• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikołaj V Karniowski

  Przeczytaj także...
  Jan IV Karniowski (Starszy) (ur. ok. 1440, zm. 1483) – książę karniowsko-wodzisławski w latach 1454-1456, od 1456 r. w wyniku podziału książę na Karniowie i Wodzisławiu, 1474 r. stracił ziemię karniowską. Pochodził z dynastii Przemyślidów.Głogówek (dodatkowa nazwa w j. niem. Oberglogau, śl-niem. Kraut Glôge, cz. Horní Hlohov, łac. Glogovia minor) – miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogówek. Leży nad rzeką Osobłogą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do dawnego województwa opolskiego.
  Karniów (nazywano także Krnów; czes. Krnov, niem. Jägerndorf, łac. Carnovia) – miasto w powiecie Bruntal, w kraju morawsko-śląskim w Czechach, na Śląsku Opawskim, przy granicy z Polską, około 20 km od Głubczyc, nad rzeką Opawą, 26 tys. mieszkańców.

  Mikołaj V Karniowski (ur. ok. 1409, zm. 1452) – książę karniowsko-raciborski od 1424 r., w wyniku podziału w 1437 r. w Karniowie, Bruntalu, Pszczynie, Rybniku i Wodzisławiu, w 1447 r. zastawienie Bruntala.

  Mikołaj V był młodszym synem księcia karniowsko-raciborskiego Jana II Żelaznego i Heleny Korybutówny.

  W 1424 r. zmarł ojciec księcia Jan II, a księstwo w związku z małoletniością jego synów znalazło się początkowo pod rządami regencji, na czele której stanęła Helena Korybutówna. Samodzielną władzę Mikołaj V objął zapewne po osiągnięciu zgodnie ze zwyczajem szesnastego roku życia.

  Wacław II Raciborski (ur. ok. 1405, zm. 1456 r.) – książę karniowsko-raciborski w latach 1424-1437, w wyniku podziału od 1437 r. książę raciborski. Pochodził z dynastii Przemyślidów. Wacław II był starszym synem księcia karniowsko-raciborskiego Jana II i Heleny Litewskiej.Helena Korybutówna (ur. przed 1390, zm. po 2 marca 1449) – księżna raciborska, córka księcia Nowogrodu Siewierskiego Korybuta Dymitra i Anastazji riazańskiej.

  13 maja 1433 roku w bitwie pod Trzebnicą pokonał wojska księcia głogóweckiego Bolka V.

  Z nieznanych przyczyn Mikołaj V wraz ze swym starszym bratem Wacławem II aż do 1437 r. nie podzielili się władzą pozostając jako tzw. bracia niedzielni. Ostatecznie Mikołaj otrzymał część księstwa z miastami: Karniowem, Bruntalem, Pszczyną, Rybnikiem i Wodzisławiem. Około 1440 r. do księstwa udało się jeszcze dodatkowo dołączyć Cvilin.

  Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone geograficznie na Płaskowyżu Rybnickim (będącym częścią Wyżyny Śląskiej), nad rzeką Lesznicą, historycznie zaś na Górnym Śląsku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W przeciwieństwie do ojca, który stał wiernie przy kolejnych królach czeskich Mikołaj V politycznie zbliżył się do Polski zawierając w 1447 r. nawet układ o ścisłej współpracy.

  Będąc w tarapatach finansowych został zmuszony do zastawienia w 1447 r. Hyncikowi z Vrbna części ziemi karniowskiej z Bruntalem. Obszar ten nigdy już miał nie powrócić do dzierżaw Przemyślidów.

  Mikołaj V był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Małgorzata Clema von Elguth, drugą pochodzącą z Polski Barbara Rokemberg. Z obu małżeństw książę pozostawił potomstwo – z Małgorzaty synów Jana i Wacława, oraz córkę Barbarę (wydaną za Jana IV oświęcimskiego) – z Barbary córkę Małgorzatę (wydaną za księcia zatorskiego Kazimierza i zmarłego we wczesnym dzieciństwie syna Mikołaja.

  Przemyślidzi (czes. Přemyslovci) – czeska dynastia wywodząca się od legendarnego Przemysła, męża Libuszy. Panowała w Czechach od czasów Borzywoja, który ok. roku 871 przyjął chrzest. Główna linia wygasła w 1306 roku wraz ze śmiercią Wacława III. Boczna linia zapoczątkowana przez Mikołaja I (nieślubny syn Przemysła Ottokara II) panowała w księstwach śląskich (opawskim, karniowskim i raciborskim) między 1269 a 1521.Bruntál (niem. Freudenthal, pol. Bruntal, łac. Vallis Gaudiorum, Vrudental) – miasto powiatowe w Czechach, położone na Śląsku Czeskim (choć niektóre tereny w granicach administracyjnych leżą na historycznych Morawach), w kraju morawsko-śląskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 934 ha, a liczba jego mieszkańców 17 686 osób.

  Mikołaj V zmarł w 1452 r. i został pochowany zapewne w Karniowie.

  Wywód przodków[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wacław III Rybnicki vel. Wacław III Prostaczek (ur. ok. 1442, zm. 1478) – książę karniwsko-raciborsko-rybnicki w latach 1452-1456, w wyniku podziału książę na Rybniku, Pszczynie i Żorach w latach 1456-1473. Pochodził z dynastii Przemyślidów.
  Cvilín, Cvilín u Krnova (dawniej Czewelin, niem. Burgberg bei Jägerndorf, pol. Cwilin) – wzgórze (441 m n.p.m.) położone w paśmie Niskiego Jesionika, na południowo-wschodnim skraju Karniowa.
  Jan IV (Janusz) oświęcimski (ur. pomiędzy 1426 a 1430, zm. ok. 1496) – książę oświęcimski w latach 1445-1456, książę gliwicki 1465-1482.
  Niedział – pojęcie prawne funkcjonujące w patrymonialnych państwach europejskich, w szczątkowej formie utrzymujące się do nowożytności, będące formą własności zbiorowej (nie mylić z rzymską współwłasnością) wspólnoty rodzinnej na nieruchomości. Uczestnicy niedziału nie mieli indywidualnej własności do idealnych części ułamkowych rzeczy, a władali wspólnie całością rzeczy. Prawa własności zbiorowej były także niezbywalne. Niedział nazywany był też własnością pospólnej ręki.
  Zator (wil. Naojśtaod) – miasto w woj. małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zator.
  Jan II Żelazny (Raciborski) (ur. ok. 1365, zm. 1424) – książę raciborski w latach 1380/1382–1424, w latach 1385–1392 zastawił Karniów książętom opolskim, do 1385 i od 1405/1407 w Bruntalu, od 1396 w Pszczynie i Mikołowie.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.