• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikołaj Bobadilla

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Św. Ignacy Loyola, hiszp. Iñigo López de Oñaz y Loyola (ur. przed 23 października 1491, zm. 31 lipca 1556) – święty Kościoła katolickiego, duchowny, teolog, prezbiter i założyciel zakonu jezuitów. Jego dewizą była łacińska sentencja Ad maiorem Dei gloriam (Ku większej chwale Boga). Baskijskie imię Iñigo, nadane na cześć św. Iñigo de Oña (opata benedyktyńskiego klasztoru w Oña; +1068), w późniejszych latach we Francji i Włoszech zamienił na bardziej rozpoznawalne poza krajem Basków Ignacy ku czci biskupa z Antiochii, pisarza i męczennika z II wieku.

  Mikołaj Bobadilla (15111590) – ksiądz hiszpański, jeden z współzałożycieli zakonu jezuitów.

  Urodził się w Walencji w Hiszpanii. Studiował filozofię w Hiszpanii, do Paryża pojechał żeby pogłębić znajomość greki i łaciny. Podczas studiów w Paryżu był jednym z pierwszych sześciu towarzyszy Ignacego Loyoli i późniejszych założycieli Towarzystwa Jezusowego.

  Bobadilla był świetnym kaznodzieją, przez pewien czas był kapelanem w armii króla Hiszpanii Karola V. W obozie wojskowym w okolicach Ratyzbony podczas posługi chorych sam został zarażony. Na polecenia papieża Pawła III uczestniczył w 1543 w sejmach Rzeszy w Norymberdze i Spirze, oraz w 1546 w Ratyzbonie. Większą część długiej kariery spędził w Niemczech i Włoszech, używając swych umiejętności intelektualnych i retorycznych przeciwko protestantyzmowi. Wygłaszał kazania w 77 biskupstwach i arcybiskupstwach we Włoszech, Niemczech i Dalmacji. Kilka razy był obiektem krytyki Loyoli, na przykład kiedy niezbyt energicznie przeciwstawił się ugodowości Karola w celu zawarcia pokoju z protestantami (Interim augsburskie 1548), ale właśnie przez cesarza z powodu tych protestów został zmuszony do opuszczenia Niemiec.

  Loreto – miejscowość i gmina w środkowych Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ankona, nad Adriatykiem. Według danych na rok 2010 gminę zamieszkiwało 12 325 osób przy gęstości zaludnienia 696,7 os./km².Kaznodzieja – duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań. Do najwybitniejszych kaznodziejów w dziejach Polski należą:

  Zmarł w Loreto we Włoszech w roku 1590. Pozostawił po sobie wiele pism, komentarzy biblijnych, traktatów o predestynacji, sakramentach i antyluterańskich. Jako najdłużej żyjący z założycieli Towarzystwa Jezusowego wziął udział w elekcji czterech kolejnych generałów zakonu.

  Przypisy

  1. Francisco Javier González Echeverría: DOCUMENTS OF THE JESUITS AND OF MICHAEL DE VILLANUEVA (SERVETUS) IN THE REGISTER OF THE UNIVERSITY OF PARIS (ang.). Michael Servetus Research Michael de Villanueva. [dostęp 2013-05-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • Catholic Encyclopedia: Nicolaus Bobadilla
 • Interim augsburskie – tymczasowy dekret cesarza Karola V Habsburga ogłoszony 15 maja 1548 roku, przyjęty na Sejmie Rzeszy (niem. Reichstag) w Augsburgu 30 czerwca tegoż roku. Stanowił próbę uregulowania kwestii religijnych w Cesarstwie po przegranej przez obóz ewangelicki I wojnie szmalkaldzkiej. Przyjęte wówczas postanowienia nie zadowalały ani katolików, ani ewangelików i ostatecznie nie zostały zrealizowane.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.
  Paweł III (łac. Paulus III, właśc. Alessandro Farnese; ur. 29 lutego 1468 w Canino, zm. 10 listopada 1549 w Rzymie) – papież w okresie od 13 października 1534 do 10 listopada 1549.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Karol V (ur. 24 lutego 1500, zm. 21 września 1558) – król Hiszpanii w latach 1516-1556 jako Karol I i wybrany cesarz rzymski w latach 1519-1556 z dynastii Habsburgów. Najstarszy syn Filipa I (syna Maksymiliana I i Marii, księżnej Burgundii) i Joanny Szalonej (córki Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.