• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Milan Bandić

  Przeczytaj także...
  Chorwacja w Unii Europejskiej – Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego podpisanego 9 grudnia 2011 r. będącego prawną podstawą przystąpienia (akcesji) Chorwacji do Unii Europejskiej. Faktyczny proces integracji Chorwacji rozpoczął się w 2005 z chwilą złożenia przez Chorwację wniosku o członkostwo w UE.Tytoń (Nicotiana L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzaju pochodzi z tur. "tütün", w staropolszczyźnie i gwarowo "tytuń". Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum L.. Do tego rodzaju należy 67 gatunków pochodzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata. Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny lub krzewy.
  Uniwersytet w Zagrzebiu (chorw. Sveučilište u Zagrebu) – najstarszy uniwersytet w Chorwacji, a również w południowo-wschodniej Europie, ciągle działający.

  Milan Bandić (ur. 22 listopada 1955 w Grude) – chorwacki polityk, burmistrz Zagrzebia w latach 2000–2002 oraz od 2005. Kandydat w wyborach prezydenckich w grudniu 2009.

  Życiorys[]

  Młodość i wykształcenie[]

  Milan Bandić urodził się w 1955 w Grude w ówczesnej SFR Jugosławii (obecnie Bośnia i Hercegowina). Jego ojcem był Jozo Bandić, a matką Blagica Bandić z domu Tomić. Był ich drugim dzieckiem, razem ze starszym bratem Drago oraz młodszą siostrą Tonką. Głównym źródłem dochodów rodziny była uprawa tytoniu. Ukończył szkołę podstawową oraz średnią w Grude.

  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Związek Komunistów Chorwacji (chor. Savez komunista Hrvatske, SKH) − powstał w 1952 r. z przekształcenia Chorwackiej Partii Komunistycznej; w okresie istnienia Socjalistycznej Republiki Chorwacji był on partią rządzącą.

  W 1974 przeniósł się do Zagrzebia, gdzie rozpoczął naukę na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Zagrzebiu. W czasie studiów pracował jako murarz i malarz. W tym okresie poznał i poślubił swoją przyszłą żonę, Vesnę, z którą ma córkę Anę-Mariję. W 1996 rozwiódł się. Po ukończeniu studiów odbył służbę wojskową.

  Ivica Račan (ur. 24 lutego 1944 w Ebersbach/Sa., zm. 29 kwietnia 2007 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk, premier Chorwacji w latach 2000-2003, przewodniczący Socjademokratycznej Partii Chorwacji (Socialdemokratska Partija Hrvatske, SPH).Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.

  Działalność do 2009[]

  Odnowiona aleja Zagrzebska w Zagrzebiu

  W latach 1980–1983 pracował w firmie Ledu produkującej mrożonki. W drugiej połowie lat 80. wstąpił do Związku Komunistów Chorwacji. W latach 1988–1989 był członkiem rady miejskiej Peščenicy, jednej z dzielnic Zagrzebia. Na początku lat 90. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji. W 1997 został jej przewodniczącym w stolicy. W latach 1995–2000 wchodził w skład rady miejskiej Zagrzebia.

  Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2009 odbywały się w dniach 16 stycznia - 1 lutego 2009 w Chorwacji. Na siedmiu arenach mistrzostw rywalizowały 24 reprezentacje narodowe.Szerokim echem odbił się finał turniej w którym gospodarze zmierzyli się z reprezentacją Francji. Po zwycięstwie "Trójkolorowych", skandalem zakończyła się ceremonia dekoracji medalistów mistrzostw. W jej trakcie, kapitan reprezentacji Chorwacji odmówił włożenia na szyję srebrnego medalu. Zgromadzona w Arena Zagreb chorwacka publiczność wygwizdała Francuzów a w trakcie odgrywania francuskiego hymnu, chorwaccy kibice gwizdali oraz buczeli, próbując w ten sposób zagłuszyć melodię Marsylianki.Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

  31 maja 2000 został wybrany na burmistrzaZagrzebia, 2 czerwca 2000 objął ten urząd. 20 czerwca 2001, w czasie regularnych wyborów lokalnych, uzyskał reelekcję na to stanowisko. W styczniu 2002 Milan Bandić spowodował kolizję drogową, znajdując się pod wpływem alkoholu. W celu uniknięcia konsekwencji miał próbować przekupić i zastraszyć oficera policji, który zatrzymał jego samochód. Policjant nie wziął łapówki, a cała sprawa została nagłośniona przez media. W rezultacie pod naciskiem partii i opinii społecznej Milan Bandić zrezygnował z funkcji burmistrza. 4 kwietnia 2002 objął stanowisko zastępcy burmistrza miasta, którym została Vlasta Pavić.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2015 roku odbyły się 8 listopada 2015. W ich wyniku wyłoniono łącznie 151 deputowanych do Zgromadzenia Chorwackiego (parlamentu Chorwacji) VIII kadencji. Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8%.

  3 lipca 2003 doznał niewielkiego udaru mózgu, który lekarze określili jako skurcz naczyń krwionośnych w oponie twardej. Został hospitalizowany na kilka tygodnia, a następnie skierowany na rehabilitację do miejscowości Krapinske Toplice. 1 września 2003 powrócił do obowiązków w stołecznym ratuszu.

  Milan Bandić 365 (chorw. Milan Bandić 365 – Stranka rada i solidarnosti, pol. Milan Bandić 365 – Partia Pracy i Solidarności) – chorwacka partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym.Grude - to miasto i gmina, w zachodniej części Bośni i Hercegowiny, w Kantonie Zachodnia Hercegowina, w Federacji Bośni i Hercegowiny.

  W wyborach lokalnych z 15 maja 2005 ponownie był kandydatem SDP na stanowisko burmistrza Zagrzebia. SDP z wynikiem 41% głosów wygrała wybory i 14 czerwca 2005 Milan Bandić ponownie objął stanowisko burmistrza. W kwietniu 2007, po śmierci lidera Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji, Ivicy Račana, postanowił ubiegać się o przywództwo w partii. 2 czerwca 2007 przegrał jednak z Zoranem Milanoviciem.

  Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (maced. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chor. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słow. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1991, obejmujące teren Jugosławii.Opona twarda (łac. dura mater) – jedna z opon mózgowo-rdzeniowych. Zbudowana jest z blaszki zewnętrznej - okostnowej i blaszki wewnętrznej - oponowej lub mózgowej. Blaszki są oddzielone od siebie w miejscu, gdzie znajdują się zatoki żylne opony twardej; w zagłębieniu Meckela; w miejscu siodła tureckiego oraz w miejscach, gdzie leżą woreczki śródchłonkowe, na tylnej powierzchni piramidy kości skroniowej. Na pozostałej powierzchni są ze sobą zrośnięte.

  W wyborach lokalnych z 17 maja 2009 uzyskał po raz kolejny reelekcję na stanowisko burmistrza. W drugiej turze głosowania pokonał niezależnego kandydata i profesora prawa, Josipa Kregara, zdobywając prawie 62% głosów. W trakcie urzędowania Milana Bandića jako burmistrza Zagrzebia przeprowadzono projekt odnowy alei Zagrzebskiej (Zagrebačka), jednej z głównych arterii w mieście. Za jego rządów w 2007 zbudowano nadto most Domovinski nad Sawą, a w 2008 oddano do użytku Arenę Zagreb, która rok później gościła Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej. Rozpoczęto także projektowanie planów linii metra.

  Arena Zagreb – wielofunkcyjna hala sportowa położona w południowo-zachodniej części Zagrzebia, w Chorwacji. Obok hali ma również powstać kompleks handlowo-rozrywkowy Arena Center, który ma stać się największym tego typu obiektem w Zagrzebiu.Zoran Milanović (ur. 30 października 1966 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk i prawnik, parlamentarzysta, od 2007 przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP). Premier Chorwacji od 23 grudnia 2011.

  Działalność od 2009[]

  Plakat wyborczy Milana Bandicia (styczeń 2010)

  5 listopada 2009 Milan Bandić ogłosił swój start w zaplanowanych za grudzień tegoż roku wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. W rezultacie został automatycznie wydalony z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji i utracił stanowisko jej lidera w stolicy.

  Sawa (słoweń., chorw., bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (chorw. Socijaldemokratska partija Hrvatske, SDP) – chorwacka partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, wywodząca się z dawnej partii komunistycznej, działająca od 1989. Ugrupowanie jest partią stowarzyszoną z Partią Europejskich Socjalistów.

  W czasie kampanii wyborczej, która rozpoczęła się w listopadzie 2009, podkreślał swoje osiągnięcia jako burmistrz stolicy. Stwierdził, że "gotów jest pracować jak koń" dla swojego kraju. Zobowiązał się także do wspierania członkostwa Chorwacji w Unii Europejskiej. W I turze wyborów prezydenckich z 27 grudnia 2009 zdobył 14,5% głosów poparcia, zajmując drugie miejsce za kandydatem lewicy, Ivo Josipoviciem, który uzyskał 32,4% głosów. Sondaże wyborcze przed II turą głosowania wskazywały na zwycięstwo kontrkandydata. Milan Bandić zdobywał w nich 38–45% poparcia, w porównaniu z 52–55% poparcia dla jego konkurenta. Jawił się jako polityk bardziej radykalny, uwikłany dodatkowo w afery korupcyjne, któremu media zarzucały prowadzenie populistycznej polityki. Zdołał jednak uzyskać poparcie kleru i konserwatywnego elektoratu. W II turze wyborów z 10 stycznia 2010 zdobył 39,7% głosów poparcia, przegrywając z Ivo Josipoviciem (60,3% głosów).

  Wybory prezydenckie w Chorwacji w 2009/2010 roku – wybory prezydenckie w Chorwacji przeprowadzone 27 grudnia 2009 oraz 10 stycznia 2010. Zwycięzcą wyborów został kandydat lewicy, Ivo Josipović, który wygrał I turę głosowania, w drugiej pokonał kandydata niezależnego, Milana Bandića, zdobywając 60,26% głosów poparcia.Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  W wyborach samorządowych w 2013 Milan Bandić ponownie został wybrany na urząd burmistrza. Jego głównym konkurentem był tym razem socjaldemokratyczny minister zdrowia Rajko Ostojić. W drugiej turze głosowania ubiegający się o reelekcję polityk dostał ponad 65% głosów. W październiku 2014 został tymczasowo aresztowany w związku z zarzutami korupcyjnymi. Został zwolniony w kwietniu 2015, powracając do pełnienia obowiązków burmistrza.

  Również w 2015 założył własne ugrupowanie polityczne o nazwie Milan Bandić 365 – Partia Pracy i Solidarności. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku koalicja skupiona wokół jego partii uzyskała dwa mandaty w Zgromadzeniu Chorwackim VIII kadencji, z których jeden przypadł Milanowi Bandiciowi, którego jednak nie objął.

  Przypisy

  1. Biografija (chorw.). milanbandic.com. [dostęp 2009-11-16].
  2. Biography Milan Bandić, the Mayor of the City of Zagreb (ang.). zagreb.hr. [dostęp 2009-11-16].
  3. Bandićeva ostavka – pobjeda javnosti (chorw.). hsp1861.hr, 21 stycznia 2002. [dostęp 2009-11-16].
  4. Bandić prebačen u Krapinske Toplice (chorw.). vjesnik.hr, 29 lipca 2003. [dostęp 2009-11-16].
  5. Bandić: Vratio sam se i odmah je osvježilo (chorw.). vjesnik.hr, 2 września 2003. [dostęp 2009-11-16].
  6. REZULTATI GLASOVANJA ZA IZBOR ČLANOVA GRADSKE SKUPŠTINE GRADA ZAGREBA (chorw.). zgizbori.hr, 16 maja 2005. [dostęp 2009-11-16].
  7. Uskoro rezultati izbora za predsjednika SDP-a (chorw.). nacional.hr, 2 czerwca 2007. [dostęp 2009-11-16].
  8. Milanovic widens his base (ang.). nacional.hr, 5 czerwca 2007. [dostęp 2009-11-16].
  9. GRAD ZAGREB REZULTATI IZBORA ZA GRADONAČELNIKA – 2. KRUG (chorw.). izbori.hr, 1 czerwca 2009. [dostęp 2009-11-16].
  10. Zastupnici skratili Ljubljansku (chorw.). Zagrebački komunalni vjesnik (№ 338), 11 października 2006. [dostęp 2014-08-27].
  11. Domovinski most napokon otvoren! (chorw.). vjesnik.hr, 7 maja 2007. [dostęp 2009-11-16].
  12. Arena Zagreb Completed First Mission (ang.). javno.com, 28 grudnia 2008. [dostęp 2009-11-16].
  13. Design concept and financing of the light rail Zagreb project (ang.). neuron.at, 22 września 2006. [dostęp 2009-11-16].
  14. Bandic: I rise like a phoenix and run for president (ang.). javno.com, 5 listopada 2009. [dostęp 2009-11-16].
  15. Zagreb mayor to run for president (ang.). setimes.com, 6 listopada 2009. [dostęp 2009-11-16].
  16. Opposition leader tops Croat presidential vote (ang.). reuters.com, 27 grudnia 2009. [dostęp 2010-01-11].
  17. Exit polls show Social Democrat Josipovic leading run-off vote (ang.). france24.com, 10 stycznia 2010. [dostęp 2010-01-11].
  18. Social Democrat Ivo Josipovic elected Croatia president (ang.). bbc.co.uk, 11 stycznia 2010. [dostęp 2010-01-11].
  19. Jurist Josipovic wins Croatia presidential election (ang.). reuters.com, 11 stycznia 2010. [dostęp 2010-01-11].
  20. KONAČNI SLUŽBENI REZULTATI ZA LOKALNE IZBORE – 2. KRUG (chorw.). izbori.hr. [dostęp 2015-11-08].
  21. Croatian police arrest Zagreb mayor on corruption charges (ang.). reuters.com, 19 października 2014. [dostęp 2015-11-08].
  22. Bandić ostaje na slobodi i vraća se na mjesto gradonačelnika (ang.). index.hr, 10 kwietnia 2015. [dostęp 2015-11-08].
  23. OSNOVANA STRANKA BANDIĆ MILAN 365 'Cinizam, sebičnost i taština vladaju Hrvatskom' (chorw.). jutarnji.hr, 28 marca 2015. [dostęp 2015-11-08].
  24. Donosimo pregled svih kandidata koji su izborili mjesto u Saboru (chorw.). vecernji.hr, 9 listopada 2015. [dostęp 2015-11-09].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.