiele organizacji związanych z ochroną środowiska.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1993 roku miasto było gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizja, który został wygrany przez Niamh Kavanagh z Irlandii. W Millstreet Steve Collins dwa razy szczęśliwie obronił pas Światowej Organizacji Bokserskiej WBO w wadze średniej, przeciw Chrisowi Eubankowi w 1995 i przeciw Nevillowi Brownowi w 1996 r. W lipcu 2006 Millstreet był gospodarzem 29. Europejskiej Konwencji Żonglerów. Gościło przez tydzień 2000 żonglerów z 40 różnych krajów. Miasto było gospodarzem pokazów rolniczych w styczniu 2008 i 2009 r. Miasto gościło takich artystów jak The Prodigy, James Blunt i Westlife.

Pommerit-le-Vicomte (bret. Pañvrid-ar-Beskont) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d’Armor. Christopher Livingstone Eubanks (ur. 8 sierpnia 1966 w Londynie) – brytyjski pięściarz, były mistrz świata organizacji WBO w wadze super średniej i średniej.

W mieście znajduje się jedno z największych centrów konnych w Irlandii, zwane Areną Zielonych Dolin.

Według spisu ludności w 2006 roku w Millstreet miało najwyższy odsetek polskiej populacji w Irlandii, który wynosił 14%.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). 2012-04-30. [dostęp 2013-03-24].
  2. Irish Railways (ang.). [dostęp 2012-03-06].
  3. Paul Melia: Immigrant population doubles to 420,000 (ang.). independent.ie, 22 października 2007. [dostęp 2012-03-06].
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Święty Patryk, irl. Pádraig Mac Calprainn, Naomh Pádraig, Pádraig Naofaur, cs. Swiatitiel Patrik, jepiskop Irłandskij (ur. ok. 385-389, zm. 17 marca 461 w Armagh) – biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.
Warto wiedzieć że... beta

39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1993 odbył się w sobotę, 15 maja 1993 roku w Millstreet (Irlandia). W konkursie wzięło udział rekordowa liczba dwudziestu pięciu państw. Festiwal prowadziła Fionnuala Sweeney. W roku 1993 po raz kolejny zastosowano metodę przyznawania punktów obowiązującą od roku 1975 (1-8, 10 i 12 punktów, ogłaszane według kolejności występów).
Europejska Konwencja Żonglerska (ang. the European Juggling Convention (EJC)) - największy na świecie festiwal żonglerki na który przybywa od. 2000 do 7000 artystów, zarówno profesjonalistów jak i hobbystów. Organizowany co roku latem w innym europejskim mieście. Ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, a także zaprezentowanie swoich umiejętności publiczności. Każdy festiwal organizowany jest przez żonglerów wolontariuszy z miasta-gospodarza imprezy wspieranych przez Europejskie Stowarzyszenie Żonglerskie.
Cork (ang. Cork County, irl. Contae Chorcaí) – hrabstwo w Irlandii, najbardziej wysunięte na południowy zachód i największe spośród współczesnych hrabstw. Nazywane bywa buntowniczym hrabstwem, ponieważ często zajmowało w ważnych sprawach stanowisko przeciwne do większości Irlandii. Cork, stolica hrabstwa, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Irlandii.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.
Niamh Kavanagh (ur. 13 lutego 1968 w Finglas w Dublinie) – irlandzka piosenkarka, dwukrotna reprezentantka Irlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1993 i 2010 roku, zwyciężczyni konkursu w 1993 roku.
Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

Reklama