• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miljan Zeković

  Przeczytaj także...
  Fudbalski klub Crvena zvezda (serbski: Фудбалски клуб Црвена звезда, w anglojęzycznym świecie jako Red Star Belgrade, popularne także tłumaczenia nazwy klubu w innych językach) – serbski klub piłkarski z siedzibą w Belgradzie, stolicy Serbii, założony w 1945 roku, grający w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach serbskiej ekstraklasy.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
  Nikšić (czarnog. Никшић) – drugie pod względem wielkości miasto (ok. 60 tys. mieszkańców) oraz największa gmina w Czarnogórze. Położone około 50 km na północ od stolicy kraju Podgoricy. Słynie z przemysłu drzewnego i jednej z najbardziej znanych na obszarze byłej Jugosławii marki piwa o nazwie Nikšićko Pivo. Pobliski monastyr Ostrog stanowi jedno z najświętszych miejsc Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.

  Miljan Zeković (czarn. Mиљaн Зeкoвић, ur. 15 listopada 1923 w Nikšiciu, zm. 10 grudnia 1993) – piłkarz czarnogórski grający na pozycji lewego obrońcy. W swojej karierze rozegrał 13 meczów w reprezentacji Jugosławii.

  Kariera klubowa[]

  Swoją karierę piłkarską Zeković rozpoczął w klubie Sutjeska Nikšić. W sezonie 1946/1947 grał w nim w drugiej lidze jugosłowiańskiej. W 1947 roku odszedł do Budućnostu Titograd. W 1948 roku awansował z nim do pierwszej ligi, a w 1950 - spadł do drugiej.

  W 1952 roku Zeković został zawodnikiem Crveny Zvezdy z Belgradu. Ze Crveną Zvezdą czterokrotnie wywalczył tytuł mistrza Jugosławii w latach 1953, 1956, 1957 i 1959. Zdobył też dwa Puchary Jugosławii w latach 1958 i 1959.

  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  W 1961 roku Zeković przeszedł do drugoligowego Čeliku Zenica, a w latach 1962-1964 grał w austriackiej Bundeslidze, w Grazerze AK, w którym zakończył swoją karierę.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Jugosławii Zeković zadebiutował 21 września 1952 roku w wygranym 4:2 towarzyskim spotkaniu z Austrią. W tym roku został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata w Chile, na których był rezerwowym i nie rozegrał żadnego meczu. W reprezentacji Jugosławii od 1952 do 1955 roku rozegrał 13 spotkań.

  Fudbalski klub Budućnost Podgorica (serbski: Фудбалски клуб Будућност Подгорица) – klub sportowy z siedzibą w stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Drużyna uczestniczy w rozgrywkach państwowych Prva crnogorska liga. Nazwa Budućnost po polsku oznacza "przyszłość".Puchar Jugosławii w piłce nożnej lub Puchar Marszałka Tita (serb. Куп Србије и Црне Горе у фудбалу / Kup Srbije i Crne Gore u fudbalu lub Куп Маршала Тита / Kup Maršala Tita) – rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Jugosławii, po raz pierwszy zorganizowany w 1947 roku, a rozwiązany w 1991.

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • Profil na stronie reprezentacji Serbii (serb.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Prva liga była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Królestwie Jugosławii (1918-1941) i socjalistycznej Jugosławii (1945-1991). Została rozwiązana w 1992 roku, gdy od Jugosławii odłączyły się Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Słowenia.
  Język czarnogórski (crnogorski jezik, црногорски jeзик) – jeden z czterech standardowych wariantów serbochorwackiego języka policentrycznego, oparty na dialekcie sztokawskim. Jest używany w Czarnogórze. W przyjętej 19 października 2007 przez parlament tego kraju nowej konstytucji czarnogórski został uznany za język urzędowy, odrębny od serbskiego, chorwackiego i bośniackiego. Jednak prawne i konstytucyjne zapisy sankcjonujące istnienie określonego języka nie mogą zostać uznane za naukowe kryteria służące klasyfikacji kodów językowych.
  V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.
  Futbalski klub Sutjeska Nikšić - czarnogórska drużyna piłkarska z siedzibą w Nikšiću. Powstał w 1927 roku. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Gradskim, który może pomieścić 10800 osób. Gra w rozgrywkach Prva Liga. Barwami klubu są niebieski i biały. W sezonie 2006/07 awansował do finału Pucharu swojego kraju. Obecnym trenerem jest Miodrag Bajović. Latem 2003 roku klub uczestniczył w europejskich rozgrywkach - Intertoto. W pierwszej rudzie spotkali się z luksemburskim US Luksemburg. W pierwszym meczu było 3:0, a w rewanżu 1:1 i drużyna z Czarnogóry mogła świętować awans do drugiej rundy. Jednak w tej fazie trafili na Tampere United i po remisie 0:0 i porażce 0:1 odpadli z turnieju. Największym sukcesem w lidze było 5. miejsce w Prvej Lidze Serbii i Czarnogóry w sezonie 1999/00.
  Nogometni Klub Čelik Zenica - bośniacki klub piłkarski, grający obecnie w Premijer lidze, mający siedzibę w trzecim pod względem wielkości mieście kraju, Zenicy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.