Mikrokaseta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikrokaseta MC-60
Automatyczna sekretarka z mikrokasetą

Mikrokaseta (ang. Microcassette) – miniaturowa kaseta z taśmą magnetyczną stosowana w dyktafonach i automatycznych sekretarkach do zapisu dźwięku. Standard ten został opracowany przez firmę Olympus w 1969 roku.

Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).TDK Corporation – spółka akcyjna powstała w 1935 r. jako pierwsza firma elektroniczna zajmująca się komercyjnym obrotem ferrytem, który dzięki swym właściwościom magnetycznym używany jest w nośnikach pamięci magnetycznej takich jak taśma magnetyczna czy dyskietka. TDK rozpoczęło swoją działalność w Europie w 1970 r., otwierając biuro we Frankfurcie.

System mikrokaset był bardzo popularny w urządzeniach przeznaczonych do rejestracji mowy, które produkowały firmy Olympus i Sony. Własny standard kaset magnetofonowych tej samej wielkości został opracowany wcześniej przez firmę Philips w 1967 r., o nazwie handlowej „Mini Cassette”. Na początku lat 80. firma Epson wykorzystała mikrokasety także jako nośnik do przechowywania danych cyfrowych w komputerach przenośnych 8-bitowych (np. Epson HX-20, Epson PX-8 Geneva). Budowa mikrokasety podobna jest do kasety kompaktowej (ang. compact cassette). Wymiary obudowy i mechanizmy znacznie zmniejszono. Zastosowano taśmę magnetyczną o tej samej szerokości jednak cieńszą oraz zmniejszono prędkość przesuwu taśmy co pozwoliło na porównywalny czas zapisu do kaset typu Compact. Produkowano mikrokasety o oznaczeniach: MC60 30 minut zapisu ze standardową prędkością 2,4cm/s oraz MC90 45 minut z prędkością 1,2cm/s. Producentami kaset głównie były firmy Maxell, TDK oraz Sony. Wymiary kasety wynoszą odpowiednio: długość 50 mm, szerokość 33 mm i grubość 8 mm.

Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Seiko Epson Corporation (jap. セイコーエプソン株式会社, Seikō Epuson Kabushiki-gaisha, Epson) – japońskie przedsiębiorstwo branży elektronicznej, zajmujące się produkcją drukarek, skanerów, projektorów i innych urządzeń oraz akcesoriów związanych głównie z drukowaniem i wyświetlaniem obrazów. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład Seiko Group.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Microcassette (1969 – ) (ang.). obsoletemedia.org. [dostęp 2018-02-20].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kasety magnetofonowe, mikrokaseta
 • Maxell Holdings, Ltd. (jap. マクセルホールディングス株式会社 Makuseru Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne. Oferta firmy obejmuje baterie, nośniki danych, elementy optyczne, taśmy samoprzylepne, atramenty, folie, soczewki i urządzenia wyświetlające. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1960 roku i zatrudnia ponad 5 tys. pracowników. Olympus (jap. オリンパス株式会社, Orinpasu Kabushiki-gaisha) to japońska firma produkująca aparaty fotograficzne, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Została założona w 1919 roku jako TAKACHIHO SEISAKUSHO. Nazwa Olympus po raz pierwszy pojawiła się 2 lata później jako nazwa produktów. Od 1997 roku firma jest obecna na rynku polskim i węgierskim. Olympus jest twórcą pierwszego otwartego systemu lustrzanek cyfrowych – 4/3 (FourThirds).
  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.
  Nośnik danych – przedmiot fizyczny, na którym możliwe jest zapisanie informacji i z którego możliwe jest późniejsze odczytanie tej informacji. Pojęcie nośnika danych jest ściśle związane z informatyką i komputerami, choć definicja powyższa nie wyklucza uznania za nośnik danych np. kartki papieru.

  Reklama