• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mike Hawthorn

  Przeczytaj także...
  Mercedes-Benz 300 SL (Gullwing)/W198 - model samochodu marki Mercedes, noszący wewnętrzne oznaczenie W 198, który miał swoją premierę w lutym 1954 roku podczas salonu motoryzacyjnego "International Motor Sports Show" w Nowym Jorku. Wyprodukowano 3258 egzemplarzy .Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Grand Prix Portugalii Formuły 1 – organizowany w latach 1958 – 1960 oraz 1984 – 1996 na torach: Circuito da Boavista (1958, 1960), Monsanto Park (1959) oraz Autódromo do Estoril (1984 – 1996) wyścig Formuły 1. Ponadto zawody nie wchodzące w skład kalendarza Formuły 1 rozgrywano w latach 1951-1955 (na torze Circuito da Boavista, z wyjątkiem roku 1954, gdy wyścig odbył się na Monsanto Park), 1957 (na Monsanto Park) oraz w latach 1964 – 1966 (na torze w Cascais).

  John Michael Hawthorn (ur. 10 kwietnia 1929 w Mexborough, zm. 22 stycznia 1959) – brytyjski kierowca wyścigowy; mistrz Formuły 1 z sezonu 1958 oraz zwycięzca wyścigu 24h Le Mans w 1955 roku.

  Życiorys[]

  11 czerwca 1955 roku podczas wyścigu 24h Le Mans miał miejsce tragiczny wypadek – podczas dojeżdżania do prostej start-meta, rywalizujący o zwycięstwo dla Brytyjskiego Jaguara Hawthorn wyprzedzał dużo wolniejszego od siebie Lance'a Macklina w Austinie-Healey'u 100. Zaraz po wyprzedzeniu, Hawthorn jednak zahamował, by zjechać na dotankowanie pojazdu – a przez nowe, tarczowe hamulce, wyścigowy Jaguar D-Type szybko stracił prędkość, zmuszając do gwałtownej reakcji Macklina. Austin-Healey odbił na lewo – i tym samym zajechał drogę jadącemu z dużą (około 275 km/h) prędkością Pierre'owi Leveghowi w słynnym Mercedesie 300 SLR. Ten dosłownie "odleciał", wpadając wprost w gęsto obsadzone trybuny i zapalając się wskutek wybuchu paliwa oraz stopów magnezu użytych do stworzenia super-lekkiej konstrukcji. Według oficjalnych danych, zginęło wtedy 86 kibiców oraz sam Levegh – wiele osób badających to wydarzenie otwarcie jednak mówi, iż liczba ta mogła wynieść nawet 120 ofiar. Po wyścigu, przez długi czas Hawthorn (oraz cały zespół Jaguara) był oskarżany o spowodowanie tego wypadku – w praktyce sprawa przycichła po tragicznej śmierci Hawthorna w 1959 roku.

  Peter Collins (ur. 6 listopada 1931, zm. 3 sierpnia 1958) – brytyjski kierowca wyścigowy teamu Ferrari w latach 1952-1958. W 1956 wygrał Grand Prix Belgii i Grand Prix Francji Najbardziej znany jest z przekazania swojego bolidu konkurentowi do mistrzostwa świata Juanowi Manuelowi Fangio podczas Grand Prix Włoch na torze Monza. Zginął na torze Nürburgring podczas Grand Prix Niemiec.24h Le Mans 1955 – odbył się 11 czerwca 1955, zwyciężył w nim Mike Hawthorn. Podczas wyścigu miał miejsce wypadek Pierre’a Levegha jadącego w Mercedesie, poza kierowcą zginęło w nim 82 widzów, a dalszych 120 odniosło rany i obrażenia.

  W 1958 Mike zdobył tytuł mistrzowski w Formule 1. Pomimo wygrania tylko jednego wyścigu (przy czterech Stirlinga Mossa) wyprzedził swojego najgroźniejszego rywala o jeden punkt. Hawthorn skorzystał z dżentelmeńskiego czynu Mossa, kiedy podczas Grand Prix Portugalii Mike wbrew regulaminowi pchał swój samochód i został za to zdyskwalifikowany, Stirling wstawił się za nim i Hawthorn utrzymał drugie miejsce. Wyścig wcześniej (Grand Prix Niemiec) Brytyjczyk musiał przeżyć śmierć swojego serdecznego kolegi – Petera Collinsa. Tuż po zdobyciu tytułu Mike ogłosił wycofanie się z Formuły 1.

  Austin-Healey 100 - sportowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Austin Motor Company w latach 1953-1959 w oparciu o model Atlantic. Dostępny był wyłącznie jako 2-drzwiowy roadster. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- lub 4-biegową manualną skrzynię biegów. Nazwa modelu pochodziła od prędkości jaką rozwijał (ponad 100 mil na godzinę).24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  22 stycznia 1959, Hawthorn zginął w wypadku samochodowym na obwodnicy Guildford. Do dziś nie są do końca znane przyczyny zdarzenia – wiadomym jest, iż pogoda w tamtym miejscu była wtedy bardzo zła, co w połączeniu z impulsywnością Brytyjczyka mogło być powodem wypadku. Tragicznym zbiegiem okoliczności jest fakt, że Hawthorne zginął podążając za Mercedesem 300 SL kierowanym przez Roba Walkera.

  Jaguar D-Type – samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Jaguar Cars w latach 1954–1957. Dostępny jako 2-drzwiowy roadster. Następca modelu C-Type. Do napędu użyto silnika R6 o pojemności 3,4 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model E-Type.Guildford – miasto w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie (borough) Guildford, położone na południowy zachód od Londynu, nad rzeką Wey (prawy dopływ Tamizy). Około 66 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierre Levegh, urodzony jako Pierre Eugène Alfred Bouillin (ur. 22 grudnia 1905 roku w Paryżu, zm. 11 czerwca 1955 roku w Le Mans) – francuski kierowca wyścigowy.
  Lance Noel Macklin (ur. 2 września 1919 roku w Kensington w Londynie, zm. 29 sierpnia 2002 roku w Bethersden w Kent) – brytyjski kierowca wyścigowy.
  Dziewiąty sezon Formuły 1, który rozpoczął się 19 stycznia od Grand Prix Argentyny, a zakończył po dziewięciu miesiącach, Grand Prix Maroka. Mistrzem Świata Kierowców został po raz pierwszy w karierze Brytyjczyk Mike Hawthorn, natomiast Mistrzem Świata Konstruktorów – Vanwall. Tytuł mistrzowski dla Konstruktorów został przyznany po raz pierwszy.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Robert Ramsay Campbell „Rob” Walker (ur. 14 sierpnia 1917 w Rickmansworth, zm. 29 kwietnia 2002) – brytyjski pilot, kierowca wyścigowy i właściciel jednego z najbardziej znanych prywatnych zespołów Formuły 1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.