• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Milan Michálek

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata U-18 w hokeju na lodzie jest to coroczny turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF, który ma na celu wyłonienie najlepszej drużyny świata w kategorii do lat osiemnastu. Zazwyczaj rozgrywana w kwietniu. Jest rozgrywany podobnym systemem co Mistrzostwa świata juniorów w hokeju na lodzie. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata do lat 18 w hokeju na lodzie.9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.
  Jindřichův Hradec (niem. Neuhaus) – miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 7 427 ha, a liczba jego mieszkańców 22 812.

  Milan Michálek (ur. 7 grudnia 1984 w Jindřichowym Hradcu) – czeski hokeista, reprezentant Czech, dwukrotny olimpijczyk.

  Jego starszy o dwa lata brat Zbyněk także jest hokeistą i również gra w NHL.

  Kariera klubowa[]

 • Czechy HC Czeskie Budziejowice (2000-2003)
 • Stany Zjednoczone San Jose Sharks (2003)
 • Stany Zjednoczone Cleveland Barons (2003-2004)
 • Stany Zjednoczone San Jose Sharks (2004-2009)
 • Kanada Ottawa Senators (2009-2016)
 • Czechy HC Czeskie Budziejowice (2012)
 • Kanada Toronto Maple Leafs (2016-)
 • Wychowanek drużyny HC Czeskie Budziejowice. W 2002 roku dostał miano najlepszego debiutanta czeskiej Ekstraklasy. W tym samym roku występował w mistrzostwach świata juniorów do lat 18, gdzie razem z drużyną zdobył brązowy medal. 21 czerwca 2003 roku został wybrany numerem sześć w pierwszej rundzie draftu NHL. W swoim pierwszym sezonie gry rozegrał tylko dwa mecze i został przeniesiony do afiliacji Rekinów - Cleveland Barons. Pierwszego gola w NHL zdobył 9 października 2003 w dniu debiutu w meczu z Edmonton Oilers. Na stałe w składzie San Jose Sharks znalazł się w sezonie 2006/2007. Zdobył wtedy tytuł Najlepszego debiutanta roku San Jose Sharks - San Jose Sharks PlayStation Rookie of the Year award. Po tym sezonie Milan podpisał sześcioletni kontrakt z Sharks opiewający na 26 milionów dolarów. Jest to jak dotychczas najdłuższy i najbardziej lukratywny kontrakt w historii drużyny z San Jose. W 2009 roku po sześciu latach gry w San Jose w ramach wymiany przeniósł się do kanadyjskiej drużyny grającej w NHL - Ottawa Senators.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Turniej hokeja na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 odbędzie się praktycznie przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 8-20 lutego, a mężczyzn – 12-23 lutego). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Ledowaja ariena Szajba oraz Ledowyj dworiec Bolszoj. O złote medale wśród mężczyzn weźmie udział 12 reprezentacji, wśród kobiet 8 reprezentacji.

  Od końca października 2012 roku na okres lokautu w sezonie NHL (2012/2013) związany kontraktem z macierzystym klubem HC Czeskie Budziejowice. W lipcu 2014 przedłużył kontrakt z Senators o trzy lata. Od lutego 2016 zawodnik Toronto Maple Leafs.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Bracia Milan (z lewej) i Zbyněk (z prawej) Michálek naprzeciw siebie w meczu NHL (2006)
  Milan Michálek z prawej (2007)

  Zawodnik wielokrotnie uczestniczył w meczach między narodowych reprezentacji Czech w różnych kategoriach wiekowych. Największych sukcesem jak dotychczas tego zawodnika grając dla reprezentacji to brązowy medal mistrzostw świata juniorów do lat 18 w 2002 roku. Poza tym wystartował również w tym turnieju rok wcześniej, a rok później grał w mistrzostwach świata juniorów do lat 20. Nie zdobył tam jednak medalu.

  Mistrzostwa świata U-20 w hokeju na lodzie jest to turniej hokeja na lodzie organizowany przez IIHF na przełomie roku tj. w grudniu i w styczniu, która ma na celu wyłonić najlepszą drużynę świata w kategorii do lat dwudziestu. Inną nazwą tych rozgrywek jest Mistrzostwa świata Juniorów w hokeju na lodzie.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

  W kadrze seniorskiej uczestniczył w turniejach mistrzostw świata w 2003, 2009, 2011, 2012 oraz zimowych igrzysk olimpijskich 2010, 2014.

  Statystyki międzynarodowe

  GP = mecze, G = gole, A = asysty, Pkt = Punktacja kanadyjska, MIN = minuty spędzone na ławce kar

  Sukcesy[]

  Reprezentacyjne
 • Bronze medal with cup.svg Brązowy medal mistrzostw świata juniorów do lat 18: 2002
 • Bronze medal with cup.svg Brązowy medal mistrzostw świata: 2011, 2012
 • Indywidualne
 • Najlepszy pierwszoroczniak ekstraligi czeskiej w sezonie 2001/2002
 • Sezon NHL (2011/2012):
 • NHL All-Star Game
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Milan Michálek – statystyki na Eliteprospects.com
 • Milan Michálek – statystyki na Eurohockey.com
 • Milan Michálek – statystyki na The Internet Hockey Database
 • Milan Michálek – profil na stronie NHL
 • Milan Michálek – statystyki na Scouting Report
 • Zbyněk Michálek (ur. 23 grudnia 1982 w Jindřichowym Hradcu) – czeski hokeista, reprezentant Czech, dwukrotny olimpijczyk.Ekstraklasa czeska w hokeju na lodzie (czes. Extraliga ledního hokeje, ELH) – najwyższy poziom rozgrywkowy w hokeju na lodzie w Czechach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  NHL ALL Star Game (pol. Mecz Gwiazd NHL) − mecz pokazowo-towarzyski rozgrywany w trakcie sezonu rozgrywek hokejowych National Hockey League (NHL).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  NHL Entry Draft 2003 był 41. draftem NHL w historii. Odbył się w Sommet Center w Nashville. Rozlosowano 9 rund. Z numerem 1 został wydraftowany Kanadyjczyk Marc-Andre Fleury do Pittsburgh Penguins.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  76. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2012 zostały zorganizowane przez IIHF i odbywały się w Szwecji oraz Finlandii. Miasta goszczące najlepsze drużyny świata to Sztokholm oraz Helsinki (w ramach dwuletniej umowy w 2012 roku miejscem półfinałów i meczów o medale były Helsinki, zaś w 2013 roku odwrotnie - Sztokholm). Turniej elity odbywał się w dniach 4 maja – 20 maja.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.