• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mille Miglia

  Przeczytaj także...
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Clemente Biondetti (ur. 18 października 1898 w Buddusò, zm. 24 lutego 1955 we Florencji) – włoski kierowca wyścigowy.
  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.
  Drogowskaz Mille Miglia
  Pomnik upamiętniający ofiary wypadku w 1957 roku

  Mille Miglia (w skrócie: MM; wł.: Mille "Tysiąc", Miglia "Mil") – historyczny wyścig wytrzymałościowy przebiegający drogami publicznymi północnych Włoch, organizowany w latach 1927-1957 (trzynaście razy przed drugą wojną światową i jedenaście razy po roku 1947). Wśród kierowców najwięcej razy triumfował Clemente Biondetti.

  World Sportscar Championship – światowa seria wyścigowa samochodów sportowych organizowana przez FIA w latach 1953-1992. Seria ta była znana na całym świecie i uchodziła, obok Formuły 1, za jedną z dwóch najważniejszych serii wyścigowych. Były tu zaangażowane największe firmy motoryzacyjne na świecie.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  W przeciwieństwie do nowoczesnych rajdów dzień, w Mille Miglia samochody o mniejszej pojemności skokowej i wolniejsze startowały jako pierwsze. Dzięki temu organizatorzy zminimalizowali okres, kiedy to drogi musiały zostać zamknięte, a ratownicy i obsługa wyścigu pełniła swoje funkcje.

  Z organizacji wyścigu zrezygnowano po dwóch śmiertelnych wypadkach.

 • Pierwszy wypadek wydarzył się w 1957 roku. W wypadku zginął hiszpański kierowca Alfonso de Portago (Ferrari), jego nawigator Edmund Nelson oraz dziewięciu widzów, w miejscowości Guidizzolo.
 • Drugi wypadek samochodowy, miał miejsce w Brescia. W wypadku zginął Joseph Göttgens (Triumph TR 3).
 • Od 1977 roku wznowiony jako "Mille Miglia Storica" - wyścig-parada przede wszystkim dla właścicieli historycznych samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957 rokiem. Wyścig odbywa się przede wszystkim drogami Lombardii i Toskanii na trasie Brescia-Rzym-Brescia.

  Lista zwycięzców Mille Miglia[]

  * - W latach 1953-1957 wyścig był zaliczany do Mistrzostw Świata Sportscar

  Alfa Romeo 6C 2300B Mille Miglia Spider, 1938

  Liczba zwycięstw (kierowcy):


  Liczba zwycięstw (konstruktorzy):

  Linki zewnętrzne[]

 • Mille Miglia (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.