• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mikłowsa Maria

  Przeczytaj także...
  Imię zakonne − imię przyjmowane w katolickich zakonach i zgromadzeniach zakonnych po przejściu okresu pierwszej próby − postulatu, podczas obłóczyn, jak również w klasztorach (monasterach) prawosławnych w momencie postrzyżyn mniszych małej schimy.Kiejstut, Kęstutis (ur. ok. 1308/1310, zm. 15 sierpnia 1382) – książę trocki, współrządca (wraz z Olgierdem) Litwy od 1345, wielki książę litewski 1381-1382, syn Giedymina, ojciec Witolda, Zygmunta i Danuty Anny. W 1381 po zdobyciu Wilna popadł w konflikt ze swoim bratankiem, Władysławem Jagiełłą, synem Olgierda, po którym Jagiełło uwięził stryja w Krewie. Niedługo później Kiejstut zmarł, być może zgładzony z rozkazu bratanka. Z małżeństwa z Birutą pozostawił synów Witolda i Zygmunta oraz córkę Ryngałłę.
  Lista władców Litwy obejmuje imiona i lata panowania potwierdzonych przez źródła pisane monarchów litewskich. Osobny rozdział zawiera wykaz legendarnych książąt litewskich, których imiona zostały odnotowane przez XVI-wiecznych kronikarzy litewskich, a których historyczność nie został potwierdzona naukowo.

  Mikłowsa Maria (zm. 30 października 1405) – córka wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego żony Biruty.

  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.

  Życiorys[]

  W 1375 została wydana za mąż za księcia twerskiego Iwana Michajłowicza. Małżeństwo Mikłowsy Marii miało na celu wzmocnienie sojuszu twersko–litewskiego. Z małżeństwa Mikłowsy pochodziło trzech synów: Aleksander, Iwan i Jurij. Księżniczka zmarła pod imieniem zakonnym Marta i została pochowana w cerkwi Świętego Zbawiciela w Twerze. Mąż Mikłowsy ożenił się później z Eudoksją, córką księcia dorohobuskiego Dymitra.

  Bibliografia[]

 • Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Wydawnictwo Historyczne, Poznań - Wrocław 1999, ISBN 83-913563-1-0, s. 219. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.