• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikko Pesälä

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Rząd Esko Aho – 65. gabinet w historii Finlandii. Utworzony został 26 kwietnia 1991 po wyborach parlamentarnych w tym samym roku. Na jego czele stanął Esko Aho, stając się w 1991 najmłodszym szefem rządu w Europie. Gabinet współtworzyły w ramach centroprawicowej koalicji cztery ugrupowania: Partia Centrum (Kesk.), Partia Koalicji Narodowej (Kok.), Liga Chrześcijańska (SKL) i Szwedzka Partia Ludowa (SFP).
  Eduskunta (szw. Riksdagen) – jednoizbowy parlament w Finlandii, wybierany raz na cztery lata w wyborach powszechnych (system proporcjonalny). Liczy 200 członków.

  Veijo Mikko Pesälä (ur. 30 listopada 1938 w Iitti) – fiński polityk, wieloletni deputowany i poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister rolnictwa i leśnictwa.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  Życiorys[]

  Z wykształcenia i zawodu rolnik, pracował w tym sektorze od 1958. Działał w bankach spółdzielczych i organizacjach hodowców bydła. Wstąpił do Partii Centrum. W latach 1975–1999 nieprzerwanie sprawował mandat deputowanego do parlamentu Finlandii (Eduskunta), reprezentując okręg wyborczy Kymi. W okresie 1994–1995 był ministrem rolnictwa i leśnictwa w rządzie Eska Aha. W 1999 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, w którym zasiadał do 2004. Był członkiem grupy Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Później wycofał się z aktywności politycznej.

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej.

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Rządu Finlandii (fiń.)
 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.