• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikołajki - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Ryn – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Kolonia Mikołajki – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.
  Gmina Piecki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Park Jorajski - Jora Wielka

  Mikołajkigmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Mikołajki.

  Według danych z 31 grudnia 2006 gminę zamieszkiwało 8410 osób.

  Faszcze (dawniej niem. Faszen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. niem. Faszen, od 1938 do 1945 Fasten. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2005 gmina Mikołajki ma obszar 256,41 km², w tym:

 • użytki rolne: 48%
 • użytki leśne: 22%
 • Gmina stanowi 24,07% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2006:

  Gmina Pisz – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Górkło (niem. Gurkeln) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim,nad jeziorem Jagodne w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Mikołajki w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Mikolajki.png

  Sołectwa[]

  Baranowo, Cudnochy, Faszcze, Górkło, Grabówka, Inulec, Jora Wielka, Kolonia Mikołajki, Lubiewo, Nowe Sady, Olszewo, Prawdowo, Stare Sady, Stawek, Tałty, Woźnice, Zełwągi.

  Pozostałe miejscowości[]

  Cimowo, Dybowo, Grabek, Grabnik Mały, Grabówek, Grabnik, Jora Mała, Kulinowo, Lelek, Leśny Dwór, Lisiny, Lisunie, Łuknajno, Małaszewo, Mateuszek, Mikołajki (osada leśna), Nadawki, Osa, Pszczółki, Śmietki, Śmietki Małe, Śniardewno, Urwitałt oraz leśniczówki Mikołajki i Śniardwy

  Śmietki (niem. Schnittken) - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.Mateuszek (niem. Matheussek)– osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Miłki, Mrągowo, Orzysz, Piecki, Pisz, Ruciane-Nida, Ryn

  Przypisy

  1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 12 XII 2006 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2006. ISSN 1734-6118. (pol.)
  2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  3. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Mikolajki, w oparciu o dane GUS.
  Jora Mała – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.Grabówka – wieś powstała w połowie XVI wieku w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mikołajki (niem. Nikolaiken) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim.
  Nadawki (niem.: do 1938 - Nadafken) - osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Stawek – niem.: Schoneberg, osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.
  Cudnochy (niem. Zudnochen) - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Lisiny – leśniczówka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.
  Powiat mrągowski – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mrągowo.
  Olszewo (niem. Erlenau, do 1938 r. Olschewen) – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.