• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Milczenie - film 2016

  Przeczytaj także...
  Prześladowania chrześcijan – zjawisko występujące na przestrzeni wieków w wielu krajach, polegające na mniej lub bardziej otwartej walce z chrześcijaństwem i jego wyznawcami. Prześladowcy posługiwali się różnymi metodami: w pierwszych wiekach chrześcijaństwa często uciekali się do fizycznej eksterminacji, co ma miejsce także obecnie w wielu krajach Trzeciego Świata.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Adam Driver (ur. 19 listopada 1983 roku w San Diego) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli Adama Sacklera w serialu HBO Dziewczyny.

  Milczenie (org. Silence) – amerykański film historyczny z 2016 w reżyserii Martina Scorsese, z Andrew Garfieldem i Adamem Driverem w rolach głównych, według scenariusza na podstawie powieści Shūsaku Endō Chimmoku.

  Film miał swoją premierę w Watykanie 29 listopada 2016. American Film Institute nagrodził obraz Scorsese tytułem jednego z dziesięciu najlepszych filmów roku Top Ten Films of the Year w 2016. The National Board of Review of Motion Pictures uhonorowało scenariusz Scorsese i Cocksa tytułem najlepszego w kategorii scenariuszy adaptowanych, zaś sam film umieściło w najlepszej dziesiątce filmowej roku 2016.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Siedemnastowieczna Japonia. Dwaj portugalscy zakonnicy Sebastião Rodrigues i Francisco Garupe (Andrew Garfield, Adam Driver) przybywają na wyspy, by sprawdzić, czy ich zaginiony wychowawca Cristóvão Ferreira (Liam Neeson) wyrzekł się chrześcijaństwa. Młodzi jezuici są świadkami prześladowań u początków dziejów tzw. kakure-kirishitan (chrześcijanie katakumbowi) za czasów siogunatu Tokugawów.

  Shin’ya Tsukamoto (jap. 塚本晋也, Tsukamoto Shin’ya, ur. 1 stycznia 1960 w Shibuya, Tokio) – japoński reżyser filmowy, scenarzysta i aktor.Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Andrew Garfield jako Sebastião Rodrigues
 • Adam Driver jako Francisco Garupe
 • Liam Neeson jako Cristóvão Ferreira
 • Tadanobu Asano jako tłumacz
 • Ciarán Hinds jako Alessandro Valignano
 • Shin’ya Tsukamoto jako Mokichi
 • Yōsuke Kubozuka jako Kichijiro
 • Issey Ogata jako Inoue Massashige
 • Nana Komatsu jako Mónica (Haru)
 • Yasushi Takada jako Doshin
 • Ryō Kase jako Chokichi
 • Ocena filmu[ | edytuj kod]

  Użytkownicy portalu Filmweb ocenili obraz na 6,8 na 10 możliwych punktów (stan na wrzesień 2018). Widzowie-użytkownicy anglojęzycznego portalu IMDb ocenili film na 7,2 na 10 (wrzesień 2018).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Yōsuke Kubozuka (jap. 窪塚洋介 Kubozuka Yōsuke, ur. 7 maja 1979 w Yokosuka) – japoński aktor i model, laureat podwójnej Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej w 2001 w kategoriach: wybitna męska rola pierwszoplanowa oraz debiut roku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Milczenie (film 1971)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martin Scorsese’s Silence to premiere at the Vatican (ang.). www.theguardian.com, 2016-11-25. [dostęp 2016-12-14].
  2. Patrick Hipes: AFI Awards: Best Of 2016 Film List Includes ‘Silence’, ‘Hacksaw Ridge’ & More (ang.). deadline.com, 2016-12-08. [dostęp 2016-12-14].
  3. National Board of Review (ang.). www.nationalboardofreview.org, 2016-11-29. [dostęp 2016-12-14].
  4. Mimmo Muolo: Anteprima. Il film di Scorsese «Silence» per i cristiani perseguitati (wł.). www.avvenire.it, 2016-12-01. [dostęp 2016-12-14].
  5. Pierpaolo Festa: Notizie (wł.). www.film.it, 2016-11-23. [dostęp 2016-12-14].
  6. Milczenie (2016) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2018-09-06].
  7. Milczenie (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2018-09-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat filmowy
 • Silence w bazie IMDb (ang.)
 • Milczenie w bazie Filmweb
 • Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Shūsaku Endō (jap. 遠藤周作, Endō Shūsaku, ur. 27 marca 1923 w Tokio, zm. 29 września 1996) – japoński pisarz, tworzący swoje utwory z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim.
  Issey Ogata (jap. イッセー尾形 Issē Ogata, ur. 22 lutego 1952 w Fukuoka) – japoński aktor i komik.
  Cristóvão Ferreira, Chūan Sawano (jap. 沢野 忠庵, Sawano Chūan, ur. ok. 1580, zm. 1650 w Nagasaki) − portugalski jezuita, który jako misjonarz w Japonii dokonał apostazji.
  Milczenie (jap. 沈黙 Chinmoku) – japoński film z 1971 roku, w reżyserii Masahiro Shinody. Adaptacja powieści Shūsaku Endō.
  Tadanobu Asano (jap. 浅野忠信, Asano Tadanobu, ur. 27 listopada 1973 w Jokohamie w Japonii) jako Tadanobu Satō (jap. 佐藤忠信, Satō Tadanobu) – japoński aktor młodego pokolenia, także reżyser filmowy, muzyk, poeta, kaligraf i malarz.
  Kakure-kirishitan (jap. 隠れキリシタン, ukryci chrześcijanie) – chrześcijańska wspólnota religijna powstała w XVII wieku w Japonii, która do XIX wieku działała w ukryciu.
  Siogunat Tokugawów – feudalny reżim w Japonii założony przez Ieyasu Tokugawę i rządzony przez siogunów z rodu Tokugawów. Okres ten jest znany jako "Epoka Edo" od nazwy stolicy w mieście Edo, od 1868 roku znanym jako Tokio. Tokugawowie rządzili z zamku Edo od 1600 do 1868 roku, kiedy Restauracja Meiji przyniosła kres siogunatowi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.