• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mike Portnoy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jordan Rudess (ur. 4 listopada 1956 w Great Neck w Nowym Jorku) - amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako pianista. Absolwent konserwatorium Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Określany jako pianistyczna nadzieja USA, do momentu kiedy to jako nastolatek kupił pierwszy syntezator klawiszowy, porzucając tym samym zawód muzyka klasycznego. Członek Dream Theater, amerykańskiej grupy muzycznej wykonującej metal progresywny.Anthony "Tony" Levin (ur. 6 czerwca 1946 w Bostonie w stanie Massachusetts, USA) – amerykański muzyk i instrumentalista, uznany muzyk sesyjny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych gitarzystów basowych XX wieku, wirtuoz zarówno gitary basowej jak i chapman stick, którego jest propagatorem a także najbardziej znanym muzykiem na świecie grającym na tym instrumencie. Twórca funk fingers oraz członek zespołu King Crimson.

  Michael Stephen Portnoy (ur. 20 kwietnia 1967 w Nowym Jorku) – amerykański perkusista, wokalista i producent muzyczny. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie. Mike Portnoy znany jest przede wszystkim z występów w zespole metalu progresywnego Dream Theater, którego był członkiem w latach 1985-2010. Muzyk współpracował ponadto z takimi zespołami i wykonawcami jak: Transatlantic, Inner Sanctum, Fates Warning, Neal Morse, OSI czy John Arch. Pomysłodawca projektu muzycznego Liquid Tension Experiment.

  Fates Warning - amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny. Powstała w 1982 roku w Hartford w stanie Connecticut pod nazwą Misfit. W skład zespołu weszli: wokalista John Arch, gitarzyści Jim Matheos i Victor Arduini, basista Joe DiBiase oraz perkusista Steve Zimmerman. W latach późniejszych grupa wielokrotnie zmieniała skład. Od 2010 roku Jim Matheos pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

  W 1997 roku powołał projekt Liquid Tension Experiment w którego skład weszli John Petrucci, Tony Levin i Jordan Rudess. Debiut kwartetu – Liquid Tension Experiment ukazał się w 1998 roku. Natomiast rok później został wydany drugi album – Liquid Tension Experiment 2.

  Alex Skolnick (ur. 29 września 1968 w Berkeley) – amerykański gitarzysta. Skolnick znany jest z wieloletnich występów w grupie muzycznej Testament, ponadto współpracował z takimi wykonawcami jak Lamb of God, Savatage, Trans-Siberian Orchestra, Attention Deficit, The Dream Engine, Skol-Patrol czy Ozzy Osbourne.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.

  W 2009 roku w plebiscycie magazynu branżowego DRUM! został wyróżniony tytułem „najlepszego perkusisty koncertowego”. W 2010 roku wziął udział w nagrywaniu płyty zespołu Avenged Sevenfold pt. Nightmare. Portnoy zastąpił zmarłego Jamesa Sullivana znanego jako The Rev. We wrześniu 2010 roku po dwudziestu pięciu latach występów w Dream Theater Portnoy odszedł z zespołu.

  Metal Allegiance – debiutancki album studyjny amerykańskiej supergrupy Metal Allegiance. Wydawnictwo ukazało się 18 września 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Nuclear Blast. Album dotarł do 143 miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 4,6 tys. egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery. Materiał był promowany teledyskami do utworów "Gift Of Pain", "Dying Song" i "We Rock".John Arch właśc. John Maurice Archambault (ur. 15 maja 1959 w Colorado Springs) – amerykański wokalista i autor tekstów.

  W 2011 wraz z wokalistą Russellem Allenem i gitarzystą Mikiem Orlando założył heavymetalowy zespół Adrenaline Mob. Portnoy opuścił zespół w 2013 roku po nagraniu jednego albumu studyjnego oraz dwóch minialbumów. W 2012 roku wraz z basistą Billy Sheehanem oraz gitarzystą i wokalistą Richie Kotzenem utworzył power trio pod nazwą The Winery Dogs. Debiutancki album formacji zatytułowany The Winery Dogs trafił do sprzedaży w 2013 roku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Avenged Sevenfold (używany skrót: A7X) – amerykański zespół pochodzący z Kalifornii. Powstał w 1999 roku. Dwa pierwsze albumy utrzymane są w stylu metalcore, na kolejnych grupa ewoluowała i całkowicie odmieniła swój styl, który trudno jednoznacznie zakwalifikować.

  W 2014 roku wraz Markiem Menghim, Davidem Ellefsonem i Alexem Skolnickiem utworzył thrashmetalową formacją Metal Allegiance. Pierwszy album grupy – Metal Allegiance ukazał się we wrześniu 2015 roku. Również w 2015 roku Portnoy dołączył jako muzyk koncertowy do formacji Twisted Sister w której zastąpił zmarłego tego samego roku A.J. Pero.

  Liquid Tension Experiment - amerykańska supergrupa muzyczna wykonująca instrumentalny progresywny heavy metal z wpływami fusion. Pochodnymi grupy są projekty Liquid Trio Experiment i Liquid Trio Experiment 2.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Talerze perkusyjne lub talerze, blachy – instrumenty z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku, wykorzystywane w różnych rodzajach orkiestr i zestawie perkusyjnym.
  Office of Strategic Influence (OSI) – amerykańska supergrupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego, powstała w 2002 roku. Nazwę grupy zaczerpnięto od krótko istniejącego biura rządowego w Stanach Zjednoczonych, powstałego po zamachu z 11 września 2001, utworzonego celem pospiesznego wspierania propagandy sprzyjającej USA zarówno w amerykańskich jak i zagranicznych mediach.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  John Ro Myung (ur. 24 stycznia 1967 w Chicago w stanie Illinois w USA) -amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie. Basista progresywnometalowej grupy muzycznej Dream Theater. Znany również ze współpracy z Gordian Knot, The Jelly Jam czy Platypus.
  Berklee College of Music - amerykańska wyższa uczelnia muzyczna, założona w 1945 roku w Bostonie. Szkołę tę skończyło wielu wybitnych muzyków. Uczelnia posiada 27 wydziałów i ponad 430 kierunków studiów.
  20 kwietnia jest 110. (w latach przestępnych 111.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 255 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.051 sek.