• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Milionowy spadkobierca

  Przeczytaj także...
  Spadek – ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych (spadkobierców) w drodze dziedziczenia. Za elementy spadku są uznawane także stany faktyczne wpływające na sytuację prawną osoby, tj. np. posiadanie rzeczy, ekspektatywy nabycia praw.Janusz Warnecki, właśc. Jan Kozłowski (ur. 2 lipca 1895 w Warszawie, zm. 4 lutego 1970 tamże) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser. Dyrektor teatrów Lwowa, Warszawy, Krakowa, od 1957 dyrektor Teatru Polskiego Radia. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
  Ireneusz Plater-Zyberk herbu Plater-Zyberk, pseudonim Neri Prattl (ur. 1896 w Wabolu, zm. 1946 w Austrii lub Szwajcarii) – polski pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor.

  Milionowy spadkobierca – polski film, niema komedia z 1928.

  Powstanie i treść[]

  Film powstał w poznańskiej wytwórni Popfilm. Realizowano go na przełomie lat 1927-1929, a premiera odbyła się 7 lipca 1928. Scenariusz napisał Ireneusz Zyberk-Plater, reżyserem był Janusz Warnecki, a zdjęcia nakręcił Herman Walleiser. Film, oprócz warstwy komediowej, stanowił promocję Poznania przed Powszechną Wystawą Krajową w 1929. Motto obrazu brzmiało: Przez Poznań do poznania potęgi Polski!. Sceny kręcono m.in. w Parku Wilsona, na centralnych ulicach miasta, w lunaparku PeWuKi, a także na terenach wystawowych. Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu (PeWuKa) (ang. Polish General Exhibition) – impreza wystawiennicza, trwająca w dniach 16 maja-30 września 1929 w Poznaniu. Zorganizowano ją z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek odrodzonego państwa. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki a na czele Komitetu Honorowego stanął Józef Piłsudski.

  Aktorzy[]

  W filmie grali m.in.:

 • Barbara Ludwiżanka (debiut filmowy) - prezeska klubu tępicielek łowców posągów,
 • Jerzy Stroiński - Onufry, zdobywca milionowego spadku,
 • Aleksander Rodziewicz,
 • Stanisław Łapiński,
 • Irena Radko.
 • Przypisy

  1. Małgorzata Hendrykowska, Marek Hendrykowski, Film w Poznaniu 1896-1945, Poznań, Wydawnictwo Poznańskie, 1990, s.104, ISBN 83-210-0804-6
  2. Film Polski
  3. Filmweb
  4. Małgorzata Hendrykowska, Marek Hendrykowski, Film w Poznaniu 1896-1945, Poznań, Wydawnictwo Poznańskie, 1990, s.104, ISBN 83-210-0804-6
  Stanisław Łapiński (ur. 25 września 1895 w Warszawie, zm. 26 stycznia 1972 w Łodzi) - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i dyrektor teatru. W 1919 roku ukończył Warszawską Szkołą Dramatyczną i w tym samy roku debiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przed wojną występował przed publicznością warszawską, poznańską i bydgoską. Z racji swojej postury (był niski i tęgi) specjalizował się w rolach komediowych. W filmie debiutował w 1931 roku. Miał na swoim koncie około trzydziestu ról filmowych. Po wojnie związał się teatrami łódzkimi. Był ojcem aktorki Krystyny Łapińskiej i dziadkiem popularnego aktora Jerzego Łapińskiego. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.Aleksander Rodziewicz (ur. 1898, zm. 1981) – polski aktor teatralny, reżyser, dyrektor teatrów (Łuck, Bydgoszcz, Kraków, Jelenia Góra, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.
  Barbara Ludwiżanka (ur. 24 stycznia 1908 w Stanisławowie, zm. 26 października 1990 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.