• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mika - muzyk

  Przeczytaj także...
  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).
  Mika podczas koncertu w Belgii (2009).

  Mica Penniman (ur. 18 sierpnia 1983 w Bejrucie jako Michael Holbrook Penniman) znany jako Mikalibańskiego pochodzenia wokalista i kompozytor.

  Podpisał umowę z firmami fonograficznymi Casablanca Records i Universal Music. Do 2015 wydał cztery albumy studyjne.

  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Greg Wells – producent muzyczny, specjalizujący się w dziedzinie sponsoringu, muzyki, miksowania utworów i pisania tekstów, które można usłyszeć w pierwszym międzynarodowym hicie Miki – "Grace Kelly", najnowszym wydawnicwie Timbalanda – Timbaland Presents: Shock Value, deathmetalowym krążku zespołu Otep – "House of Secrets", i wersji Rufusa Wainwrighta utworu "Across the Universe". Aktualnie pracuje nad pierwszym solowym albumem kanadyjskiej piosenkarki i aktorki Alexz Johnson.

  Dzieciństwo[]

  Urodził się w Bejrucie (Liban), jako jedno z pięciorga dzieci Libanki i Amerykanina. Kiedy miał rok jego rodzina opuściła pochłonięty wojną kraj. Przeprowadzili się do Paryża. W wieku 7 lat napisał pierwszą piosenkę, która opisywała pianino w fatalnym stanie, które nazywało się „Angry”.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Kiedy miał 9 lat, wraz z rodziną przeprowadził się do Londynu. Tam uczęszczał do Lycée Français Charles de Gaulle. Później uczęszczał do Westminster School i do Royal College of Music.

  Kariera[]

  Był szkolony przez profesjonalistkę opery rosyjskiej Ałłę Abłabierdyjewą. Występował w Operze Królewskiej (Royal Opera House), pisał muzykę dla Brytyjskich Linii Lotniczych i fragmenty muzyki do reklamy gum Orbit. W radiu pojawił się po raz pierwszy w show Dermot O’Leary’s w BBC Radio 2 w październiku 2006.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Orbit - marka bezcukrowych gum do żucia firmy Wrigley Company. Dostępna jest w różnych smakach i opakowaniach. Guma Orbit powstała w Stanach Zjednoczonych w 1944. Podczas II wojny światowej, ze względu na racjonowanie składników skład gumy był uproszczony. Nazwa Orbit powstała ze słowa sorbitol (połączenie alkoholu z cukrem).

  Universal Music wprowadził na rynek jego drugi singel „Grace Kelly” 8 stycznia 2007, który dotarł na pierwsze miejsca list przebojów Wielkiej Brytanii w styczniu 2007. Debiutancki album Miki – „Life In Cartoon Motion” pojawił się w sklepach 5 lutego 2007 roku. Na debiutancki album Mika sam napisał teksty i muzykę, płytę wyprodukował Kanadyjczyk Greg Wells. Natomiast okładkę albumu stworzyła siostra, Yasmine Penniman (pseudonim DaWack) przy współudziale Richarda Hogg i samego Miki. Album sprzedał się na całym świecie w 19 milionach egzemplarzy.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W skład jego zespołu wchodzą: Martin Waugh (gitara, dodatkowy wokal), Michael Choi (bas, dodatkowy wokal), David Whitmey (keyboard, dodatkowy wokal), Cherisse Ofusu Osei (kiedyś grająca w The Faders, perkusja), Sara-Jane Skeete (Saranayde; wokal) oraz Sam Smith (wokal).

  Mika od zawsze blisko był związany z Francją i też tam jest głównie popularny. Zasiadał w jury słynnego telewizyjnego show The Voice, który emitowany jest we Francji na kanale TF1.

  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.British Airways (kod linii IATA: BA, kod linii ICAO: BAW) – największe brytyjskie towarzystwo lotnicze. Należy również do największych towarzystw lotniczych świata.

  15 czerwca 2015 ukazała się czwarta płyta artysty pt. No Place In Heaven, single promujące krążek to "Talk About You" oraz "Staring At The Sun".

  Życie prywatne[]

  Piosenkarz chroni informacje o swoim życiu prywatnym. Przyznał, że jest homoseksualistą. Powiedział dziennikarzom, że inspiracjami do pisania piosenek były m.in. doświadczenia ze związków z mężczyznami.

  Zespół[]

  Mika najczęściej kojarzony jest jako solista, jednak posiada swój własny zespół w składzie:

  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
 • Martin Waugh (wokal i gitara)
 • Michael Choui (wokal i bas)
 • David Whitmey (wokal i klawisze)
 • Cherisse Ofusu Osei (gitara)
 • Sara-Jane Skeete (wokal)
 • Sam Smith (wokal)
 • Dyskografia[]

  Przypisy

  1. Atrist of a day: Mika, Spin, 27 marca 2007.
  2. Karolina Adamska: Mika wydaje nową płytę zatytułowaną "No Place In Heaven". Mika wydaje nową płytę zatytułowaną "No Place In Heaven". [dostęp 2015-08-29].
  3. Mika teenage prodigy of the royal opera.
  4. Singer Mika tops BBC talent list.
  5. Strona internetowa gazety Le Figaro, dostęp: 29/01/2014.
  6. Strona internetowa francuskiej telewizji TF1, dostęp: 29/01/2014.
  7. Mika: jestem gejem, portal interia.pl, dostęp: 29/01/2013.
  8. Strona internetowa radia eska, dostęp: 29/01/2014.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Miki (ang.)
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.